Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Use soft words and hard arguments." English Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Kraštas, žemė, kas tai ?
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
VValius
Posted 2010-03-20 20:17 (#76143)
Subject: Kraštas, žemė, kas tai ?


Member

Posts: 21
1010
Aš bandau rašyti apybraižą apie Ratnyčios krašto praeitį. Tačiau...
man įdomi Jūsų nuomonė dėl terminų : kraštas, žemė...

Štai, kad ir Šiaudinis - autorius knygelės : „Paringio krašto praeitis“. Paringys – nedidelė gyvenvietė netoli Daugėliškio, Ignalinos rajone – bažnytkaimis, kur bažnyčia, sąlyginai, visai nesenai. Paringys knygelėje tampa krašto turinčio praeitį centru ir tokių „kraštų“ atsiranda vis daugiau ir daugiau...

Ką vadinti kraštu, žeme ir kodėl ? Ar gali kraštas, Jūsų nuomone, formuotis parapijos pagrindu ?

Mano samprotavimai, ta tema ( nekreipkite dėmesio į klaidas ) :

Šiandieninė Ratnyčia yra Druskininkų miesto dalis, tačiau retas ratnyčėnas save pavadintų druskininkiečiu. Sąlyginai, nesenai Ratnyčia buvo ne tik savistovi gyvenvietė, bet ir apylinkės administracinis centras jungiantis prie kurorto prisišliejusius kaimus.
O, senovėje, Ratnyčios miestelio praeitis buvo garbingesnė. Bene pagrindinė priežastis kodėl didėjo gyvenvietės reikšmė, krašto visuomeniame gyvenime, buvo katalikų bažnyčios, parapijos atsiradimas. Ratnyčios miestelis apsireiškė kaip vietinės rekšmės krikščioniško ir pasaulietinio švietimo centras.
Vėliau, formuojantis apylinkės žmonių tautinei savimonei, Ratnyčios miestelio ir katalikų bažnyčios administracijos galios, tik didėjo.
Valdant Lenkijai, krašte prasidėjo pilietinės visuomenės foramvimasis. Tačiau, jei Druskininkų kurorto gyventojai buvo lojalūs Lenkijos piliečiai, tai Viečiūnų, Neravų, Švendubrės, Jaskonių, Naujasodės, Grūto, Žiogelių, Cimakavo, katalikai – lietuviai siekė susijungti su Lietuvos valstybe. Norėdami mokyklų gimtąja kalba, savo raštuose valdžiai pabrėždavo, kad yra lietuviai, kad gyvena „po Ratnyčios dangum“. Tuomet, žmonėse ir atsirado suvokimas, kad priklauso ne tik vienai parapijai, bendruomenei, bet ir kraštui turinčiam sąvitą praeitį, sąvitą likimą.
Laikui bėgant, Ratnyčios reikšmė Druskininkų kurorto fone po truputėlį nyko, tačiau išlikęs bendras istorijos ir etnografijos klodas tapo pamatu vietinių dzūkų, kelių kartų gyvenimuose. Pabandysime praskleisti nors kelis to klodo sluoksnius – papasakoti Ratnyčios žemės ir jos žmonių istoriją.

Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software