 Expert
Posts: 1941
        
| čia kaip išeitų kardas tiksliau sablia pjaunamasis, o kalavijas duriamasis kertamasis?
Juokingai skamba. Kas gi mūšyje eina pjaustytis? Mūšyje visi veiksmai įmanomi, net ir žemiau bambos....
O jau minėjau,kad rytuose kardas taip pat žinomas, jau pradedant sanskrito laikus. Iš sanskrito jis gali būti verčiamas kaip kalavijas. Ir su terminais čia žinoma makalynė. Sablia yra vėlyvesnis, taip pat rytietiškas pavadinimas, atneštas mongolų-totorių.
Aš siūlyčiau kitą logiką: kalvijams priskirti tik tam tikros ( didesnės mąsės) ginklus. Ir nesvarbu kokia geležtė. Pirmuosius kalvijus atranda Egipte. Jie labiau panašūs į kirvius, nei vėlesnius "tikruosius kalavijus". Vokiečiai be skrupulų mūsų vienašmenių kalavijų analogus falčionus vadina savos gamybos kalavijais. Gi kai kalbame apie damaskas ne damaskas, jau apie 5 amžių datuojami ginklai yra tokios būklės, kad vos matosi ,jog būta geležies. Nežinau ar iš viso tokie tyrimai daryti. Todėl labai sudėtinga ką ir kalbėti.
O apie ginklų evoliuciją sakyčiau taip: jau nuo pat pradžių egzistavo tiek vienašmeniai lenkti, tiek vienašmeniai tiesūs kalavijai. Vėliau vinašmeniai tiesūs galėjo mūti modifikuoti į dvišmenius. Jie technologiškai sudėtingesni. Be to akivaizdu, kad pirmieji kalavijai buvo trumpesni. Damaskas ir buvo pradėtas naudoti, stengiantis pailginti geležtę. Todėl trumpas plieninis kalavijas galėjo būti pranašesnis kovoje už ilgą "damaskinį" prastos kokybės. Silpna vieta buvo tos pačios gardos tvirtinimas. Rytuose ypač išpopuliarėjo lenkti kalavijai. Čia mes daeiname iki tų pačių katanų. Palyginkite: lietuvims tai kardas, gi praktiškai visiems kitiems kalavijas. Lygindami su sablia katanos pagrindinį skirtumą įvardina taip: katana galima laikyti ir abiejomis rankomis, rankena tiesios formos. Sablia jau turi lenktą rankeną, yra lengvesnė, todėl valdoma viena ranka. Iš čia seka du skirtingi kovos stiliai.
Ir dar vienas pastebėjimas: dviašmenis kalavijas realiai taip pat panaudojamas tik viena ašmenų puse. Pabandykite įsivaizduoti tradicinius kovos judesius. Viena ašmenų pusė realiai vistiek nedirba. Nors nesiginčysiu: galimybė įjungti abi ašmenų puses yra.
Ir dar dėl kirtimo. Manau pradžioje ypač veiksmingas buvo kirtimo veiksmas. Šarvai buvo neišvystyti, skydai taip pat. Tobulėjant šarvuotei aktualus pasidarė dūrimas. vėliau vėl matome: atsiradus šaunamiesiems ginklams ir dėl mūšio dinamikos sumenkus šarvuotei, prapuolus skydams, vėl į areną išeina sablios. Lenktumas ypač didėja( kuo efektyvesnis kirtimas su pjovimu). Taigi pasakyti,kad viena kalavijo forma pranašesnė prieš kitą vargu ar galima. Reikia atsižvelgti į naudojamą kovos stilių.
Išvada: savo epochoje kuršių kalavijai buvo labai efektyvus ginklas, savybėmis prilygstantis dviašmeniams kalavijams.
Edited by Kriwis 2010-02-23 22:13
|