Elite Veteran
Posts: 1041
     
| Bolia - 2012-01-27 00:28
Jums derėtų Jordano atžvilgių visiškai atsisakyti anglų ir rusų kalbų. Jei jau norite tikslumo, verskite tiesiai tik iš lotynų.
Būtent tiesiai iš lotynų ir išverčiau, o paskui parodžiau kuo netikslūs rus. ir angl. vertimai.
Esmė ta kad ne pilvas/gelmės pagimdo upę bet upė prieš įtekėdama į okeaną padaro lyg pilvą, išplatėjimą.
Žodis venter reiškia pilvą vidine prasme, pvz. ventrem ferre - būti nėščiai. Pilvui virškinimo prasme yra žodis alvus, o išorine (išlinkimo ) prasme - abdomen. Žodis genero reiškia gimti, kilti, rastis, išaugti. Taigi "lyg iš pilvo (įsčių ) gimsta".
Jus vadovaujatės ir žinote kitokių reikšmių?
Nereikia jokių kitų reikšmių. Atkreipkite dėmesį kad ventrae čia panaudotas ne tiesiogine o perkeltine prasme (velut quodam ventrae/lyg kokį pilvą) pavaizduoti upės vagos išsiplėtimui lagūnoje, lagūna yra lyg koks upės vagos pilvas:
unde Vagi fluvius velut quodam ventrae generatus
ir taip Vagi upė lyg kokį pilvą padarius
in Oceanum undosus evolvitur
į okeaną banguojantį įsilieja
Jei kalba eitų apie tikrus žemės vidurius/gelmes, jokio velut quodam nereikėtų.
Kaip žemės gelmės gali pagimdyti galingą upę? Kam ta susigalvota mistika? Jokių žemės gelmių tekste nėr, Jordanis aprašo salą jūroje toj vietoj kur įteka Vysla ir rašo kas yra tai salai iš rytų, vakarų ir šiaurės. Štai ir viskas. Taip ir tik taip reikia suprasti tekstą be jokių fantastinių priedų apie būktai saloje esančiame ežere iš žemės gelmių gimstančią galingą upę.
iš jo per 3 tarpus Skandzos saloje (nerijoje) Vysla įteka į okeaną
Turite duomenų apie tris tarpus? Kryžiuočių atsikėlimo laikais buvo tik vienas tarpas, o ir tas praktiškai nepraplaukiamas. Dar žinau, kad kartais po didelių audrų jūra išmušdavo kokį plyšelį, bet tas vėliau užakdavo. Dabartinis sąsiauris yra dirbtinis - iškastas.
Pirmas pats didžiausias šiaurės rytuose prie Sembos, kuriuo dabar įplaukiama į Aistrmares. Antras dabar yra tiesiai šiaurėje pagal Vyslos tėkmę, tračias vakaruos prie Gdansko.
Dėl antro ir trečio sunku pasakyti ar jie tikrai anais laikais ten pat buvo kur dabar, nes Vyslos delta dėl sąnašų kaupimosi dabar yra pasiekusi neriją kur anais laikais dar nesiekė. Prieš >1500 Vyslos delta buvo daug mažesnė ir Aistmarės siekė daug toliau į vakarus.
Dar vienas prie Klaipėdos, gal ir jį reikia skaičiuoti nes Aistmarės su Kuršių mariom jungiasi per Skarą(Prieglių)-Deimą, kurie tada buvo turbūt daug platesni ir gali būti suprasti kaip lagūnos dalis.
Aurimass čia buvo pateikęs nuorodą į vokišką knygą su žemėlapiu kur parodytas Aismarių plotas apie 900metus.
Dabartinę būklę galite detaliai pamatyti per wikimapia.org
Edited by Arūnas Armonas 2012-01-27 14:54
|