Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Mes, lietuviai, esam mįslinga tauta. Mes vis dar savo dvasioje tebesiblaškom tarp buvusių valdovų imperinės pilies ant Gedimino kalno ir susmegusios į žemę vargdienio lūšnos, vis dar nedrįsdami praverti langų ir mesti drąsų žvilgsnį į Lietuvos rytojaus viziją." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Šiauliai, vadinamasis Saulės mūšis, šaltiniai, lokalizacija
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
incognito
Posted 2011-09-27 13:59 (#86083)
Subject: Šiauliai, vadinamasis Saulės mūšis, šaltiniai, lokalizacija500500500500500501010
Kada pirmą kartą paminėti Šiauliai? Atrodytų ko čia dar klausti, nes girdi 1236 įvyko vadinamasis Saulės mūšis. Tačiau kažkada spaudoje esu aptikęs (gal prieš kokį ~10 metų), kad nėra jokio pagrindo kalbėti apie Šiaulius 1236 metais, o pati gyvenvietė pirmą karta paminėta tik 15 amžiuje, atitinkamai Šiauliams kur kas mažiau metų, taipogi keičiasi vad. Saulės mūšio lokalizacija. Taigi tam norėčiau paaiškinimo ir diskusijos. Šaltiniai kuo remiamasi yra žinomi, įrodinėjimo argumentaciją žinoma: jei jau buvo Šiaulių žemė, o soule tėra iškraipytas Šiaulių pavadinimas, vadinasi ir buvo Šiauliai, taigi 1236 yra pirmasis Šiaulių paminėjimas.

Aboejonės tokios: logika turi bėdą - soule gal būti ir šauliai. Citata: "terram Sauleorum" - tai iš nesavalaikio šaltinio (Hermann de Wartberge kronikos), po 100 metų parašyto, lygiai taip pat gali reikšti "šaulių žemė", o vietovių kur gyvena šauliai (vyrai mokantys šaudyti) ir kurių pavadinimus būtų galima sieti su šauliais (amatu) yra apstu. Be to žinant istorikų maniją viską dirbtinai sendinti - kai kurie darbai kelia rimtų abejonių.

Be to skaitant eiliuotąją Livonijos kroniką (Franz Pfeiffer leidimas, Stuttgart, 1844) iš teksto eiliškumo matyti kad Soule yra Lietuvoje, konkrečiai:
1896 zuo Littouwen man do reit (į Lietuvą)
...
1899 biz daz sie quamen in daz lant. (jau pasiekė šią žemę, t.y Lietuvą)
...
1902 sie herten vrilich umbe sich (jie niokoja)
1903 das lant uf vnde nider. (tą žemę)
1904 gein Soule sie kerten wider (ir nuo Soule)
1905 durch brouch und über heide. (per pelkes ir pušynus traukiasi)

Sutikite, jei Soule yra kur nors kitur ne Lietuvoje, kitoje žemėje, vietovės pakeitimas būtų paminėtas. Antra, iš šaltinio niekaip neįmanoma susieti su dabartiniais Šiauliai. Šiauliai kaip žinia - Žemaitijoje, o eiliuotoji Livonijos kronika Žemaitiją ir Lietuvą puikiai skiria. Jei įvykis Žemaitijoje tai ir rašo, kad vyksta Žemaitijoje:
4084 Zuo Sameiten was ein man
4085 bi der zit, hiez Aleman;
4086 von Sameiten uz erwelt ir t.t., nebent įrodysite, kad Šiauliai 13 amžiuje buvo Lietuvoje, o to dar niekur nesu aptikęs. Ką manote?

Edited by incognito 2011-09-27 14:02
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software