Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/

[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kaip ir Gyvenimo logikos partiją, Reformų partiją galima laikyti "vilnietiškomis" marginalijomis, kurie nuo "kaunietiškų", dažniausiai propaguojančių nacionalizmą, skiriasi potraukiu tiesiog nusišnekėti." Vitalijus Kanapeckas, "OMNI laikas" (2002)
- (Added by: Tomas Baranauskas)

Černiauskai ( Czerniewscy h.Szreniawa - Korebko)
[Frozen]

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMS -> Lithuanian Genealogy Message format 

peregrinus
Posted 2010-03-17 00:00 (#76076)
Subject: Černiauskai ( Czerniewscy h.Szreniawa - Korebko)

New user

Hello,

I know there is a thread already on the forum regarding this subject, but it seems to be frozen and I'm unable to reply to it. Additionally I don't speak Lithuanian unfortunately so I had to put my faith in online translators to understand what was it about exactly. I hope the author of the original thread is still around here because we seem to share common ancestors.
As I mentioned before, I can't speak Lithuanian so I'll post it in English and Polish - hopefully it'll make some sense to you... I do apologise for the inconvenience.

My grandmother's maiden name was Czerniewska - coat of arms 'Szreniawa' nickname 'Korebko'.
She was born in Moscow in 1902, she had sisters: Anatolia (b. 1894), Janina (b. 1908), Areta (b. 1910) and brothers: Kazimierz (b. 1909 - during the WWII was involved in resistance and was producing polish version of Sten guns) and Wiktor (1905).
Her father, Kazimierz Czerniewski was born in Vilnius in 1862. He had brothers: Piotr and Aleksander and a sister Jadwiga.
His (Kazimierz) father, Józef Franciszek Korebko Czerniewski (b. 1835) apparently was Vilnius mayor (at least according to my grandmothers diary, but I was not able to confirm that information anywhere). He had a sister Stefania, and two others, whose names I don't know. He was a son of Justyn Korebko Czerniewski.

If you could confirm any of those information or would like to share your information with me, please contact me.

Looking forward to hearing from you,
Rafal Wasowski

Dobry wieczór!

Wiem, że na forum jest już wątek poświęcony temu tematowi, niestety wygląda na to, że jest zablokowany i nie mogę na niego odpowiedzieć. W dodatku nie mówię niestety po litewsku, więc musiałem zawierzyć internetowym tłumaczom żeby wątek ten w miarę zrozumieć. Mam nadzieję, że autor oryginalnej wiadomości jeszcze jest na forum, gdyż wygląda na to, że mamy wspólnych przodków...
Jak wspomniałem wcześniej, nie mówię po litewsku, więc piszę tą wiadomość po angielsku i polsku mając nadzieję, że będzia dla was w miarę zrozumiała. Przepraszam za kłopot i dziękuję za wyrozumiałość.

Moja babcia z domu była Czerniewska, herbu Szreniawa, zawołanie Korebko.
Urodziła się w Moskwie w 1902 r. Miała siostry: Anatolia (1894), Janina (1908), Areta (1910) i braci: Kazimierz (1909, podczas II Wojny Światowej walczył z 'Ponurym' w Górach Świętokrzyskich, produkował Steny) i Wiktor (1905).
Jej ojciec, Kazimierz Czerniewski urodził się w Wilnie w 1862 r. Miał braci, Piotra i Aleksandra oraz siostrę Jedwigę.
Jego (Kazimierza) ojciec, Józef Franciszek Korebko Czerniewski (1835) ponoć był burmistrzem Wilna (przynajmniej według pamiętników mojej babci, niestety dotychczas nie byłem w stanie potwierdzić tej informacji). Miał siostrę Stefanię i dwie inne, których z imienia nie znam. Był synem Justyna Korebko Czerniewskiego.

Gdyby ktokolwiek był w stanie potwierdzić któreś z powyższych informacji lub podzielić się swoimi byłbym niezmiernie wdzięczny.

Pozdrawiam serdecznie,

Rafał Wąsowski
Top of the page Bottom of the page

Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2017 PD9 Software