Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Indeed, history is nothing more than a tableau of crimes and misfortunes." Voltaire (1694 - 1778)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Klausimas del Gatte
[Frozen]

Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
  Frozen      FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Ibicus
Posted 2012-02-10 02:10 (#88529 - in reply to #88503)
Subject: RE: germanisch-baltische Isoglosse: nhd.Pfad:lit.gãtvė


Expert

Posts: 6122
50005005001001010
Ačiū už skanus!

Pradėsiu nuo galo.

1. Jokios baltų ir germanų izoglosos *paþwa-/*gatwā nėra, nes izoglosos *gatwā nėra net atskirai paimtoje lietuvių kalboje. Kaip rašo pats Karaliūnas: "žodis gatvė ... su variantu gatvis ... buvo vartojamas šiaurės vakarų žemaičių ... ir pietinių vakarų aukštaičių", t.y. regionuose, dažniausiai kontaktavusiuose su germanais nuo senųjų laiku. Karaliūnas: "Į lietuvių rašytinę kalbą žodį gatvė įvedė S. Daukantas", kuris, primenu, gimė ir augo Skuodo apylinkėse, t.y. Šiaurės Žemaitioje, germanizuotos Kuršo gubernijos pariby. Nėra duomenų, kad gatvė būtų buvusi vartojama kituose Lietuvos regionuose. Beje, ar ne keista, kad Karaliūnas remiasi ž. goti, bet nepastebi "Gója vaikai par ūlyčią raudonom nosim Vj."? Vj. = Vajasiškis, Zarasų r.

Kad ir keista, bet *gatwo (o gal klystu?) neužfiksuota prūsų kalboje. Jei taip, tai tuo labiau negalima kalbėti apie bl. izoglosą.

2. Lanszweert pasiūlė *gatwā laikyti bl.-ger. izoglosa, nes nežinojo, ką daryti su *paþa. Iš vienos pusės, tai nepaveldėta iš pragermanų k. leksema, iš kitos - tai lyg ir savas žodis, o ne skolinys iš keltų, graikų ar iranėnų. Todėl jis rekonstruoja *paþa iki *paþwa "et voila!" - nauja izoglosa. Savaime aišku, kad jis nė nemėgina neigti Būgos ir Frenkelio nuomones, kad gatvė/gatva yra germanizmai, nes kitaip jo "izoglosa" pakibs ore. Nepatinka jam ir viskas.

3. Lanszweerto rekonstrukcija nepaaiškina, kodėl pradinis garsas g iš ide., pergyvenęs tokias perturbacijas germanų kalbose vėl tapo g, nors ir ne visur. Ir, svarbiausia, kodėl got. gatwo išliko w.

4. Karaliūnas griebiasi Lanszweerto pamesto "izoglosinio" šiaudėlio ir lyg niekur nieko pareiškia - "Bet forma *gatua yra ir žodžių liet. gatvė ir lat. gatva pamatas." Drąstiškas žingsnis, reikia pasakyti, turint omeny p. 1. Rekonstrukcijos irgi pasigedau. Prielaida, kad tai gali buti skoliniai, net neminima.

O iš esmės - tegul izoglosa, na ir kas iš to? Etimologinės, t.y. kilmės problemos tai vistiek neišsprendžia.
Top of the page Bottom of the pageFrozen
Jump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software