Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Indeed, history is nothing more than a tableau of crimes and misfortunes." Voltaire (1694 - 1778)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-01-27 18:07 (#95275 - in reply to #95268)
Subject: RE: Kokias kalbas lyginam?Expert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Lyginti, t.y tirti, ar to meto elitas sutampa sakykime su vietiniais. Sakykime Marvelėje vienu laikotarpiu vyrų-moterų santykis yra 1,8:1. Vyrų neproporcingai daug. Vienintelis paaiškinimas imigracija į bendruomenę.

Regis pastebimas ir toks reiškinys baltų žemėse, kai apylinkėse išsiskiria vienas galingas ir turtingas piliakalnis. Aplinkiniai daug kuklesni ir materialinė kultūra ryškiai atsilieka. O kas t piliakalnio gyventojai, ar jie skyrėsi ir bendra kultūra, ar jie imigrantai?

Pateikiamas pavyzdys ir Latvijoje Latgaloje. Kaip į plokštinių kapinynų teritoriją įsiterpia pilkapiai su degintiniais kapais. Jie tarp griautinių plokštinių sudaro apie 2%. Tačiau tai 50 pilkapių su apie 4000sampilų. Jie pasirodo nuo VIII a. Atrodytų tai lietuvių invazija, tačiau tyrimai rodo, kad nors tai pilkapiai su degintiniais kapais, tačiau vidus yra įrengtas taip kaip vietinių griautinių plokštinių kapų, o dauguma palaidotųjų yra moterys. Išvada : laidojama prisilaikant kaimynų tradicijų (latgališkiai čia vietiniai plokštiniai griautiniai) ir tai greičiausiai sėlių ir lietuvių atitekėjusių moterų kapai. Taigi "amazonių" invazija . Pavyzdys įdomus tuo, kad vienoje vietoje tuo pačiu metu sugyvena keli laidojimo būdai. Tačiau jie supanašėja.

Tačiau grįžtant prie Vidurio Lietuvos . Santykių su prūsais temoje čia įdomi situacija. Akivaizdžios prūsiškos-sembiškos įtakos, kalba artima rytprusių jau istorinių laikų "lietuvių" kalbai. Beje kalba vadinta "žemaičių kalba", bet archeologinėje literatūroje tai vadinama "aukštaičiais". Tiesa ne visų. Yra kas čia mato būtent pražemaičius. Tyrinėjant landšaftą ir vėlesnius kultūrinius procesus, akivaizdžios sąsajos ir su tikraja rytų Žemaitija. Legendinė dalis taip pat kalba apie "kėlimąsi į Užnėrio žemę" ir LDK didžiųjų kunigaikščių kilmę iš šio regiono. Jotvingiai-sūdūviai čia prie Nemuno taip pat nepriėjo, nors bandymai atsekami. Mindaugo pagalbininkas Parbus lyg iš čia kildinamas. Kiek teko matyti schemų visose šis regionas yra vakarų lietuvių sritis, nors ir paribys. Tiek kaukolių, tiek kalbiniu požiūriu. E.Jovaiša savo pasisakymuose taip pat užsimena apie "aistišką" Lietuvos pradžią, nors netiesiogiai. Tuomet kalbiniu požiūriu Mindauginiais laikais galėjo ir nebūti didelių skirtumų prūsų- lietuvių kalbose, ar prūsų- žemaičių (Kauniškių)
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software