Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kein größerer Schaden kann einer Nation zugefügt werden, als wenn man ihr den Nationalcharakter, die Eigenheit ihres Geistes und ihrer Sprache nimmt." Immanuel Kant
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Elitinis karys"
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Tuskawas
Posted 2013-05-31 00:58 (#93750 - in reply to #93747)
Subject: RE: "Elitinis karys"Expert

Posts: 2248
500500500500200101010105
Ričardas - 2013-05-29 23:35

Ačiū už review, kuris man yra žinomas. Lameliarai Rytų slavų žemėse pradėti naudoti kažkur nuo XIII a. vidurio. Vikingai taip pat naudojo lameliaro tipo šarvus, todėl baltų žemėse neturėjo būti didelė naujiena.  


Na dar kartą privertėte pasidomėti šia tema, tai lameliarus nukelčiau į gerokai senesnius laikus, kad ir į Romos imperiją bet Vakaruose dingo ta tradicija su Romos imperijos žlugimu (gamybos paslaptis vakaruose dingo, o rytuose kaip ir išliko)


Dar yra toks plokšteinių šarvų tipas, kuris vadinamas žvyninėm plokštelėm (scale armor plates). Įdomu, kad XIII - XV a. datuojamų žvyninių šarvų radiniai sudaro 2/3 visų rusų žemių tuo laikotarpių datuojamų šarvų (A. N. Kirpičnikovas rašė). 


Na terminologija apie žvyninius šarvus, lameliarus ir brigantinas įvairiuose šaltinuose labai skiriasi, kai kas bando į vieną krūvą juos suplakti, kai kas dalina į atskiras. Bet aplamai tai žvyniniai šarvai labiau tiktų pėstininkams negu kavalerijai, nes žvyniniai šarvai labiau apsaugo nuo smūgio iš viršaus, o nuo smūgio iš apačios jie netgi labai pažeidžiami. Kavalerijai žymiai labiau tinka lameliarai, kurių tvirtinimas yra atvirkštinis žvyniniams.Taipogi žiedmarškinės amžius pasibaigia XIII a., tad pas mus dar turėjo būt naudojamos ir XIV a. pr. Valdovų rūmuose yra rasta, atrodo, 26 ar 28 žvyninės plokštelės. Jos beveik identiškos Pskove rastoms, bet Pskove datuojamos XIII-XIV a. Mūsiškės - XIV-XV a.
 


Šarvai iš žvyninių plokštelių yra patys pirmieji šarvai naudoti žmonių, iš pradžių jie buvo daromi iš gyvulinės kilmės medžagų, gyvulių kaulų, ragų, ilčių, šarvuočių žvynų, odos, medžio, popieriaus ir t.t. vėliau ir iš metalo plokštelių, taigi ta technika žinoma visiems nuo žilos senovės. O Vėlesniuose amžiuose žvyninius šarvus darė paradams ir prabangai parodyti. Be to ir kai kurie sparnuotieji husarai žvyninių šarvų patobulinimus mėgo naudoti.


Kai kurios buvo net su ornamentu, kurias tikrai eiliniai kariai nevilkėjo.

 


Kaip ir sakiau žvyniniai šarvai vėlesniuose amžiuose buvo dažnai naudojami prabangai ir puošnumui parodyti
Apie brigantiną irgi nežinau kažko geresnio. Problema su ja yra ta, kad pats šarvas panašus į lameliarą, o kai kampai sudylą, tai dievas težino tikrą tiesą. Aišku, P. Bugys galėtų apsireikšti forume ir mus paprotinti.

 


Aišku gerai būtų, kad Jūsų minimas P. Bugys apsireikštų ir mus paprotintų. Ir sutinku, kad skirtumų tarp brigantinos ir lameliarų randamų apirusių fragmentų praktiškai neįmanoma indentifikuoti. Be to ir terminologijų skirtumas labai didelis, brigantinomis Vakaruose praktiškai vadinami betkokie plokšteliniai šarvai, nesvarbu ar iš vidinės ar iš išorinės pusės vailoko ar odos liemenės prikniedyti (taigi Daumanto šarvai irgi į tą savoką tilptų), o lameliaru labiau vadinami tei šarvai, kur plokštelės jungiamos tarpusavyje, be jokio pagrindo, Vakarų ginklakaliams toks būdas pasirodė per sudėtingas ir jie padarė brigantinas, kurias vos ne kiekvienas karys galėjo pats pasitaisyti.Taigi, tęsiant kalbą apie naudojimą, sutinku, kad pas mus kokiam XIV a. vid. lameliarai tikrai galėjo būti panaudoti, o dėl brigantinos abejočiau, nes ji technologiškai sudetingesnė ir jokių užuominų nėra. 


Vakarų Europa apie lameliarus vėl iš naujo sužinojo per kryžiaus žygius į Jeruzalę. Trofėjiniai lameliarai tuo metu V. Europoje buvo prabanga, o V. Europos meistrai nemokėjo jų nukopinti, todėl patys riteriai pradėjo kištis metalo plokštes po milinėmis liemenėmis, kol kažkoks meistras sugalvojo jas prikniedyti prie milinės liemenės, vat ir gavosi brigantina, ir ji yra paprastesnė ir gal net efektyvesnė negu lameliaras.Elitas tikrai buvo raiti. 


Tai va O rekonstruoja kažkodėl elitinius pėstininkus be krūtinės apsaugų

Edited by Tuskawas 2013-05-31 01:02
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software