Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Anyone who believes you can't change history has never tried to write his memoirs." David Ben Gurion
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Aukštota
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
zirgas7
Posted 2012-04-16 23:41 (#90076 - in reply to #89926)
Subject: RE: KalvarijaElite Veteran

Posts: 676
5001005010105
Iš kur atsirado nukryžiavimo ant kalno įdėja?
Šventojo Kapo bažnyčia nėra ant kalno tuom galima įsitikinti pažvelgus į nuotraukas Google Maps.
http://maps.google.com/maps?ll=31.778611,35.229444&spn=0.01,0.01&q=...

Chronologija Kalvarijos buvo tokia:

1. Varallo mieste, Piemonte pirmasis kančių kelio į kalną sukūrimas 15 a. pabaigoje. Kelio idėja parsivešta Bernardino Caimi iš Jeruzalės.
http://www.sacrimonti.net/User/index.php?PAGE=Sito_en/sacro_monte_v...
Its story begins at the end of the 15th century, when the Franciscan friar Bernardino Caimi di Milano, on his return from the Holy Land, where he had been the guardian of the Holy Sepulchre, decided to reproduce the holy places of Palestine in Valsesia.

2. "Šventojo Kryžiaus bažnyčia Jeruzalėjė" (kuri randasi Romoje) rūpintis pradėjo Cisterianų ordino vienuoliai iš Lombardijos.
In 1561, Lombard Cistercian monks from the congregation of San Bernardo replaced the Carthusians as caretakers of Santa Croce. Cistericans still serve the church today.
http://www.sacred-destinations.com/italy/rome-santa-croce-in-gerusa...

3. Lenkijoj Mikołaj Zebrzydowski įkūrė pirmąją Kalvariją ir pavadino Kalwaria Zebrzydowska. Metai 1602.
Mikołaj Zebrzydowski atsivežė šią įdėją iš "Šventojo Kryžiaus bažnyčia Jeruzalėjė" bažnyčios Romoje.
http://www.sacrimonti.net/User/index.php?PAGE=Sito_en/culto
Tekst dokumentu fundacyjnego:
„W imię Pańskie amen.
Na wieczną rzeczy pamiątkę przez niniejszy dokument wszystkim niech będzie jawne i znane, że my, Mikołaj Zebrzydowski z Zebrzydowic, wojewoda i generalny starosta krakowski, śniatyński, itd. dzięki łasce Bożej wybudowaliśmy w dobrach naszych dziedzicznych, w Zebrzydowicach, gdzie nierzadko mieliśmy zwyczaj przebywać, kościół z kamienia łamanego pod wezwaniem Świętego Krzyża, na wzór kaplic na Górze Kalwarii. [Uczyniliśmy to] dla rozbudzenia w nas i w naszych następcach pamięci o gorzkiej męce Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa, w którego zbawczych zasługach pokładamy całą nadzieję naszego odkupienia i świadomi naszych własnych grzechów, [pragnąc], by oczy ciała skłaniały rozum do nieustannej kontemplacji Jego tajemnic i wzywały do należnej wdzięczności. Obok tego kościoła, jeśli Bóg pozwoli, zamierzamy wybudować, również na wzór jerozolimski, z kamienia łamanego kaplicę Grobu Pańskiego. Całą tę górę, która dawniej nosiła nazwę Żarek z jej lasem, według wyznaczonych granic, poświęcamy przede wszystkim na chwałę Boga i dajemy w dziedzictwo świętemu Franciszkowi. Przyrzekamy i zobowiązujemy się, do wybudowania u podnóża tej góry klasztoru dla braci tego zakonu i złączonego z nim kościoła Ukazania się św. Michała Archanioła. Całą górę Żarek i wszystkie wspomniane miejsca poddajemy pod opiekę świętego Michała i jemu je powierzamy.
Kiedy rozważaliśmy, której rodzinie zakonu św. Franciszka należy powierzyć szczególną troskę o wspomniane kościółki i kaplice, porozumieliśmy się w tej sprawie z Przewielebnym Biskupem ordynariuszem miejsca. Dzięki naszemu planowi i jego autorytetowi uzgodniliśmy z przełożonymi zakonu Bernardynów, że skoro w Jerozolimie, przy sławnych miejscach dzieł naszego odkupienia, żyją zakonnicy nazywani Braćmi Mniejszymi Obserwantami, troszczą się o nie i zarządzają nimi, to ci sami Bracia Mniejsi Obserwanci przyjmą także zarząd nad całym tym miejscem i wybudowanymi przez nas w przyszłości kościołami i kaplicami oraz wspomnianym klasztorem. Oni także zatroszczą się o sprawowanie świętych obrzędów.
Dlatego my wspomniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, kaplicę Grobu Pańskiego i pozostałe kaplice, które już tam zostały wyznaczone lub będą wyznaczone do budowania, a wreszcie kościół Ukazania się św. Michała razem z klasztorem, który też, jak wcześniej powiedziano, będzie budowany, z całą górą Żarek w opisanych granicach, wreszcie z kompletem naczyń liturgicznych dla tych kościołów, z obrazami i figurami, meblami, kosztownościami, kosztownościami jakiegokolwiek są materiału i jakiejkolwiek wartości, prawną mocą niniejszego aktu dajemy, ofiarujemy, zrzekamy się, przeznaczamy i przekazujemy tej właśnie rodzinie św. Franciszka Braci Mniejszych Obserwantów na zawsze i na wieki.
Do nadania większej ważności sprawom, o których tu mowa, postaramy się uzyskać specjalne pismo potwierdzające tę naszą darowiznę, tak od Przewielebnego Księdza Ordynariusza miejsca, jak od Miłościwie Panującego nam Króla i od Jego Świątobliwości naszego Papieża. Na potwierdzenie tego wszyscy obecni podpisaliśmy własnoręcznie dokument i poleciliśmy zawiesić pieczęć. [...]“. – „Przegląd Kalwaryjski”, t. 7, 2002, s. 11-12.

4. Pašventinama pirmoji oficiali Kalvarija Italijoj, Vareses mieste 1612 metais. 10 metų vėliau nei Lenkijoj. O tai reiškia, kad itališki žodynai klaidina sakydami, kad tai yra pirmas kalvarijos žodžio paminėjimas.
http://www.rmfonline.it/wp-content/uploads/2011/12/RMFOnline_n-95_2...
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software