Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "People ask for criticism, but they only want praise." W. Somerset Maugham (1874 - 1965)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Taip vyko lenkinimas
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
incognito
Posted 2010-03-24 15:26 (#76215 - in reply to #76184)
Subject: RE: Taip vyko lenkinimas500500500500500501010
Nevertis - 2010-03-22 20:23

1870-aisiais ištekėjo Marijona Juškevičiutė, jos tėvai buvo Juškaičiai.
 

Panašių dokumentų esu matęs. Problema yra tokia: iš dabarties perspektyvos būtų galima teigti, kad taip, tai lenkinimas. Tačiau realiai, tai buvo savaime įprastas įvardijimas kuriam patys gyventojai neprieštaravo, nes lietuviai lietuviškai niekada iki tol iš esmės, visuotinai, raštuose ir nebuvo įvardijami!

Netgi buvo atvirkščiai. Vitalija Maciejauskienė savo knygoje apie lietuvių pavardžių susidarymą, netgi pateikia pavyzdžių, kai LDK gyventojai, lietuviai, bajorai, jau Respublikos sudėtyje atsisakydavo savo gudiškų pavardžių priesagų -ovič, -evič ir užsirašydavo -owski. Taip koks bajoras Juškevič tapdavo Juszkowski, nes lenkiškas raštas buvo vertinamas labiau nei gudiškas. Per prievartą net negalėjo būti, nes patys bajorai ir buvo ta valdančioji klasė. Dijokui už tokį šposą - pavardės iškraipymą būtų blogai pasibaigę...

19 amžiaus pradžioje patys lietuviai, valstiečiai laisva valia ir niekeno neverčiami pvz., iš Naruszo, tadavo Naruszewicz.
Vitalija Maciejauskiene. Lietuvių pavardžių susidarymas. Vilnius, Mokslas, 1991. ISBN 5-420-00780-0 P. 192-193
http://img710.imageshack.us/img710/1489/maciejauskiene192.jpg

Autorė paėmė Šiaulių ekonomijos valstiečių pavardes. Autorė mano, kad tai perėjimas į bajorų luomą. Labai abejoju, greičiau jau smulkieji bajorai Rusijoje pradžioje priskirti valstiečių luomui pasitvirtino bajorystę, nes taip paprastai iš vieno luomo į kitą nepereidavo. Smulkioji šlėkta Rusijos imperijoje buvo itin nepageidaujama, reikia nepamiršti 19 a. pradžioje buvo rengiami planai visą smulkiąją bajoriją iškeldinti prie Juodosios ir Azovo jūrų į Naujosios Rusijos (Novorossija) kraštą.

Jei vis dėl to buvo taip kaip Maciejauskienė teigia, be jokios abejonės tie minimi valstiečiai džiaugėsi, tapę bajorais (su lenkiškomis pavardėmis)! Va taip va. Galite pykti, galite rautis plaukus, bet lenkinimas kaip toks - valstybės vykdoma politika tebuvo 1920-39. Jei vis dėlto manote, kad lietuviams įprastas pavardžių užrašymas nelietuviškai yra lenkinimas, tai priekaištus iki to laiko reikia reikšti Rusijos imperijai, kad ji nekontroliavo Katalikų bažnyčios, nes gimimų, santuokos, mirties metrikai buvo bažnyčios žinioje.

Edited by incognito 2010-03-24 15:34
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software