Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Политика на семьдесят, а, может, и восемьдесят процентов - это дискуссия на тему истории." Юлиуш Мерошевский
- (Added by: Tomas Baranauskas)


2011-ieji - 1831-ųjų sukilimo ir Pliaterytės metai
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
dzukas
Posted 2011-03-24 21:24 (#83671 - in reply to #83659)
Subject: RE: išbraukti?


Extreme Veteran

Posts: 412
20020010
incognito - 2011-03-24 16:48

Žinoma galima išvedžioti, bet tai kaip minėjau bus bomba po dabarties lietuvių identitetu.

 


Incognito visuomet pasižymi keistais mėginimais suplakti ir supriešinti modernią Lietuvos valstybę ir LDK (viduramžių ar naujųjų laikų) ar XIX a. į laisvę nukreiptus judėjimus. Prisiminkime kada atsirado vadinamoji 'Nation state'? Ar gi ne XIX a. (ištakos XVIII a. antroje pusėje). Įvairiose šalyse vadinamieji tautiniai ar atgimimo judėjimai kūrėsi skirtingu metu. Pradedant nuo Prancūzijos, vėliau Graikijos, Italijos, Bulgarijos ir t.t. Lietuvoje tautinio atgimimo judėjimas sustiprėjo tik XIX a. pabaigoje. Pliaterytės ar Plater gyvenimo laikais tokia Lietuvos kaip nacionalinės valstybės koncepcija apskritai neegzistavo, taip pat kaip ir Lenkijos kaip grynai nacionalinės valstybės. Taigi, šios koncepcijos ir nekonfliktavo Pliaterytės gyvenimais laikais. Ji nekovojo nei už Lietuvos nei už Lenkijos nacionalinę valstybę, o už senąjį istorinį darinį, už savo tėvynę. Šis darinys prarado aktualumą XIX a. pab. - XX a. pr. Tačiau XIX a. pirmojoje pusėje tai buvo vienintelis suvokimas ir kitokios alternatyvos artimos nacionalinės valstybės idėjai nebuvo.

Pilsudskio federacinės valstybės idėja jau buvo modernybės konstruktas, tačiau federacijos subjektai jau nebeturėjo tos pačios vizijos- atėjo nacionalinių valstybių metas. Tad neverta spekuliuoti, kad Pliaterytės įtraukimas į Lietuvos istorinę atmintį taps 'bomba' lietuvių identitui. Kalbame apie visiškai skirtingus laikotarpius ir idėjas, kurios niekuomet nesivaržė tarpusavyje. Pliaterytė ar Plater (kaip tamsta pageidauja), kovojo už laisvę, už prarastą valstybę (kaip tuo metu buvo suvokiama), kovojo Lietuvos žemėje, kuri jai buvo brangi, ir nematau kodėl tai neturėtų tapti lietuvių istorinės atminties dalimi verta paminėjimo. Juolab kai tai gali pasitarnauti pašlijusiems Lietuvos- Lenkijos tarpvalstybiniams santykiams.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software