Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former." Albert Einstein (1879 - 1955)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


KARALIUS VAINIKUOTAS
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Vembras
Posted 2013-07-22 17:06 (#94298 - in reply to #94256)
Subject: RE: Kuningas nėra germaniškas žodis


50050050010050101010
Neaiškumo tikrai įvedėte, bet tų išeities taškų truputį mažoka, ir su jais vieninteliais bandote stumti į vieną kampą. Bet tema pakankamai įdomi....  


Aš tik mankštinuosi. Tam naudoju dešimto prieštaraujančio taisyklę. T.y. jei 9 sako "Juoda" - 10-as bando įrodyti, kad tai "Balta".

Palyginimui Nibelungų giesmė:
....
(1662.) Div edele markgravine chuste kunige alle dri.
....
(0788.) Da mite reit der herre der kunic Sigemun.
....
(6615.) Der maß vor allen kunigen.
....
(0191) O wohs in Niderlanden eins edeln kuniges chint.
....
Tai tik įrodo, kad vokiečiai savo tarmėse vartojo žodį kunig (kunic) tam tikram titului, ir baltų kunigai čia vargu ar kuo dėti.  


Sutinku - tai yra pagrindas tam tikrai prielaidai. Beje - čia gi kunigas Žygimantas Tačiau prašau Tamstos atkreipti dėmesį į žodžio formas.

Lieka tik vienas variantas - gotai. Iš Jordano žinom apie Hermanaricus valstybę, kurion pateko ir finai, ir slavai, ir baltai. Pavergtose tautose duoklę rinkti privalėjo gotų statytiniai, iš čia ir dirva kuningas terminui.
 


Labai tamsu. Taip tamsu, kaip ir gatvė atveju.

I
š kitos pusės, galima kiek suabejoti gotais, nes visuotinai pripažintoje "gotų kalboje" tokio žodžio nėra. Bet šis aspektas mano nuomone yra niekinis, nes gotai ta kalba nekalbėjo (argumentus šiame forume dėsčiau ne kartą).  


Pritariu

Ir vis dar manau, kad konkrečiai lietuviai žodį kunigas pasiskolino bemaž apie XIII amžių iš Livonijos pusės. Bet ne kategoriškai.  


Tarkim. Taip maniau ir aš. Bet iš kur kuningas mažlietuvių žodynuose? Jei ėmė iš livonų - tai būtų gi paėmę anų vartojamą formą?

O gal visą kunig/konig/kniaz ir panašių žodžių grupę išvartyti kaip IE palikimą? Gal net su neIE prieskoniu? Bet kuriuo atveju mums įdomiau turėtų būti ne žodžio gimimas, o jo plitimas. Nors ne, viskas įdomu .
 


Tai ir yra prielaida. Šis žodis, panašu, yra baltų-germanų bendrybė. Veldinys. Žodis, kurio įvairias formas naudojo abi kalbos. Iš čia nepakitusi forma kuningas. Iš čia tas žodis pas finus. Kartu su šienu ir kitais pagardais. Nebepamenu tiksliai latvių vaikiškos dainelės, kurią mokėmės pionierių stovykloje...Kažkas panašaus į "kunga zirga...luput...luput" - ir lapatai per kalniuką.

Spėju Leliwa neatsakė, nes nesuprato Jūsų minties gilumos. Kaip ir aš. Kodėl netinka minima šaknis? 


Todėl, kad ne ta pati šaknis. Todėl ir daviau Basanavičiaus pavyzdį apie Vytį, kurią jis vedė iš vaikyti vaikas.

Kun+ing(priesaga) pradžioje reiškė tiesiog gimėlį, palikuonį, paveldėtoją, vėliau priklausymą valdančiai šeimai (kilmingąjį). 


gim-ė→gim-ėlis→gim-ėlingas→kilmingas ? gim-lė > kil-(m

Pateikiau panašias ekvilibristikas, kurias pateikinėja germanistai, kad rastų *kuningaz šaknį žodžiuose su kind- kamienu.

O reikšmė "valdovas" - tai jau vėlesnė matamorfozė.  


Tai yra Kind-eris yra King-o vaikas?

Kas dėl bendraindoeuropietiškumo, tai g>k atitinkamą dėsnį turi tik germanai. 


Tai dabar turės ir baltai. Vadinsis Vembro dėsnis *gilmė→kilmė


Reziume. Visos "Livonijos" ir kitos germanijos teorijos būtų patikimos, jei ne vienas vienintelis žodis, fiksuotas žodyne : kuningas . Toks pats, kokiu jį perėmė finai. Čia viskas aišku.
Taip pat aišku, kad to žodžio lietuviai negavo iš germanų. Kaip ir aišku, jog jokių formų jie nepasidarė slavų kalbų pavyzdžiu. Todėl, kad tokios ekvilibristiškos formos kaip K U N I G A I K Š T I S neįmanoma pasidaryti iš jokio žinomo slavų kalbos žodžio.

Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software