
        
| Kaip mes jau matom, kertinis akmuo jau išjudintas ir tik laiko klausimas kada šis kartoninis namelis subyrės.
Sakote - žinote, negi prieštarausiu? Tik priminkite, kas yra tas kertinis akmuo?
Nepaisant to, kad su Jūsų Gotlando salos versija turi gana rimtų prieštaravimų su duotu tekstu
Aš nemanau, kad langobardai kilo iš Gotlando - ir kodėl man taip manyti? - todėl jokių prieštaravimų nėra.
Grįžtant prie Jūsų pateiktų 12 žodžių. Visų pirma trys iš jų yra itališki. Keli jų nieko bendra neturi nei su išėjimu nei su vaikšiojimu.
Visi žodžiai lotyniški, galite pasitikrinti čia. Jei nerandate reikšmių - keiskite žodyną. Ir apskritai nesupratote, kokiu tikslu pateikiau pavyzdžius - tik parodžiau, kad lotynų kalba nėra sausa, joje pilna sinonimų, frazeologizmų ir kitų meninių priemonių, todėl žodžiui "eiti" negalima griežtai taikyti vienintelės reikšmės "judėti kojomis".
Šiaip ar taip žiūrint gentys nėjo pėsčiomis, jos vyko keturratėmis transporto priemonėmis, traukiamomis arklių. Todėl žodis egress- čia labai tinka.
Kadangi kronikoje nieko neparašyta apie arklius, vežimus ar ėjimą pėsčiomis, tad egress gali reikšti bet kokio pobūdžio kelionę, nereikia tik pritempinėti.
Bandau įsivaizduoti autorių aprašantį kiekvieną kelionės žingsni su visais miestų pavadinimais, kovomis ir derybomis, o šalia užmirštantį paminėti tokią smulkmeną kaip kelionę laivais per jūrą 400 km atstumu. Ir vietoj to parašė lakomiška "iškeliavo" (čia rašau Jūsų vertimo versiją). Tai švelniai tariant nerimta.
Autorius, kaip suprantu iš teksto, apskritai nieko konkretaus neparašė apie kelionės pradžią, net apie Skadinaviją užsiminė tik spėdamas, taigi darosi aišku, kad jis nieko ir nežinojo. Girdėjo kažkokias legendas apie nederlių ir dievus, tai tiek ir parašė.
O jei apie rimtus dalykus, tai pirmieji šaltiniai langobardus randa Elbės žemupyje, o vėliau jie kėlėsi link dab. Čekijos. Kultūriškai juos galime susieti su Lužitėnų ir Pševoro kultūromis. Iš šaltinių taip pat žinom, kad prie jų genčių junginio vėliau prisidėjo saksai, sarmatai ir daug smulkesnių būrių. Taigi postkeltiškas - germaniškas kalbų mišinys su neaiškiomis priemaišomis Sidabriniame kodekse puikiai atspindi langobardų etninę sudėtį. Jokiais baltais čia nekvepia, o jei ir buvo koks būrys, tai esminės įtakos jis neturėjo. |