Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "A classic - something that everybody wants to have read and nobody wants to read." Mark Twain
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Sarmatologo metodas
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2011-03-12 00:06 (#83381 - in reply to #83376)
Subject: Objektyvus sarmatologinis metodasExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
tikras lietuvis - 2011-03-12 16:22

Kriwis - 2011-03-11 09:44
Sakyčiau, labai simptomatinis Kauno vardo mįslės atvejis.
 
.
Pritariu Jūsų nuomonei, kad Kauno kilmės klausimas aiškesnis darosi, už pagrindą priėmus žodį kaunyti (gal dabartinė tokio žodžio reikšmė būtų verslauti, jei netinka žodis spekuliuoti, nors daugumoje, gal, vyksta kaip tik pirkimas - pardavimas?).

 


Turiu priminti,kad šį klausimą diskutavome gal jau prieš porą metų. Jūs ne tiksliai supratote mano mintį ( gal aš jos ir nekartojau šioje diskusijoje). Trumpai priminsiu.
Archeologiniai tyrimai rodo, kad Nemuno ir Neries santakoje jau vikingų epochoje buvo gyvenvietė. Tačiau ji negalėjo būti didelė dėl sudėtingų gamtos sąlygų. Toje vietoje matomai buvo sala. Dabartinis vaizdas visiškai nesutampa su tuo metu egzistavusiu. Be to reikia turėti omenyje , kad buvo smarkūs tiek Neries, tiek Nemuno potvyniai. (pernai ties Kaunu Neris pakilo apie 10m!)
Pagal daugiamečių archeologinių tyrinėjimų duomenis pirminis Nemuno ir Neries santakos reljefas XIV a. gerokai skyrėsi nuo dabartinio. Pačioje Nemuno ir Neries santakoje buvo apie vieno hektaro dydžio sala. Neries kairiojo kranto pirmosios viršsalpinės terasos šlaito kraštas buvo apie 40 m į rytus nuo dabartinės vagos. 

Vieta Kauno piliai buvo pasirinkta neatsitiktinai, ją apsprendė čia numatomos statyti valstybinės tvirtovės tikslas - ginti vandens kelią Nerimi į sostinę Vilnių, bei perkėlas ir brastas, buvusias Neryje netoli santakos. Buvo atsižvelgta ir į santakos žemės reljefą pastatant pilį siauriausioje vietoje tarp Neries ir į rytus nuo piliavietės buvusių senvagės liekanų, kurios padėjo lengviau kontroliuoti praėjimą į Neries kairiojo kranto slėnį.  

http://www.archeologijosdraugija.lt/itvirtinimai/piliakalnis.php?pi...
Daugumoje atveju Kaune tikimasi tvirtovės liekanų. Bet ar vikingų epochoje ji čia buvo reikalinga? Kauno paskirtis buvo kontroliuoti vandens kelią ir brastas. Tai yra greičiau pulti nei gintis. Stiprūs įtvirtinimai tam visiškai nereikalingi. Galima daryti prielaidą, kad tai galėjo būti tik "vandens kelių eksploatacijos sezono metu" vietinių bendruomenių suburiama "muitinės kuopa".
Bet būtent vietovę reikia sietui su vieta, kurią reikia praeiti ir tenka tai daryti arba jėga veržiantis, arba mokant išpirką. Iš čia logiška seka : pirmiausiai vietovė pagarsėjo kaip "užpuolimų vieta"- kaunia, kaunė, kaunis. O jau pagarsėjus tokiai vietai (Kaunia, Kaunis)i, tenka bandyti išsipirkti. Todėl toks veiksmas čia galėjo įgauti termino "kaunyti"-derėtis, prašyti leidimo praplaukti, kaulyti leidimo ir t.t. prasmę.
Taigi aš siūlyčiau seką: kaunia, kaunis, kaunė>>>kaunyti.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software