Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Працуй пільне, будзе дома Вільня." Беларуская прыказка
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Elitinis karys"
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Ričardas
Posted 2013-05-30 02:35 (#93747 - in reply to #93746)
Subject: RE: "Elitinis karys"


Member

Posts: 20
1010
Location: Vilnius
Ponas Ričardai dėl Lietuvos teritorijoje randamų žiedmarškių ir lameliarų amžiaus tikrai nesiginčysiu. Bet bent jau Vakarų Eropoje žiedmarškių arba "hauberkų" aukso amžius buvo mūšis prie Hastingso 1066 metai ir pvz. kryžiaus žygiai į Jeruzalę, tame tarpe ir Ričardo Liūtaširdžio žygis. XIV amžiuje Vakaruose žiedmarškes bent jau ant krūtinės (ar viso torso) išstumia brigantinos (metalo plokštelės tvirtinamos po medžiaga), o Rytų Europoje tame tarpe Rusios kunigaikštystėse labiau plinta lameliarai (metalo plokštelės tvirtinamos virš žiedmarškės arba aplamai vietoj jos, ant kažkokio materialo) jei jau Daumantas tokius šarvus turėjo, http://forum.istorija.net/forums/thread-view.asp?tid=4337&mid=75431... tai XIV amžiaus elitinis LDK karys juo labiau tokius ar geresnius galėjo turėti, Ką ir parodo Kęstučio antspaude pavaizduotas karys. Kadangi nežinau jokių faktų apie brigantinos fragmentų radimą Lietuvos teritorijoje (o jų vis tik tūrėtų būti, nes gi ne vienas kryžiokas Lietuvoje galvą padėjo, taigi tūrėti būti rasta brigantinos fragmentų prie kryžiokų palaikų arba bent pas juos apšvarinus LDK "marodierius") tai manau, kad LDK elitiniai kariai XIV a bent jau ant krūtinės turėjo turėti lameliarus ar brigantiną. O grandininių šarvų fragmentų prie lameliarų ar brigantinos XIV a. žinoma kad galėjo būti: pažastyse, ant rankų, kojų, kaklo ir kitų besilankstančių vietų.

Be to nemanau, kad LDK XIV a. elitiniai kariai buvo pėstininkai ;


Ačiū už review, kuris man yra žinomas. Lameliarai Rytų slavų žemėse pradėti naudoti kažkur nuo XIII a. vidurio. Vikingai taip pat naudojo lameliaro tipo šarvus, todėl baltų žemėse neturėjo būti didelė naujiena. Dar yra toks plokšteinių šarvų tipas, kuris vadinamas žvyninėm plokštelėm (scale armor plates). Įdomu, kad XIII - XV a. datuojamų žvyninių šarvų radiniai sudaro 2/3 visų rusų žemių tuo laikotarpių datuojamų šarvų (A. N. Kirpičnikovas rašė). Taipogi žiedmarškinės amžius pasibaigia XIII a., tad pas mus dar turėjo būt naudojamos ir XIV a. pr. Valdovų rūmuose yra rasta, atrodo, 26 ar 28 žvyninės plokštelės. Jos beveik identiškos Pskove rastoms, bet Pskove datuojamos XIII-XIV a. Mūsiškės - XIV-XV a. Kai kurios buvo net su ornamentu, kurias tikrai eiliniai kariai nevilkėjo. Apie brigantiną irgi nežinau kažko geresnio. Problema su ja yra ta, kad pats šarvas panašus į lameliarą, o kai kampai sudylą, tai dievas težino tikrą tiesą. Aišku, P. Bugys galėtų apsireikšti forume ir mus paprotinti.
Taigi, tęsiant kalbą apie naudojimą, sutinku, kad pas mus kokiam XIV a. vid. lameliarai tikrai galėjo būti panaudoti, o dėl brigantinos abejočiau, nes ji technologiškai sudetingesnė ir jokių užuominų nėra. Elitas tikrai buvo raiti.

Edited by Ričardas 2013-05-30 17:40
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software