Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kaip ir Gyvenimo logikos partiją, Reformų partiją galima laikyti "vilnietiškomis" marginalijomis, kurie nuo "kaunietiškų", dažniausiai propaguojančių nacionalizmą, skiriasi potraukiu tiesiog nusišnekėti." Vitalijus Kanapeckas, "OMNI laikas" (2002)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Dovydiškių sutartis
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
aurimass
Posted 2012-07-13 20:48 (#90981 - in reply to #90977)
Subject: RE: Jogailos "strateginis manevras"


Expert

Posts: 1280
50050020050101010
VirginijusD - 2012-07-13 17:53

... ta kalavijų istorija nelimpa prie istorijos - jau post factum reikėjo ją paaiškinti, todėl man labiau tikėtina Cronica Conflictus išdėstyta versija - kalavijai atsiunčiami jau įpusėjus mūšiui ... 


Būtent. Per daug teatrališka, "knyginė". Todėl, spėju, sugalvota Jogailos raštininkų, nukopijuota iš riteriškų romanų. Ar yra pavyzdžių iš mūsų regiono (ne Prancūzija ar Italija) apie "keitimąsi suvenyrais" prieš mūšį?
Kažką reikėjo sugalvoti, tad ir buvo sukurtos pasakaitės. Ne veltui juk po mūšio Jogaila uždraudė kariuomenei dalyvauti persekiojime, a liepė burtis aplink jį...? :sm16: 


gal ir knyginė, bet šio fakto vieta mūšio chronologijoje labai svarbi, bent jau mano 'sąmokslo teorijoje'. Jei kalavijai atsiunčiami prieš prasidedant kautynėms, kaip lyg ir sugeruoja didysis lietuvių mylėtojas Dlugošas - tai lyg ir tvarkoj - knyginė riteriškų romanų situacija - krikščioniškas valdovas krikščioniškam lygiajam siunčia iššūkį. Jei jau įpusėjus mūšiui, kaip rašoma C.C., situacija kardinaliai keičiasi - Ordinas stovinčią, lūkuriuojančią lenkų kariuomenę kviečia į mūšį - Ordinas laužo užkulisinį susitarimą - "pastovėti" viens prieš kitą, kol Vytautas bus sutriuškintas (todėl Vytautas ir nedalyvauja "ceremonijoje" - jis su savo vyrais kaunasi). Todėl Jogaila ir šaukia apie Vengrijos karaliaus išdavystę - netaip tartasi buvo.
Dėl mūsų regiono pavyzdžių - bijau, nerasim - katalikiška jėga - Ordinas, lenkai, vengrai, jų oponentai - "netikri" krikščionys arba pagonys. Riteriškos nesąmonės - tik lygiesiems. Artimiausias man žinomas pvz - čekų Pšemislo karas su vengrais - tada apsikeitė kalavijais, bet tai irgi gal vėliau kronikininko sugalvotas faktas, bent čekai taip spėja. Karamzinas rašo apie rusus, bet čia jau tikrai kalkė.
Virginijau - tikrai jums pritariu - turėjo Jogaila užkulisinį susitarimą su Ordinu, nukreiptą prieš Vytautą. Dauguma faktų, netiesioginių įrodymų tą rodo. Bet - ar su Vytauto žinia ar ne ? aš linkstu prie nuomonės, kad su Vytauto žinia, bet buvo dar ir "žaidimas žaidime", o Vytautas, puikiai pažinodamas pusbroliuką , tą suvokė ir "leido" jam tą trigubą žaidimą žaisti, žaisdamas savąjį - kritiniu momentu Vytautas atitraukia centrinės grupuotės pulkus (Žičkos čekus samdinius ir kt.) - "užsiundydamas" įsisiautėjusius kryžiuočių dalinius ant lenkų kariuomenės - iš šio epizodo ir pasaka apie raštininką su ietimi - lenkai nelaukė ir nesitikėjo kryžiuočių puolimo, o eiliniai baltarūbiai apie jokius susitarimus nežinojo ?
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software