|
Expert
Posts: 1280
      
| Bolia - 2012-01-27 03:34
bet apie pilies sklepą girdėjau, net pavadinimą atsimenu
Prisipažinkit - apie tai skaitėt, kad ir mokyklos vadovėlyje, ne iš tautinės atminties tai sužinojot...
paskui dvi užako - viena netaip seniai - Kęstučio laikais
Tai ta Senoji Kęstučio laikais užako, nes naują iškasė, gylesnę, kad laivai praplauktų. O kitos dvi iš kur? Kur apie tai parašyta?
Jei mano bobutės ( kuri man ikimokyklinukui pirma papasakojo, dainas dainavo apie gadą Jogailą ir karžygius Kęstutį ir Vytautą ) atmintis atitinka tautinės atminties kriterijus, tai Jūsų argumentas deja silpnas.
Dėl protakų - Jūs neteisingai akcentus sudėliojat - neužako, nes iškasė, o iškasė, nes užako. Nerija buvo ilgesnė, nei dabar - VISUS KLAIDINA dabartiniai žemėlapiai, kurie atspindi geografinę situaciją Vyslos deltoje jau po 1840 m. Nerijos pradžia ir pirma protaka žiūrint iš vakarų buvo ties dabartiniu Gdansku - dabar tai Martvos Vyslos atšakos žiotys. Dabartinės "centrinės" Vyslos atšakos - Leniwkos tęsinio tiesiai į Baltijos jūrą - nebuvo iki pat XIX a. - tai yra dirbtinis kanalas, iškastas vokiečių. Leniwka XIII a. "sukosi"į rytus ir įtekėjo tiesiai į Aistmares. Sekanti protaka, kuri būtent ir užako XIV a., buvo ties Elbingu (Elbliongu). Užakus šitai - XIV a. buvo pagilinta/atkurta buvusi protaka ties Piluva - dabartinė-pagrindinė ir vienintelė išlikusi. Taip kad Vysla dar XIII a., o tuo labiau I-VI a. tiesiai į Baltijos jūrą "nekrito" - tekėjo į Aistmares, bent jau dvi pagrindinės atšakos. Ir "pilvas/чрево"-ežeras-Aistmarių įlanka į vakarus ir pietus nuo dabartinio Elbliongo ir ties prūsišku Trusu XIII a. buvo.
Įdedu nuorodėlę - čia nevisai geomorfologinė deltos istorija, bet šitam lenkų autoriui visiškai buvo neįgalvą, kad mes čia gotų tėvynės ieškosim - kai kurie paveikslukai kokie !
http://www.zulawyimierzeja.org.pl/download/Delta.pdf
prisirinkau dar panašių, pabandysiu Murzilką papaišyt ant dabartinio žemėlapio
| |
|