Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "To avoid criticism do nothing, say nothing, be nothing." Elbert Hubbard (1856 - 1915)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Dovydiškių sutartis
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
aurimass
Posted 2012-07-15 20:32 (#91000 - in reply to #90999)
Subject: RE: Jogailos "strateginis manevras"


Expert

Posts: 1280
50050020050101010
VirginijusD - 2012-07-15 13:14

... bet KARALIUS neAleksandras, todėl kalavijų įteikimas lyg ir logiškas - KARALIUS KARALIUI siunčia, o ne kažkokiamtai leksandrui - mūšis pagal riteriškas taisykles lyg ir neprasidėjęs, nes vasalas kažkokias tai plunksnas kažkam tai kedena - a jaučiat skirtumą ?  

A kam vienam KARALIUI ne Aleksandrui du kalavijai?

Dar kartą pasikartosiu ir aš - Jogaila, lenkai buvo sutarę su Ordinu, Zigmantu "pastovėti veidas į veidą" ir išsiskirstyti, kol Vycka kausis ir bus sutriuškintas,  

Dar kartą pasikartosiu, mūšis vyko prie Tanenbergo, a ne Griunvaldo. Kad vaizdžiau būtų, tai maždaug kaip nuo Gedimino (pilies) kalno iki Akropolio Vilniuje. Skirtumas yra?
Prie Tanenbergo kovėsi Vytauto kariauna. Gi Jogaila visą tą laiką "meldėsi". Beje, kažkuo panaši situacija buvo Anglijoje, per Rožių karus - 1485 m. Bosvorto mūšis. Mūšio metu karaliaus Ričardo III vasalas irgi stovėjo krūmuose, "meldėsi". Kai pradėjo aiškėti mūšio baigtis, apsisprendė, katrą palaikyti.
Mūsų atveju situacija panaši. Pradėjus persvarai krypti Vytauto pusėn, Jogaila "didvyriškai" nusiaubė kryžiuočių stovyklą, buvusią prie Griunvaldo... Iš čia ir lenkiškasis mūšio pavadinimas. Beje, įdomu, kas būt buvę, jei Vytautui nebūtų pavykę...? Ričardo III likimas?
----------------------------------------------------------------------------------
Taigis, kalavijų įteikimu, tiksliau kryžiuočių pasiuntinių atvykimu pas Jogailą mūšis neprasidėjo, jis jau vyko. Tai lenkų įstojimo į mūšį atskaitos taškas. Klausimas kuriuo mūšio momentu pas Jogailą atvyko pasiuntiniai?
Kai Vytautas reikalavo/meldė pagalbos, Jogaila dar "meldėsi"...
Darau prielaidą, kad Vytautui vien savo jėgomis pavyko pakreipti mūšio eigą sau naudinga linkme... Štai tada ir atvyko pas Jogailą pasiuntinukai su reikalavimu/maldavimu stoti į mūšį:
a.) gelbėti krikščionis nuo "pasiutusių šunų" ir priimti paliaubas/pasidavimą?
b.) vykdant susitarimą "X" smogti Vytautui?
Beje, pasiuntinukai buvo suimti.
Baigę melstis, lenkai apsisprendžia: verkdami ir giedodami "Bogorodicą", vedami paties Jogailos, "smogia" kryžiuočių stovyklai - "Griunwaldo mūšis". Stovykla užimama be pasipriešinimo, masiškai imdami nelaisvėn nebesipriešinantys kryžiuočiai ir jų sėbrai... Happy End...
----------------------------------------------------------------------------------
Beje, kilo klausimas dėl trofėjinių kryžiuočių vėliavų. Kaip žinia, jos smulkiai suskaičiuotos ir aprašytos pas Dlugošą. Sąrašas baigtinis? Bet taip pat žinoma, kad kryžiuočių vėliavos puošė ir Vilniaus katedrą? Tai kiek jų buvo iš viso, ir kurios tikros? Keista, kad tokia "smulkmena" neužkliuvo istorikams.
Tai va, jei maniškė versija teisinga, lenkai bus prisigrobę stovykloje palapines žymėjusių "paradinių" ar šiaip dekoratyvinių vėliavikių, "kovinės" gi atiteko Vytautui? 


Du KALAVIJAI, vienas - neKARALIUI Aleksandrui - todėl, kad Ordinas suvokė lietuviškai/lenkiškas valdžios pasidalijimo realijas - seniai jau po tas peripetijas nardė - bet - kam teikti kalavijus, jei mūšis JAU vyksta ? jei Lietuva jau kariauja - mano galva - kad priversti Jogailą į jį, tą mūšį įstoti.
Variantai :
a) Jogaila įsijungia į mūšį, kad "sutramdytų" įsisiautėjusį vasalą - planas "X';
b) Jogaila įsijungia į mūšį, kad jo neapmokyti naujokėliai gautų į kaulus - planas "Y" (ordininiškas);
c) ir turbūt subrandintas Vytauto galvoje, Jogaila įstoja į mūšį, nes litovcai į jį grįžta - planas "A" - visus "apknisom" ir Jogailą su lenkais kariaut privertėm, nes prieš tai tai jie tik su bažnyčiom sėkmingai "kariavo".
na o kadangi Ordinas nesitikėjo jokių aktyvių Jogailos veiksmų - tai gavosi Griunvaldas, nes ties Tanenbergu dar liejosi ir gausiai kraujas - visos kryžiuočių pajėgos buvo pasuktos šia kryptimi...
Dėl vėliavų - sudegė jos vargšės, sudegė - ką bepaskaičiuosi ? A užrašyto inventoriaus - kol kas nerasta - turiu įtarimėlį - Vytautas bent pusės išsireikalavo, taip kad Dlugošo kiekį galim iš kokio pusantro daugint - čia "neturėdamas ką veikti" bandžiau jas išdėlioti - pagal žemių/komtūrijų priklausomybę - bardakas gaunasi...
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software