Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Все исторические законы имеют свой срок давности." Мария фон Эбнер-Эшенбах
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Kas tie indoeuropiečiai?
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Žygeivis
Posted 2012-02-01 16:02 (#88160 - in reply to #88141)
Subject: RE: Kas tie indoeuropiečiai?



Extreme Veteran

Posts: 515
500105
Location: Ignalina
Bolia - 2012-01-31 22:52

Manau, kad tik žymiai išsamesni tyrimai - ir indoeuropiečių kalbų (bei daugelio kitų kalbų - ieškant jose indoeuropietiškų "invazijų" arba senojo substrato), ir genetiniai, ir archeologiniai, ir etnografiniai, ir dar kokie nors, palengva leis vis labiau patikslinti atsakymus 

Bijau kad nesupratote mano pagrindinės minties - jei nepasikeis požiūris į pačią kalbą ir jos perimamumo principus, tai tie išsamūs tyrimai gali tęstis nors dar tris šimtus metų, tik naudos iš to nebus jokios. 


Tikrai nesuprantu, kaip gali "pasikeisti požiūris"?

P.S. Nes aš manau, kad būtina remtis ne kažkokiais teoriniais samprotavimais ir išmąstymais apie tai, kaip kalbos galėjo plisti ir keistis, o remtis labai realiais pavyzdžiais - pasaulyje yra tūkstančiai kalbų ir būtina nagrinėti jų plitimo, kitimo, perimamumo pačius įvairiausius konkrečius pavyzdžius, užfiksuotus per paskutinius kelis šimtus metų visame pasaulyje įvairiausiose visuomenėse - pradedant nuo pirmykščių, gentinių ir feodalinių, ir baigiant šiuolaikinėmis "civilizuotomis".

O visi šie labai konkretūs pavyzdžiai niekaip negali pasikeisti, taigi ir požiūris pasikeisti taip pat negali.

Tik, matyt, dar tikrai galima rasti tokių pavyzdžių realiame gyvenime, kurie dar nebuvo žinomi mokslininkams.

Ir neabejoju, jog ir praeityje kalbų plitimą veikė lygiai tie patys veiksniai, kaip ir per pastaruosius kelis šimtus metų, ir kuriuos tikrai nesunku sužinoti iš konkrečių pavyzdžių - juk net ir dabar dar pakankamai daug genčių ir tautų, kurios gyvena klajoklinį gyvenimą, o kai kurios vis dar tebėra rinkėjai-medžiotojai, ir kurių gyvenimo būdas analogiškas pačių seniausių indoeuropiečių ir jų aplinkos gyvenimo būdui.

Kalbant konkrečiai apie jūsų pasiūlytą hipotezę:

Bolia - 2011-12-14 22:35
Išvada: IE prokalbė buvo kalba genties, kuri įgyvendino praktikoje mainų ekonomiką kaip pragyvenimo šaltinį; vėliau ta kalba paplito į gretimas kultūras kartu su "naujuoju" gyvenimo būdu, dažnai net be jokių didesnių migracijų ar kultūrinių įtakų.
Ką manote? 


Manau, jog tai, ką jūs pasiūlėte, teoriškai gal būt ir įmanoma, tačiau ši hipotezė gali būti priimta tik tuo atveju, jei pavyktų rasti realiai žinomų analogų pasaulyje.

Be to, reiktų paaiškinti, kodėl indoeuropiečių kalbos nepaplito į semitų-chamitų gyvenamus plotus (na nebent ir jie, tapę "kultūringesniais", taip pat "išplatino" savo prokalbę - į priešingas puses nei senieji indoeuropiečiai).

Lygiai taip pat neaišku, kodėl gi tas IE kalbos plitimas sustojo - neapėmė ugro-finų (nors jų materialinė kultūra buvo žymiai žemesnė, o jie perėmė iš IE nemažai "kultūrinių" ir netgi gimininių terminų, bet ne visą kalbą) ir dar daugybės kitų tautų, kurios buvo IE kaimynais (pvz., Indijos platybėse).

Vis tik tautų istorija rodo, kad kalbos plito ne tiek dėka prekybos, o visų pirma dėka užkariavimų ir naujojo karinio valdančiojo elito kalbos įtvirtinimo, o taip pat dėl religijų plitimo (pvz., suachili kalbos plitimas Rytų Afrikoje - plito kartu su musulmonų religija, bet ją "nešė" irgi ne tiek pirkliai, kiek užkariautojai).

Kitas pavyzdys - graikų ir finikiečių prekybiniai ryšiai buvo labai platūs, tačiau jų kalbos plito tik kartu su jų kolonijomis ir neišstūmė vietinių kalbų.

Taigi, jei norite rimčiau pagrįsti savo hipotezę jums vertėtų rasti gerai žinomų analogiškų pavyzdžių pasaulio kalbų ir tautų istorijoje.

Edited by Žygeivis 2012-02-01 16:32
Top of the page Bottom of the page



Frozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2019 PD9 Software