Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Рано или поздно наступает минута, когда впереди только прошлое, а будущее - позади." Лешек Кумор
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Karaliaučius - Mons Regius - Kūningsgarbas
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Vienuolis
Posted 2012-06-24 21:51 (#90801 - in reply to #90796)
Subject: RE: KruonisExtreme Veteran

Posts: 528
50010105
Location: Vilnius
 
Kas čia per laisvos interpretacijos — neįdomu dėsningumai?

1) Kalbos tolydžio prastėja; dvibalsiai nyksta; dvibalsis uo virsta balsiu o. Nes uo ypač sunkus ištarti kitataučiams ir nutautėjantiems.

2) Nutautėjant dvigarsiai apverčiami gana dažnai. Slavėjant galva - golova - glova, gardas - gorod - grad, šalmas - šlem, vartai - vorota - vrata, Valdas - Vladas… Kas moka vokiškai, ras germaniškų apvertimo pavyzdžių.

3) Curonian, Curonia yra vedinys iš Cronius lotyniška germanų rašyba. Iš kurios žodžio Kurischen lietuvinant atsirado germanizmas kuršių, kuršiai, Kurša, Kuršas.

4) Curonian lagoon, Vistula lagoon reiškė ne tautos, o upės žiotis — ištakas, išsiliejimo užutėkius. Kurie, jūrai prisidengus kopomis, pavirtę mariomis. Bet vis tiek jos buvo vadinamos išsiliejusios upės vardu. Ne aisčių, o Įsčios (Įstios, Įstulės, Vystulos) marios, kaip ir Kuronio (Kruonio, Kruoniaus) upės, o ne kuršių „tautos“ marios:5) Kuršių vardą atnešė inteligentai iš germaniškų raštų, o raštininkai buvo kitataučiai ir nutautėję miestelėnai. Tuo tarpu Kruonio (įsikūrusio Kruonės upelio aukštupy ties Strėvos santaka su Nemunu) vardas nuo seno išlikęs gyvojoje lietuvių kalboje, neiškraipytas nei slaviškai, nei germaniškai, išlaikęs nelietuviams sunkų ištarti dvibalsį uo. Kaip ir Nemunėlis, Žiemiuose yra kitas mažybinis Nemuno vandenvardis Kruoja, jos paupio gyvenvietė Pakruojis.

6) Lietuvių kalba seniau buvo tikslesnė ir sodresnė, turėjo atskirus žodžius upei ir upeivių kraštui pavadinti: Dvynios - Dauguva, Įstro - Deinuva (Danube, Danuvius, Dunojus), Niauros - Niauruva (Narew, Нараў), Nemuno - Kruonys (Cronius).

Edited by Vienuolis 2012-06-25 01:37
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software