Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "If you have knowledge, let others light their candles at it." Margaret Fuller (1810 - 1850)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Lietuva ar ''vaizduotės regionas'' ?
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Marius, A.
Posted 2014-01-09 01:53 (#95131 - in reply to #95129)
Subject: RE: Parbus


Member

Posts: 30
101010

O kokia tuomet lietuviška vardo etimologija? 

Kuria prasme "lietuviška" ?  

Ir siaurąja ir plačiąja, jei įžvelgiate ką nors jotvingiško, sėliško, žiemgališko ar (pa)prūsiško . Bet tiks ir bet kokia kita, svarbu įtikinama.

...vardo pėdsakai šiais laikais veda tiesiai į Estiją. 

O Putino pavardės etimologija veda į putę(sic)? 
Tikrai taip manote? O man buvo panašiau į la. putns - paukštis, bet skonio reikalas. Tik niekaip nerandu sąsajos su estais Parbus'ais - jei nesunku, apšvieskite.


Beje, juokas juokais, tačiau jei latviai estus vadina igauniais, o est.linn - tai miestas, tuomet Ignalina gali pasirodyti buvus visai ne "Ignelynė", o ...?  

O gal Ignas ir Lina?
 
cituodamas praleidote šį ženklelį:


"Maskovičių" radiniai datuojami XI-XIII a. ir rodo etniškai mišrią gyventojų sudėtį - tyrėjos sukandusios dantis be "vyraujančių slaviškų materialiosios kultūros objektų" pamini ir "rytųpabaltijietiškus elementus", kokių tiksliai "pabaltijiečių", matyt, nenustatė (joms labiau rūpėjo surasti ten vikingus, tik kad nelabai sekėsi), bet be baltų rado ir finougrų. Mums, turbūt, aktualiau yra tai, kad "Maskovičiuose" iškasta kol kas skaitlingiausia Lietuvoje ikikrikščioniško rašto paminklų kolekcija ir būtent ji paskatino mane atidžiau panagrinėti tą vietovę. Maža to, būtent ji ir privertė atkreipti dėmesį į estus Lietuvoje, kad ir kaip keistai tai nuskambėtų, bet čia jau kita tema.  


Gal galima nuorodą? 

"Maskovičius" (Ratiškių piliakalnį, kaip jis buvo vadinamas dar 1899 m.) kasinėjo gūdžiu sovietmečiu Л. В. Дучиц ir, dabar jau akademikė, Е. А. Мельникова. Straipsnių, atrodo, prirašė nemažai, bet pirmuosius rezultatus paskelbė Дучиц Л.В., Мельникова Е.А. Надписи и знаки на костях с городища Масковичи (Северо-Западная Белоруссия) // Древнейшие государства на территории СССР. - М.: Наука, 1980 - internete šis leidinys klaidžioja kaip DGVE_1980_12.djvu (bijau sumeluoti, bet žodžio finougrai konkrečiai šiame straipsnyje dar gali ir nebūti).

Dučic - baltarusė, jos tyrimų yra ir daugiau, tik jei publikacijų nėra internete, aš, deja, jų neskaičiau. Melnikova, užsidegusi vikingų paieškomis ir runomis, daugiau domėjosi pačių įrašų interpretacija, savo knygose yra publikavusi Maskovičių įrašus ir savo siūlomą jų skaitymą.

Tiksliai finougrus mini Дучиц Л.В. Этнический состав населения северо-запада Полоцкого княжества // История и археология Полоцка и Полоцкой земли: материалы конф., Полоцк, 1987, psl. 19-20 , cituoju:
"Этнический конгломерат сложился в Масковичах. Значительное место среди находок здесь занимает общевосточнославянские /широкорогие лунницы, монетовидные подвески, подвески-коники/ и общевосточноприбалтийские /спиральные пронизки, подковообразные фибулы со спиралевидными концами, витые шейные гривны/ украшения. Фиксируется присутствие литовцев /круглые фибулы с выпукло-вогнутым сечением, подковообразные фибулы с утолщенными концами/, финно-угров /фигурные цепедержатели, двухзвенные цепи, браслеты и кольца, имитирующие косоплетенку/, ливов /черепаховидная фибула с лилиевидным орнаментом/, земгалов /подковообразные фибулы с сегментовидными концами/, вятичей /височное кольцо, решетчатые перстни, плетеный браслет со стеклянными вставками на концах/, новгородцев /полая подвеска-коник/, скандинавов /равноплечая фибула, рунические надписи/." 

Beje, apie lyvių, naugardiečių ir skandinavų (jei atmestume runų skandinaviškumą) buvimą sprendžiama tik pagal vieną radinį.

Edited by Marius, A. 2014-01-09 02:49
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software