Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The palest ink is better than the best memory." Chinese Proverb
- (Added by: Tomas Baranauskas)


2011-ieji - 1831-ųjų sukilimo ir Pliaterytės metai
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
luodis
Posted 2011-05-07 16:53 (#84225 - in reply to #84220)
Subject: RE: TRAGIKOMIšKA...


Veteran

Posts: 109
1005
Šitaip mes neišspręsime nieko. Ką mes turime iš dokumentų? Įrašą carinėje knygoje. Ten aiškiai parašyta "Pliater". Autentišką Emilijos parašyta laišką lenkų kalba, kuriame ji pasirašo "Pliateruwna".Ir antkapinį kryžių, kuriame lenkai iškalė pavardę "Pliater".
Pabandom pagalvoti logiškai. Rusiškas įrašas yra oficialus dokumentas. Jame įrašyta pavardė turi sutapti su įrašu pase (jei panelė Emilija jo neturėjo, tai su įrašu jos gimimo metrikoje).
Lenkiškai rašytas laiškas, dėja nieko neįrodo. Sakau tai iš savo patirties. Jei aš rašau laiškus savo draugams į Rusiją ar Lenkiją, vartoju rusų ir lenkų kalbas, jei reikia rašyti į Vokietiją, prašau žmonos, kad išverstu. Bet aš dėl to nevirstu nei lenku ,nei rusu, nei vokiečiu (paprasčiausiai rašau ta kalba, kad adresatas suprastu). Ar mokėjo p. Emilija lietuviškai? Šito mes niekada tiksliai nesužinosime. Yra žinoma, kad išsilavinimą ji gavo namuose. Pliateriai buvo pasiturinti giminė ir galėjo sau leisti "išsirašyti" mokytojus iš Varšuvos, Romos, arba Paryžiaus. Galimas dalykas, kad ir guvernantė buvo iš ten. Bet žemesnio lygio tarnai be abejo buvo vietiniai. Sunku būtu bendrauti su savo kambarine nemokant nė žodžio lietuviškai. Todėl pilnai galima manyti, kad keletą žodžių ir frazių visdėlto mokėjo.
Dabar dėl įrašo antkapyje. Jį iškalė lenkai dar tarybiniais metais, dabar tik atnaujintas. Ten aiškiai parašyta "PLIATER". Manau diskusijas reiktu baigti, nes iš šono pasirodis, kad kai kurie vietiniai lenkomanai yra didesni lenkai negu patys lenkai.
Kuo save laikė Emilija Pliater - lenke ar lietuve? Atsakyti be galo sunku. Lietuva (LDK) greičiau buvo geografinė sąvoka. Bėje, patys lenkai taip pat ne monolitas - mozūrai, kašubai, didlenkiai, mažlenkiai. Net 20a. pirmoje pusėje Vilnijos lenkai dalijosi į "galijušus" (vietinius) ir "koroniažus" (atvykusius iš Lenkijos). Man atrodo, kad Pliater laikė save "gente lituanus, natione polonus". Mano senelis pasakojo, kad jo močiutė gimusi 19a. pradžioje sakydavo: "mes tai tikri lenkai, kile iš lietuvių". Vat ir susigaudyk, žmogau.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software