Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Если хочешь видеть, что было тысячу лет назад, вникай в современность; если хочешь познать огромное множество вещей, начинай их изучение с одной или двух." Сюнь-цзы
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Dovydiškių sutartis
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
aurimass
Posted 2012-07-12 00:38 (#90964 - in reply to #90960)
Subject: RE: Dovydiškių sutartis


Expert

Posts: 1280
50050020050101010
Bolia - 2012-07-11 19:11

JOGAILA SUSIVIENIJO SU ORDINU PRIEŠ KĘSTUTĮ IR JO VAIKUS 

Aš gi to ir neneigiu. Tik Jogaila susivienijo ne vien šia, bet ir kitomis sutartimis. Dar tiksliau reikia kalbėti apie visus algirdaičius, nes ne mažiau už Jogailą Ordinui meilę rodė Skirgaila, Julijona ir kiti šeimos nariai. Konkrečiai Dovydiškių sutartis buvo tik pataisyta Trakų sutarties kopija (kurią pasirašė pats Kęstutis), o skirtumas tik toks, kad įtraukti punktai apie Jogailos elgesį karo metu ir belaisvių apsikeitimą. Būtent tie papildymai niekada ir nebuvo įvykdyti.VISA TAI PASIEKTA AKTYVIAI DALYVAUJANT ORDINUI 

Neteisinga vertinti Jogailos veiksmus prieš Kęstutį kaip veiksmus prieš valstybę. Šį kartą Jogailai pasisekė, bet ne jis vienintelis buvo TOKS. Pavyzdžiui Vytautas irgi siaubė su vokiečiais Lietuvą, nuodijo ir kalino savo priešus. Švitrigaila irgi stengėsi nenusileisti. Žygymantas atsivedė į Lietuvą lenkus. Noriu pasakyti, kad Ordinas niekada nepraleisdavo progos įsikišti į Lietuvos vidaus reikalus jau nuo Mindaugo laiku, o dažniausiai jis ir buvo tų intrigų organizatorius. Ir tikrai ne nuo vienos sutartėlės tai prasidėjo. 


Aplamai neteisinga vertinti niekieno to meto veikėjų veiksmų kaip veiksmų prieš VALSTYBĘ, nes visi jie manė, kad valstybė tai jie - Jogaila, Kęstutis, Andrius ir t.t. - juk nebuvo dar jokios nusistovėjusios legitimumo įvaizdį ar tuolab prasmę turinčios valdžios perdavimo tvarkos ar tradicijos - katras šeimoj stipriausias, tas ir turi ar ima valdžią. Šitos šaikos diedukas/tėvelis Gediminas kaip valdovu tapo ? Juk nesūnus pirmtakui buvo, gal brolis, gal šiaip, lovos giminė, bet tuo momentu - jis buvo stipriausias. Kas valdžioje - tas ir legitimus, to ir veiksmai tokie patys. Jogaila aukšč.valdžios atstovas ? legitimus ? Taip. Prieš dėdę susimokė ? Čia - šunsnukis, bet legitimus. O dėdė su tėtuku kai legitimų jaunylį šalino ne prieš valstybę veikė ? Juk ne juos dėdulė Gedas šaikos vyresniaisiais paliko... Nemylim mes Jogailos už tą ženiatbą, ale genialus šunsnukis buvo, neblogesnis kaip pusbrolis Vycka - išlaviravo tarp krūvos vyresnių brolių ir net gi pusbrataną genialųjį Didijį galų gale išdūrė - Sofkės palikuonis soste paliko - bet nevytautinės, o nuosavos , tegu ir Vytauto "pakištos".
Mes vis dar svarstom - gražu negražu - svarbu, kas valstybei naudinga perspektyvoje. Nebūtų buvę tuo metu šitokios krūvos genialių nenuoramų, kaip Vytautas, Švitrigaila ir pan. ir apie Jogailą kalbėtume kaip apie Didijį.
gal reiktų etiką (dabartinę jos sampratą), romantizmą palikti nuošaly ir vertinti be išankstinio nusistatymo, nes visi jie "geri" buvo, bet tai tebuvo kova dėl valdžios. Aišku, suprantu ir pritariu VirginijausD minčiai - Jogaila mėgo tokią užkulisinę "išlaukimo"/supjudymo taktiką, kurią galų gale net ir Žalgiryje/Tanenberge matom, bet čia belieka konstatuoti faktą - jo mėgstamas modus operandi buvo toks, ano - kitoks ir tiek.
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software