Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "This only is denied to God: the power to undo the past." Agathon (448 BC - 400 BC), from Aristotle, Nicomachean Ethics
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Baltų ir slavų etnogenezė
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
BishopaZ
Posted 2010-04-14 12:21 (#76725 - in reply to #76435)
Subject: RE: Baltų ir slavų etnogenezė


Veteran

Posts: 276
2005010105
Žygeivis - 2010-04-02 17:52

Sarunas - 2010-04-02 09:55

> Šiuo metu jau praktiškai nepaneigiamai įrodyta, kad senieji lietuvių-latvių protėviai į dabartines gyvenamas vietas atėjo iš rytų.

Kas ir kada tai įrodė? Bent jau neseniai vyraujanti nuomonė buvo, kad lemiamas faktorius, lėmęs istoriniais laikais žinomų baltų tautų (genčių) formavimosi įpatumus, buvo vakarų baltų pilkapių kultūros atstovų migracija į rytus 2-4 m.e.a. 


1. Manau žinai, kad dabartinės lietuvių ir latvių kalbos yra rytų baltų kalbos, o ne vakarų baltų.

2. Vietovardžiai (ypač senieji hidronimai) ir lietuvių bei latvių tarmės aiškiai parodo, kad senasis baltiškas substratas šiose tarmėse yra vakarų baltų kalbų palikimas.

3. Leičių (lietuvių-latvių) senąją protėvynę galima nustatyti tik nuodugniai ištyrus visą senąjį baltų kalbų arealą.

Juk dabartinėje Lietuvos Valstybės teritorijoje, Šiaurės Lenkijoje ir Karaliaučiaus srityje, bei visoje dabartinėje Vakarų Baltarusijoje (o iš tikro - Rytų Lietuvoje) akivaizdūs vakarų baltų hidronimai.

Toporovo duomenimis ir Maskvos bei pamaskvės galindų teritorijoje hidronimai taip pat yra būdingi vakarų baltų kalboms.

Taigi, senosioms rytų baltų kalboms lieka tik pietrytinė senojo baltų arealo pusė - o kaip tik ten gyveno vadinamieji Dniepro baltai.

4. Kartu reikia atsiminti, kad dabartiniai lietuviai ir latviai yra palikuonys daugybės įvairiausių genčių - ir vakarų baltų, ir rytų baltų, ir įvairių kitų "intarpų". Tai paliko ir atitinkamus genetinius-antropologinius pėdsakus, ir kultūrinius-etnografinius, ir kalbinius - ypač tarmėse.

Vis tik lietuvių ir latvių (bei latgalių) kalbos yra akivaizdžiai susijusios ir kilusios iš bendro "kamieno", o kitas "kamienas" yra senųjų vakarų baltų kalbų. Iš kitos pusės žiūrint, skirtumai tarp šių senųjų kalbų (tarmių) "kamienų", matyt, nebuvo labai jau dideli.

Taip pat reikia pastebėti, kad senasis slavų "kamienas", kuris dabar dažnai "sulipdomas" su vakarų baltų "kamienu", iš tikro yra labai toli šone, palyginus su vakarų baltų ir rytų baltų "kamienų" artumu, nors, žinoma, akivaizdu, kad senasis slavų "kamienas" yra artimesnis būtent vakarų baltų, o ne rytų baltų senajam "kamienui". 


Dėl pirmo teiginio galima nesutikti. Teisingiausia būtų teigti, jog dabartinė bendrinė lietuvių kalba yra rytų ir vakarų baltų kalbų mišinys (bendrinę lietuvių kalbą visgi kūrė vakarų baltų palikuonys).
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software