Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Dar ir šiandien mes mėgstame pasididžiuoti garsiąja lietuviška tolerancija, kuri betgi pražudė imperiją ir vos nepražudė pačios tautos." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


archeologija
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Bolia
Posted 2010-05-19 03:41 (#77255 - in reply to #77235)
Subject: Re: archeologija500500500500200100101010
Jus issipleciate i Daku istorija ir kalba, iseiname is temos 


Aš kaip tik bandau sukonkretizuoti Jūsų iškeltą klausimą (tą platesnį, kitoje svetainėje), kad geriau galima būtų suprasti situaciją regione. Juk Jus domina ne tik baltų judėjimai, bet ir galima Dakijos karo įtaka tam, ar ne?
Štai iš anksto piktinatės:
Jus Bolia, kartojate klasikine paskutiniu keliu simtmeciu istoriku interpretacija apie Dakijai. Man isrodo, kad rimtai dirbant, visu pirma reikia pasiziureti ka sako zmones, laiko atzvilgiu buve arciau tyriamo laikotarpio, negu XIX ir XX amziaus istorikai 

O kuo neįtinka taip Jūsų vadinama klasikinė istorija? Juk ji parašyta remiantis visais įmanomais istorijos šaltiniais, tame tarpe ir amžininkų. O Jūs paimat vieną sakinį iš vieno konkretaus šaltinio ir savaip interpretuojat? Juk XX amžiaus istorikai neišgalvojo Romos istorijos iš oro.

Jeigu taip buvo, tai kodel Romos imperatorius Augustas prase sajungos ir siule savo dukra Julija Daku karaliui Kotisai uz zmona, prasydamas taikos 


Kaip Jūs įsivaizduojate Europą eros pradžioje? Gal ji susidarė tik iš Romos ir Dakijos, o romėnai daugiau nebeturėjo ką veikti? Kariaujama buvo nuolat ir visada, Ispanijoje su asturais ir kantabrais, prie Reino su germanais ir Marobodo karalyste, prie Dunojaus su trakais, rytuose su armėnais ir partais, Bospore su skitais ir sarmatais, plius dar alinantys Panonijos, Judėjos ir Afrikos genčių sukilimai. Tai kam Romai dar vienas priešas su šimtatūkstantine armija? Juk be karinių veiksmų yra dar diplomatiniai būdai, ką romėnai išmanė labai gerai.

Dakijai mokejo mokescius imperatoriai Domicianus, por jo Neva, ir tik po to, kai Neva mire, Trajanas puole Dakija, tam, kad nutraukti ta priklausomybe (...). 102 metais Trajanas negalejo iveikti daku, turejo atsitraukti, ir tik 105-6 metais pajege Dakija iveikti 


Domicianas sustabdė dakų antpuolius, bet pulti jų nenorėjo, nes tuo metu į Padunoję smarkiai veržėsi sarmatai ir markomanai. Pagal 89 metų sutartį Domicianas įsipareigojo mokėti Dakijai tam tikrą sumą, be to atsiuntė karo specialistų bei amatininkų. Tai turėjo padėti šaliai sustiprėti, kad sulaikytų gentis iš rytų. Tačiau Decebalas turbūt pasijuto labai galingu, nes ėmė derėtis su Partų karaliumi dėl bendrų veiksmų. To buvo perdaug, ir Trajanas 101 metais atvedė legionus. Decebalas buvo sumuštas, atimti visi ginklai ir dovanoti amatininkai, atimta dalis šalies teritorijos. Bet jis nepasimokė ir surinko naują armiją karui. 105 metais Trajano žygis jau buvo užkariavimo, jis baigėsi didesnės šalies dalies pavertimu provincija ir Decebalo savižudybe.

Šiaip aš visai nenoriu su Jumis ginčytis ir plėtotis po antikinę istoriją, tačiau man keistas Jūsų noras demonizuoti romėnų užkariavimus. Neva Trajano žygiai buvo visą naikinantys, o dakai masiškai traukęsi į šiaurę. Iš tiesų dalies Dakijos pavertimas Romos provincija tebuvo vienas epizodų, kolonai iš Mažosios Azijos ir Palestinos buvo vežami kaip ir visur kitur, gal čia kiek daugiau dėl aukso kasyklų ir derlingų žemių. O dakai, nors ir daug žuvo karuose, liko gyventi tiek vietoje, tiek neprijungtose prie imperijos žemėse, ką įrodo daugybė vėlesnių nacionalinio pobūdžio sukilimų.

Arčiau temos.
Baltai gyveno atokiau nuo Viduržemio, todėl tenykščiai įvykiai tiesiogiai jų nelietė. I amžiuje prasidėjo taip vadinamas "baltų aukso amžius", kai suklestėjo amatai, prasidėjo vietinės geležies gamyba, ėmė rastis miestai. Tai labiausiai lietė vakarų baltus, tačiau daugiau ar mažiau pasireiškė visur, pagrinde dėl prekybos su Romos imperija, kur paklausiausia baltų prekė buvo gintaras. II amžiuje vakarų baltai ėmė judėti rytų kryptimi, tai sutapo su Vielbarko (gotų) kultūros plėtimusi į pietryčius. Romos bandymai praplėsti sienas iki Elbės, Dakijos prijungimas ir ypač 166 metais prasidėjęs Markomanų karas sujaukė prekybinius ryšius, gentys, praradusios pajamas, ėmė judėti ir persigrupuoti. Turbūt todėl ir gotai patraukė link Juodosios jūros, o baltai gintaro kelią nukreipė Galijos link. Tuo metu migracijos iš pietų pusės į baltų žemes nėra užfiksuotos, remiantis archeologija galimos nebent tik atvirkščios teorijos - apie pačių baltų migracijas į pietus kartu su gotais.

Edited by Bolia 2010-05-19 03:48
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software