Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/

[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Nothing fixes a thing so intensely in the memory as the wish to forget it." Michel de Montaigne (1533 - 1592)
- (Added by: Tomas Baranauskas)

Кристофор Колумб - внук Ягайлы
[Frozen]

Moderators: Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      ФОРУМЫ -> Рядом с историей Message format 

gervasij
Posted 2011-01-14 17:31 (#82688 - in reply to #82676)
Subject: Літва і Жмудзь

Elite Veteran

500500501010
aurimass - 2011-01-14 02:38

Ibicus - 2011-01-14 00:15

Не ну куда вам высокоинтелектуальному б.у.л.ь.б.а.ш.у до делов коких то неизвестных исторической науке летувисасосв. :sm31: 

Строгое предупреждение. Кажется, у Вас было уже не одно? 

ну так баньте всех, употребляющих - летувиский, жмудь, жемойть - это ведь тоже нелитературно. Господа славяне, если хотят быть корректными, употребляют Литва, Жемайтия. Даже бедные японцы стараются выговорить для них невыговаремый "Л". 

Литва- это ВКЛ, Летува- одна из ее частей, многоменьшая. Без Виленщины- Летува -это Жамойць.

Ігнат Дамейка
"Маланкай праляцела звестка ад Віслы да Нёмана і Днястра, аж за Днепр і Дзвіну, ды запаліла да бітвы нашу Літву і Жмудзь. "
"Гісторыкам пакідаю апавядаць , што рабілася ў Літве пад канец сакавіка і ўвесь красавік, як утварылася Камісія, або тайны Патрыятычны ўрад у Вільні, як фарміраваліся паўстанцкія аддзелы ў паветах Віленскай губерніі і Валыні, як збіраліся ў партызаны віленскія студэнты.."
"У нашай Гарадзенскай губерніі ўвесь красавік было спакойна" ,"Лідскі павет (Заполле, маёнтак Дамейкі, мой ўнёсак ), ў якім я жыў, быў яшчэ, мабыць,на той час самы бездапаможны."
"Ужо ў Літве разгаралася паўстанне. Распавядалі пра разню ў Ашмянах і Матушэвічаву помсту казакам. мы ўжо ведалі, што віленскія студэнты б'юцца ў Рудніцкай пушчы, што пачалося паўстанне на Жмуді"" Адін афіцэр, ліцвін Міхалоўскі, і дваццаць жаўнераў гэтага гарнізона (Ліда), таксама ліцвіноў."
"На трэцці ці чацвёрты дзень пасля выхаду з Жырмунтаў Хлапоўскі загадвае стварыць першы батальён новага палка,прызначае туды камандзірам маёра Мацэвіча,жмудзіна старой службы.. Мацэвіч- вымуштраваны службіст і палымяны патрыёт- ужо быў шмат год на чыннай і, як вядома, суровай службе ў вялікага князя Канстанціна. "
"Я прапускаю шмат падрабязнасцей, што цьмяна прыгадваюцца, і перахаджу да апісання злучэння амаль усіх паўстанцкіх атрадаў з дывізіяй Гелгуда ў ягоным маёнтку на Жмудзі (у Рыконтах)
http://www.radzima.org/ru/mesto/rykonty.html

У Кейданах
http://ru.wikipedia.org/wiki/Кедайняй
"Быў пры ім міністрам былы бібліятэкар Віленскага універсітэта,мой даўні знаёмы Контрым, шчыры паляк, вядомы сваімі выпадамі супраць шляхты і паноў."
+
"Разам з Мацэвічам мы пайшлі дп згаданага ўраду, ці , як яго называлі яшчэ, Нацыянальнай камісіі,дамагаючыся, каб да нас прыпісалі тыя тры сотні сялан, а мы ўтварылі б з іх дзве роты пяхоты. Мацэвіч паказаў старшыні дакумент Хлапоўскага пра прызначэнне яго камандзірам фарміраванага палка, а мяне палкавым ад'ютантам. Залескі быў не супраць нашых намераў, маршалак жа павятовай шляхты хацеў з тых самахотнікаў мець асобны аддзел,названы імем свайго павета. Самым упартым праціўнікам быў Контрым, ён скардзіўся на генералаў, на каронных афіцэраў і жаўнераў старой канстанцінаўскай службы, якія пагарджалі паўстанцамі і маладымі жаўнерамі,нападаў і на паноў, і на шляхту за тое,што ім не стае энтузіазму,узнесласці,запалу.
Я узяўся ўласкавіць Контрыма,прыгадваючы яму колішнія ўніверсітэцкія часы, яго стасункі з молоддзю і дзеля Бацькаўшчыны. На трэцці дзень я ледзьве пераламіў упартаць старога палкага дэмакрата. Інструктааў хапала, і мы адразу ж амаль ліхаманкава і з запалам узяліся фарміраваць нанова полк. Апроч трохсот сялян з рэкруцкага набору і сотні уратаваных з Коўны да нас далучылася нямала моладзі з маёнткаў ды партызанаў, што былі не ў адной сутычцы з непрыяцелем.
Мы сталі табарам за поўмілі ад горада.Нам удалося сабраць сотню стрэльбаў і вінтовак;а тым навабранцам,што нічога не мелі,раздалі пікі і косы.
Да новых жаўнераў Мацэвіч звярнуўся з палымянай прамовай па-жмудску, і гэта ім вельмі спадабалася. Увечары манах-бернардынец, які далучыўся да нас як капелан,прамовіў таксама па-жмудску, а пасля яго ўся наша грамада, падзеленая на дзве роты,згаварыла вечаровыя пацеры."

У Куршанах
"Ах, якая ж мілая гэтая Жмудзь! Край прыгожы,багаты, сяляне заможныя,набожныя,гасцінныя, іх дамы добра збудаваныя, усярэдзіне абразы, гадзіннікі,сталы і лавы чыстыя. Сумны я ехаў каля касцёла,дзе сабраліся людзі, але ўвайшоў памаліцца, і на сэрцы зрабілася лягчэй. Калі ж я сядаў на каня, дзядок, які пільнаваў яго,трымаючы за цуглі,пацалаваў стрэмя і ўзняў руку да неба."

"Прыкра і балюча ўспамінаць, што першай ноччу рабілася на прускай тэрыторыі. Мы ведалі,што жыхары гэтай часткі Прусіі, Менавіта Мемеля і Караляўца,былі прыхільныя да нас. Нашыя жмудскія паўстанцы куплялі ў іх зброю і амуніцыю. Яны,верагодна, і ў кожным месцы нашага побыту ў прусах маглі б нам дапамагаць пераходзіць мяжу малымі гуртамі. На іх можна было спадзявацца з большай ўпэўненасцю,чым на караля, і шмат хто спадзяваўся."

Ігнат Дамейка "Мае падарожжы" Мінск ,"Беларускі кнігазбор" ,2002г.

Это в "нашей" версии этих воспоминаний. А как все описано в "вашей", соседи?
Ignas Domeika
Ignotas Domeika http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/61/Ignacy_Domeyko_p...

Edited by gervasij 2011-01-14 17:48
Top of the page Bottom of the page

Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2017 PD9 Software