Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Those who can make you believe absurdities can make you commit atrocities." Voltaire (1694 - 1778)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


archeologija
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Bolia
Posted 2010-05-17 23:13 (#77210 - in reply to #77204)
Subject: Re: archeologija500500500500200100101010
Tai nebuvo "plesikai" o viena stipriausiu Europos valstybiu nuo mzdg. V a. pr. Kr. Ant tiek stipri, kad nei Aleksandras didysis, nei Piras nei Julijus Cezaris nedriso jos pulti (Sv. Izidoras), pagal Pliniju ": “Thracia seqitur inter validissimas Europae gentes”, Romos imperatorius Trajanas puole Dakija todel, kad Roma mokejo Dakijai mokescius 


Tai netiesa. Pirmiausia graikų trakai nėra lygu dakai. Nei Aleksandras, nei Piras su Dakija kariauti nesiruošė, nes tokios dar nebuvo. Dakija kaip valstybė susikūrė tik I a. pr. Kr., kai iš šiaurės ėmė spausti keltai, o iš rytų - sarmatai. Viena sarmatų genčių jazygai net įsibrovė į Panoniją ir apsigyveno jos vakaruose. Cezaris su dakais kariauti planavo, nes pastarieji trumpais plėšikiškais žygiais vis siaubė Meziją ir kitas provincijas, bet nespėjo, nes imperijoje įvyko perversmas ir vidaus karas. Vėliau Dakų valstybė subyrėjo į gabalus, gal net su Romos pagalba, ir su ja kariauti nebeliko prasmės. I amžiaus pabaigoje Dakijos valstybė vėl atsikūrė ir užpuolė romėnus, tada pastarieji ir užgriuvo visa savo galia. Čia reikia pastebėti, kad karo eigoje Trajanas vis linko į derybas ir paliaubas, nes žinojo kad dakai sulaiko toliau gyvenančias gentis, bet Decebalas tas paliaubas vis laužė, kol privedė iki valstybės žlugimo.
Įsiveržus priešui atskirų miestų ar provincijų išsipirkimas pinigais nuo nusiaubimo nėra mokesčių mokėjimas.

Kas del ju kalbos, siuo metu jau yra surinkta pakankamai pavyzdziu (Duridanov) tam, kad dauguma tyrinetoju jau iskaito ju kalba i baltu kalbu grupe. 


Jokia dauguma dakų baltais neskaito. Duridanovas kalba tik apie baltų ir trakų kalbų bendrybes, jo nuomone trakai ir baltai prieš 4 tūkstančius metų gyveno kaimynystėje, tada ir apsikeitė įtakomis. Tariamųjų dakų kalbos žodžių yra surinkta tik pora šimtų, tačiau dar niekas neįrodė, kad jie dakiški. Bet kuriuo atveju jie ne baltiški. Pvz.:
kopak - medis;
brad - eglė;
bukuros - linksmas;
cap - ožys;
race - antis;
šopirle - driežas;
broaske - varlė;
mal - krantas;
buze - lupa....
Kaip jau minėjau, vis populiarėja teorija, kad regione nuo seno kalbėta romanų kalbomis, dar manoma, kad dakai kalbėjo proto-albaniškai, ir jų pabėgeliai po karo į pietvakarių pusę davė pradžią albanų tautai. Greičiausiai teisūs visi, ir dakai bus buvus tik genčių sąjunga, apėmusi tiek romaniškai kalbančius valachus, tiek albanus, tiek trakus-getus.

Tas sunaikinimas ant tiek ivyko, kad Roma istustino zemes ir veze kolonus "is visos imperijos" (...) Tuomet viespatavo Trajanas kuris plete imperijos ribas ir begti i vakarus nebuvo jokios galimybes 


Niekas tų žemių neištuštino, įvertinkite metraštininkų norą hiperbolizuoti karvedžius. Jei sudėtumėt visas metraštininkų žinias apie Ordino pergales prieš lietuvius į vieną krūvą, tai iš Lietuvos turėjo nelikti nei gyventojų, nei augalų - tik viena gili duobė. Ir kolonistus Roma kėlė ne tik čia, bet į visas savo naujai užimtas provincijas. Beje, III amžiuje, prieš atiduodant Dakiją gotams, dauguma kolonistų buvo iškelti į Meziją. Ir dakai kėlėsi iš Dakijos ne nuo romėnų bėgdami, o nuo puldinėjančių ir siaubiančių kraštą germanų, gotų ir net savo giminaičių, likusių gyventi už provincijos sienų, taigi kėlėsi ramiai ir taikiai, iš vienos imperijos provincijos į kitą. O ar daug dakų pabėgo pasibaigus karui su romėnais, neaišku, galėjo dalis ir pasitraukti už Karpatų, tačiau ne toliau, nes būtų susidūrę su ateinančiais vandalais, gotais ar kitais. Baltai apskritai gyveno pakankamai toli į šiaurę.

kur universliai pripazinta, kad tuomet uzgime dabartine rumunu kalba - kad ji veliau buvo kontaminuota, tai jau yra kitas reikalas 


Dėl rumunų kalbos kilmės nesutariama iki šiol, netgi tarp pačių rumunų. Visdar egzistuoja keturios pagrindinės versijos: autochtoninė, migracinė, dakų - lotynų ir mobilaus kontiniumo.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software