Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Историк - это нередко журналист, обращенный вспять." Карл Краус
- (Added by: Tomas Baranauskas)


"Elitinis karys"
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Viko
Posted 2013-05-31 23:43 (#93753 - in reply to #93752)
Subject: RE: "Elitinis karys"Member

Posts: 35
1010105
Tuskawas - 2013-05-31 20:52

Aš skaičiau, kad lameliarų neapsiimdavo gaminti Vakarų ginklakaliai, labai daug darbo, o gal ir nemokėjo, nes darbui labai imlias žiedmarškes tai gamindavo. Paprasčiau pagaminti brigantiną, paėmei vailoko liemenę prikniedijai plokštelių, va ir brigantina. 


Sunku, ką pasakyti dėl imlumo darbui. Gal esmė ne tik čia. Gal Vakarų šarvuotės kitokią raidą lėmė kitokia kovos taktika, gal didesnį pasisekimą turėjo tvirti "coat of plates" ar žvyniniai šarvai. Lameliaras iš esmės nėra sunkūs, didelius smūgius atlaikantys šarvai, kai kurių plokštelių storis vos 0,5 ar iki 1 mm. Tikslaus atsakymo kaip ir nėra. Visur interpretacijos.


Gal turite kokių šaltinių apie LDK brigantinas XIV a. antroje pusėje? Žinoma, kad jos tuo metu jau turrėjo būti, netgi anksčiau. Kariauti virš šimto metų su priešu ir neperimti iš jo paprastesnių gaminti ir santykinai nebrangių šarvų būtų nelogiška. taigi tą XIV a. elitinį karį būtinai apmaučiau brigantina arba lameliaru.
 

Sutinku. Aš dar prie tu dviejų pridėčiau ir žvyninius šarvus.
O brigantinų plokštelių aptinkama Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, kai kuriuose LDK Baltarusijos pilyse. Deja ankstyvųjų brigantinų (?) detalių pas mus nerasta. Bet jų pasitaiko Latvijos teritorijoje. Ne tik mūrinėse Ordino pilyse. Mūsiškiai neabejotinai juos turėjo žinoti. Dėl naudojimo populiarumo - kitas klausimas.


Aha taip turbūt galima atpažinti brigantinos ir lameliaro plokšteles, lameliaro plokštelėse skylutės dirželiams ar žiedeliams praverti kampuose, o brigantinos plokštelėse skylutės kniedėms labiau centre. Tiesa pagal tokį požiūrį Daumanto šarvus (bent jau tuos kur mano nuorodoje) reikėtų labiau brigantinoms, o ne lameliarams priskirti (gi plokštelės kniedytos ties centru, o ne dirželiu rištos) o tiksliau rytietiškai brigantinai (kniedytam lameliarui?) rusiškai vadinanamai kūjaku. 


O kartais pasitaiko ir lameliaro plokštelių su kniedėmis
Daumanto šarvai - labai problematiškas dalykas. Jau vien todėl, kad jie smarkiai pažeisti korozijos ir nustatyti kaip kas ten buvo su kniedėmis ar skylutėmis yra labai sudėtinga. Labai tikiuosi, kad po kurio laiko pavys juos pasižiūrėti gyvai ir gal kas pasimatys. Nors rusų kolegos į mano viltis kažką įžvelgti žiūrėjo labai skeptiškai. Bet vis tiek... o dabar griežtai teigti, kad tai žvyniniai šarvai (tokia vyraujanti nuomonė) ar kujakas (šiaip mongoliškai - chujakas arba chujagas, bet rusai kažkodėl originalo privengia ).
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software