Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Būti lietuviu reiškia būti negausios tautos žmogumi, o tai reiškia trigubai intensyviau dirbti ir trigubai intensyviau gyventi." Ingė Lukšaitė
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Lietuva ar ''vaizduotės regionas'' ?
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Marius, A.
Posted 2014-01-08 22:01 (#95126 - in reply to #95116)
Subject: RE: Parbus


Member

Posts: 30
101010
Minimi net du Parbūsiai. Estų pėdsakas neaptinkamas. 


O kokia tuomet lietuviška vardo etimologija? Tas, kuris parbūna, parsigauna ar dar kitaip? Bet juk kiekvienas iš kažkur parsigauna, t.y. čia nieko išskirtino - tas pats, kas pasivadinti kokiu nors Valgytoju. Ar gal "spalvotasis" arba "dažų pardavėjas", jei manytume, kad tuo laiku mandresni lietuviai vietoj "spalva" ir "dažas" jau ėmė sakyti parbas (=vok. Farbe), mėgžiodami vokiečius?

Tiesioginio estiško Parbūsių pėdsako to laikmečio šaltiniuose gal ir nėra užfiksuota, bet sekant XIII a. lietuvių žygių ir politikos pėdomis pačių estų nepastebėti neįmanoma (įdomu, kiek tai tyrinėta būtent šiuo, santykių su estų žemėmis, aspektu?), o vardo pėdsakai šiais laikais veda tiesiai į Estiją.

Estų buvimo pėdsakų, manyčiau, kad galima rasti pačiame etninės Lietuvos žemių šiaurės rytiniame pakraštyje, už Breslaujos, t.y. ~100 km nuo artimiausios pietų estų kalbos salos Latvijoje (o anksčiau gal dar arčiau). Etninė gyventojų sudėtis ten buvo mišri, bet archeologiniai radiniai patvirtina ir kažkokių ugrofinų buvimą XI-XIII a. Beje, juokas juokais, tačiau jei latviai estus vadina igauniais, o est.linn - tai miestas, tuomet Ignalina gali pasirodyti buvus visai ne "Ignelynė", o ...?

Grįžtant prie Breslaujos. 12 km tiesioje (!) atkarpoje yra Staryje Ratiunki, Ratiuny, Ratiunki, Reuty ir Kolesniki kaimai. Ta atkarpa jungia Nespišo ir Nedrovo ežerus su Ikaznės ežeru. Vakarinis jos taškas literatūroje labiau žinomas Maskoviči pavadinimu (pagal gretimą kaimą Mockaičiai-Mackoucy-Maskoucy, o dar labiau - pagal kasinėtojų lūkesčius). Jei su Ratiunki ir Kolesniki viskas aišku, tai Reuty čia lietuviškai ausiai skamba gana keistai ir nelabai į temą račiams, nebent žodyne susirastume est. rauta - kaustymas.

"Maskovičių" radiniai datuojami XI-XIII a. ir rodo etniškai mišrią gyventojų sudėtį - tyrėjos sukandusios dantis be "vyraujančių slaviškų materialiosios kultūros objektų" pamini ir "rytųpabaltijietiškus elementus", kokių tiksliai "pabaltijiečių", matyt, nenustatė (joms labiau rūpėjo surasti ten vikingus, tik kad nelabai sekėsi), bet be baltų rado ir finougrų. Mums, turbūt, aktualiau yra tai, kad "Maskovičiuose" iškasta kol kas skaitlingiausia Lietuvoje ikikrikščioniško rašto paminklų kolekcija ir būtent ji paskatino mane atidžiau panagrinėti tą vietovę. Maža to, būtent ji ir privertė atkreipti dėmesį į estus Lietuvoje, kad ir kaip keistai tai nuskambėtų, bet čia jau kita tema.
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software