Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "We are not asking for a complete opening of NATO’s door, just a small enough opening so that Lithuania can get through it." Lithuanian Prime Minister Gediminas Vagnorius, speaking to journalists in July, 1998
- (Added by: Tomas Baranauskas)


KARALIUS VAINIKUOTAS
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Tuskawas
Posted 2013-07-16 00:25 (#94173 - in reply to #94169)
Subject: RE: Kuningas nėra germaniškas žodisExpert

Posts: 2248
500500500500200101010105
Varaleiva - 2013-07-15 13:22

Tamsta klysta ir klaidina kitus – dar kart skaitykite pateiktas aukščiau nuorodas.
Esmė tame, kad „kuningo“ germaniškumas užduoda daugiau klausimų nei atsako.
Faktai:
1. nėra patikimos germaniškos „kuningo“ etimologijos, tik prielaida (gan pritemta), kuri pati yra ginčytina.
2. estų, suomių bei karelų skolinių formos, kaip ir spėjama lietuvių paskolinta „kuningas“ forma, rodo labai seną posiskolinimo laiką, iki atsirandant patiems germanams: taigi hipotetinių protogermanų laikais.
3. istorija nežino faktų kada protogermanai yra valdę Lietuvos, Estijos, Suomijos bei Karelijos žemes.
4. archeologija nežino jokių protogermanų invazijos į šias žemes faktų.
5. priešingai, tais senais laikais yra arheologinių įrodymų apie gyventojų invaziją pietų Švedijon.
6. netgi tariamus protogermanų išsiplėtimo plotus reikėtų laikyti ginčytinais, atsižvelgiant į baltiškų vadnenvaržių paplitimo plotus, bei arheologines kultūras.
7. nėra pagrįsta ekonomiškai protogermanų ekspansija – iš ekonomiškai, gamtiškai ir gyvetojų skaičiumi skurdesnio krašto (kokiu buvo Švedija) į daug turtingesnius visais atvžvilgiais šiaurės Lenkijos plotus – reikėtų tai pagrįsti, ar vietiniai gyventojai išmirė? Kiek žinau, vietinų gyventoų išnykimo įrodymų nėra.

Tagi, esamus faktus peržvelgus, reikia pripažinti, kad „kuningo“ germaniškumas yra iš piršto laužtas: jokių įrodymu tam nėra.
Atsižvelgiant į naujų laikų istoriją bei politiką, tai visai neturėtų stebint: nacizmo ir šovinizmo laikais kito požiūrio ir negalima būtų tikėtis iš karingų ir šovinistiškai nusiteikusių vokiečių (kas akivaizdžiai matosi netgi iš jų specialistų etimologizavimų eigos).
...tiesa, va prūsiškas „konagis“ ar „konegis“ tikriausiai ir yra skolinys iš vokiečių kalbos. 


Na kalbinykas tai aš menkas, bet jei jau Tamsta operuojate tokiomis sąvokomis kaip protogermanai, tai tikrai negaliu neįsikišti (baisiai mėgstu gilias įžvalgas daryti ) Vokiškai nemoku ir žodžių etimologijos nelabai išmanau, bet Jūs minėjote, kad Jūsų pateiktame šaltinyje galimas "kunigo" baltų pasiskolinimas iš protogermanų apie 500 BC, na ir baltai gal dar "proto" buvo, bet ne tame esmė.

Teisingai Jūs pastebėjote, kad istorija nežino faktų kada protogermanai yra valdę Lietuvos, Estijos, Suomijos bei Karelijos žemes. Be to ir ekonominių ar politinių sąlygų jiems migruoti į pietrytines ir rytines žemes nelabai tuo metu buvo. Aš norėčiau viską perkelti į dar ankstesnius laikus.

Taigi norėčiau atkreipti dėmesį į virvelinės keramikos kultūrą, va gi ji ir apėmė būtent Lietuvos, Estijos, Suomijos bei Karelijos žemes aišku ir protogermanų teritorijas ir teritorijas, kuriose šiuo metu karaliauja slavai. Taigi ar negalėjo jie visi tuo metu ir "kunigais" apsidalinti? Taigi puodynėmis apsidalino, o kas nenorėjo puodynių imti su laiviniais karo kirviais grąsindavo Kodėl taip manau? Gi todėl, kad virvelininkai buvo protobaltogermanoslavai ir kalbėjo bent jau iš pradžių artima vieni kitiems kalba, na tik estukams ir suomiams puodynes pavyko perduoti, o IE kalbos ne, na bet nors kelis IE žodžius perdavė, tarp jų gal ir "kunigą".

Iš kitos pusės galima imti ir Tamstos Leliwos citatą: "Indogermanų šaknis *KUNI - reiškia "giminę, šeimą" (plg. graikų GENOS - "giminė").

Tik Tamsta Leliwa kažkaip pamiršo paminėti, kad pas vokiečius nėra sąvokos "indoeuropietis", ji keičiama "indogermanu". Na bet jei jei Leliwa apeliuoja į tai, kad graikai vietoj *KUNI turi GENOS, tai tada galima daryti nuolaidą ir sakyti, kad tai ne prIE ar IE bendra šaknis, o tik virvelininkų ir koks nors žodis su šaknimi *KUNI reiškė šeimos, giminės ar genties "seniūną" ar vadą
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software