Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Уничтожение прошлого, возможно, худшее из всех преступлений." Симона Вейль
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Sarmatija ir Lietuva. Ar jos reiškia tą patį?
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Nevertis
Posted 2011-12-07 06:14 (#87029)
Subject: Sarmatija ir Lietuva. Ar jos reiškia tą patį?Expert

Posts: 1745
500500500200101010105
Įdomus straipsnis buvo publikuotas laikraštyje "Šiaulių kraštas" gruodžio 3 dieną:

"Sarmatija ir Lietuva. Ar jos reiškia tą patį?

Šių metų balandžio 9d. laikraštyje „Kelmės kraštas“ yra Marijaus Čekavičiaus straipsnis „Ar išdrįsime įvardyti savo tapatybę?“. Jame teigiama, kad senoviniuose lotynų ir vokiečių kalbomis rašytuose tekstuose naudotas Žemaitijos pavadinimas Samogetia reiškia „Žemė getija“, bei, kad čia gyvenę žmonės buvo vadinami getais. Noriu pasidalinti ir savo mintimis apie tai.
Visų pirma turime išsiaiškinti, kokiuose istoriniuose šaltiniuose buvo minimi getai. Getus savo raštuose mini Herodotas, aprašydamas skitų valdovo Dariaus žygius 513 metais pr. m. e. Getai gyveno Dunojaus žemupyje ir vakarinėse Juodosios jūros pakrantėse. Jiems priklausė šie Juodosios jūros pakrantės miestai: Odėsis (dab. Varna Bulgarijoje), Kalatis (dab. Mangalija Rumunijoje), Tomis (dab. Konstanta Rumunijoje), Istras (dab. Istrija Rumunijoje), Tyras (dab. Dniestro Belgorodas Ukrainoje).
Daugelis šiuolaikinių kalbininkų getų kalbą priskiria baltų kalbų grupei. Romėnų rašytojas Ovidijus (43m. pr. m. e. - 17m.), kuris buvo ištremtas į Tomio miestą, rašė, kad getai ir sarmatai karo žygiuose dalyvauja kartu: getai dažniausiai būna lankininkai, o sarmatai - raiteliai. Gali būti, kad šios sąjungos pasekmė buvo Dakijos valstybės su sostine Sarmužėje Getušėje (Sarmizegetusa) įkūrimas.
Rumunų kalbininkas Vasilis Parvanas (1882 - 1927) Sarmužės Getušės pavadinimą kildino iš dviejų žodžių - „sarmatai“ ir „getai“. Tai patvirtina Ovidijaus teiginį apie getų ir sarmatų sąjungą. Dakijos valstybė ilgą laiką buvo Romos imperijos priešas Nr.1. Romos imperija nukariavo Dakiją 105-aisiais m. e. metais (to pasekmė buvo tai, kad vėliau buvusioje Dakijos teritorijoje susikūrė Rumunijos valstybė).
Po to dalis sarmatų buvo paimti į Romos imperijos kariuomenę ir išsiųsti tarnauti į Britų salas - ginti Romos imperijos sienos, vadinamos Limes. Sarmatus, apgyvendintus Romos imperijos teritorijoje, romėnai ėmė vadinti laičiais (laeti). Manoma, kad šis pavadinimas kilo nuo lotynų kalbos žodžio „laetus“, reiškiančio „linksmas“, „riebus“, „turtingas“, „klestintis“.
Herodotas taip pat mini sarmatus. Sarmatai apie 500-uosius metus pr. m. e. sutiko padėti skitams kovoti prieš persus. Skitų kalba, kaip ir Sanskritas, priskiriama iranėnų kalbų grupei. Aukščiausios Indijos kastos brahmanų tarpe populiarus vardas ir pavardė Šarma (Sharma). Be to, šį žodį jie naudoja panašiai, kaip mes naudojame žodžius „panele“, „ponia“, „pone“, norėdami pagarbiai kreiptis į kitą asmenį.
Vardas Šarma reiškia „palaima“, „laimė“, „palaiminimas“. Vadinasi, gali būti, kad skitai, atsidėkodami sarmatams už pagalbą, suteikė jiems tokį šlovingą vardą (be to, ta proga skitai išmokė sarmatus jodinėti). Jei sarmatų pavadinimas kilo nuo iranėnų žodžio „šarma“, tai jame yra priesaga „-at“, „-ait“, kuri baltų kalbose labai populiari. Matome, kad iranėnų žodžio „šarma“ ir lotynų žodžio „laetus“ reikšmė beveik tokia pati. Tai gal romėnai, pavadindami sarmatus laičiais (laeti), paprasčiausiai išsivertė sarmatų pavadinimą į savo kalbą?
Romėnams pavyko nukariauti Dakijos valstybę. Tačiau, jiems niekada nepavyko užkariauti Dunojaus ir Tysos tarpupio, kurį valdė sarmatų gentis Jožygiai (Iazyges) (šios genties pavadinimas gali būti kilęs nuo žodžių „joti žygin“ ir gali būti lyginamas su lietuvių vardais Jogaila, Jodaugas, Jomantas, Jotautas, Žygimantas,...). 374-aisiais metais sarmatai sumušė du Romos imperijos legionus Valerijoje (dab. priklauso Vengrijai ir Kroatijai) Panonijos provincijoje.
Tačiau, neužilgo sukilo sarmatų vergai, dėl ko sarmatai buvo priversti pasitraukti į Romos imperijos teritoriją. Romos imperatorius Konstantinas padėjo numalšinti vergų sukilimą ir sarmatai galėjo grįžti į savo teritorijas. V-ajame amžiuje sarmatų valdytas teritorijas užkariavo hunai, kurių palikuonys yra vengrai.
Istorikas Artūras Dubonis knygoje „Lietuvos didžiojo kunigaikščio leičiai“ rašo, kad Lietuvoje senovėje buvo socialinė grupė žmonių, vadinamų leičiais. Kalbininkas Simas Karaliūnas teigia, kad nuo šios socialinės žmonių grupės pavadinimo kilo ir valstybės pavadinimas Lietuva.
Leičiai daugiausia užsiėmė arklių auginimu bei karyba. Jų pagrindinė pareiga buvo saugoti valstybės sienas. Tai beveik visiškai atitinka laičių (laeti) socialinę padėtį Romos imperijoje. Ar gali būti, kad pavadinimai „laičiai (laeti)“ ir „leičiai“ yra susiję? Manau, kad taip. Pirma, pavadinimas „leičiai“ gali būti paprasčiausias skolinys iš lotynų kalbos. Tačiau, neatmestina ir galimybė, kad dalis laičių (laeti) iš Romos imperijos teritorijos atsikraustė prie Nemuno krantų ir atsinešė su savimi šį pavadinimą, kuris čia prigijo šiek tiek pakitęs.
Dunojaus ir Tysos tarpupio šiaurinėje dalyje Beskidų kalnuose yra pilis ir miestas Lietava (dab. priklauso Slovakijai). Iki V-ojo amžiaus ši pilis, ko gero, priklausė sarmatams. Netoli nuo šios pilies teka Vyslos intakas Dunojėlis. Vadinasi, iš Lietavos Dunojėliu ir Vysla labai lengvai buvo galima pasiekti Aistmares, o iš čia - Kuršių marias ir Nemuną.
Palemono legenda teigia, kad lietuvių didikų protėvis Palemonas (Palemono vardas gali būti susijęs su Romos imperijos sienos pavadinimu Limes - žmogus, gyvenantis netoli Limes, gali būti vadinamas Palimiu, Palimoniu, Palimonu) dėl nesutarimų su romėnais savo artimųjų lydimas išvyko šiaurėn ir Nemuno bei Dubysos santakoje pasistatė pilį (Palemono piliakalnis yra netoli Nemuno ir Dubysos santakos Seredžiuje).
Tai, galbūt, šioje legendoje yra daug tiesos? Viduramžių žemėlapiuose toje vietoje, kur dabar yra Lietuva, dažnai aptinkame užrašą Sarmatija. Manau, gali būti, jog taip yra todėl, kad šie pavadinimai reiškia tą patį (iranėniškai „šarma“, lotyniškai „laetus“).
Grįžkime prie pavadinimo Samogetia. Gal tai šiek tiek pakeistas pavadinimas Sarmogetia, kurio kilmė yra tokia pati, kaip ir Dakijos sostinės Sarmužės Getušės (Sarmizegetusa) - nuo žodžių „šarma“, „sarma“ ir „getai“? Gal Marijus Čekavičius teisus, rašydamas, kad žemaičiai - getų palikuonys?

Egidijus Sinkevičius"
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software