Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Those who can make you believe absurdities can make you commit atrocities." Voltaire (1694 - 1778)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Kas tie indoeuropiečiai?
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Bolia
Posted 2011-12-15 01:35 (#87122)
Subject: Kas tie indoeuropiečiai?500500500500200100101010
Temos įdėja gimė po ilgų ir bevaisių diskusijų "kunstkameroje" su Tuskawu apie IE kilmę. Štai jau daugiau kaip šimtas metų pasaulio šviesiosios galvos laužo ietis, kur ir kada gyveno IE protėviai, ir tas karas senai įpuolęs aklavietėn. Ir priežąstys tam kelios:
1. Lingvistai iki šiol neturi tam nustatyti užtikrintos metodologijos (nei centrinės tarmės, nei konservatyvumo, nei kiti principai neveikia).
2. Archeologai niekaip negali peržengti Dniepro - Dniestro barjero (europiečiai nesikėlė į stepes, klajokliai nesikėlė į miškus).
3. Paleolitikai nesugeba paaiškinti bendrų gamybinio ūkio terminų (nes tokių paleolite nebuvo).
4. Antropologai jau senai nebeatrenka, kuris tipas iš kurio kilo.
5. Genetikams dar toli iki reikiamo medžiagos kiekio.
Šiai dienai labiausiai pripažinta lieka Gimbutienės Kurganų IE kilmės teorija. Nors jos kone visi postulatai naujausiais duomenimis yra paneigti, tačiau ta teorija kaip "mažiausiai klaidinga" buvo įrašyta į Britannica, iš jos perkelta į Wikipedia ir kitus "viešosios informacijos" tinklalapius.
Mano nuomone, ieškant IE kilmės ir tėvynės, buvo nueita klystkeliais, modeliuojant vien užkariavimo ir asimiliavimo shemas. Siūlau į šią užduotį pažvelgti visai iš kitos pusės.
Visa IE kalbų sistema (prokalbė) - tai "naujojo žmogaus" kalba. Neolitikas tapo gudresnis, stipresnis ir, žinoma, turtingesnis. Viskas prasidėjo vienoje kažkurioje gentyje, kai buvo išmokta pamoka, kad pragyventi galima ne tik gaudant žvėris ar rankiojant grybus. Kažkas pagamino atsarginį įrankį ir jį išmainė į jau paruoštą maistą, kažkas aptiko, kad už tą įrankį duodą daugiau kitose gentyse, kažkas suprato, kad dar vertingiau pardavinėti ne įrankius, o žaliavą jiems gaminti. Taip pamažu atsirado titnago kasyklų klanai, tiekimo tinklai ir prekeiviai. "Naujieji žmonės" buvo turtingesni, nei šalia gyvenantys mezolito tęsėjai, jie jau turėjo laiko gilesniam pasaulio pažinimui ir savo vietos įtvirtinimui (apsiginklavimui). Buvo imtasi naujų sričių: gamybinio ūkio, keramikos, gyvūlių prijaukinimo. Taip "naujojo žmogaus" gyvenimo būdas - labiau ir greičiau užtikrinantis gerovę - plito iš kultūros į kultūrą. Jie bendravo tarpusavyje "naująja kalba". Vieną dieną reiškinys geografine prasme pasiekė tokias ribas, kad kalba suskilo į dialektus. O toliau - jau pagal žinomus modelius.
Spekuliacinė ekonomika, jei tik taip galima išsireikšti - net ir dabar yra išskirtinis indoeuropiečių bruožas. Kodėl gi negali būti tas paveldėta? Visos žinomos "tradicinės" indoeuropietiškos kultūros yra susijusios su ekonomika. Rutulininkai ir virvelininkai skverbėsi palei pagrindines prekybines upes, jie pirmiausia įsitvirtino ties Pamario gintaro radimvietėmis ir Pabaltijo titnago kasyklomis, vėliau brovėsi link Jutlandijos gintaro telkinių, finų skalūno kasyklų, galiausiai bandė užkariauti Valdajaus prekybinę kryžkelę ir kokybiškesnio titnago kasyklas. Pats virvelinės keramikos stilius greičiausiai kilo iš to pačio Pamario, specifiškai žymėtuose induose gabenant įvairias prekes.
Ekonominiais bruožais pasižymėjo ir rytiniai indoeuropiečiai. Pvz tocharai nusigabeno net į vieną iš pradinių šilko kelio taškų.
Neindoeuropietiškos kultūros (bent jau senesniais laikais) ypatingais ekonominiais bruožais neblizgėjo. Pavyzdžiui per pusę Europos išplitę linijinės keramikos atstovai buvo tik ramūs žemdirbiai, o vakarinių pakraščių megalitininkai pasirodė besą tik paprasti žvejai, nors ir paliko įspūdingų statinių. Vakarų Europoje prekyba užvirė tik kartu su keltų (ar prokeltų) migracijomis ir indoeuropietiškomis antikinėmis civilizacijomis.
Išvada: IE prokalbė buvo kalba genties, kuri įgyvendino praktikoje mainų ekonomiką kaip pragyvenimo šaltinį; vėliau ta kalba paplito į gretimas kultūras kartu su "naujuoju" gyvenimo būdu, dažnai net be jokių didesnių migracijų ar kultūrinių įtakų.
Ką manote?
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software