Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "How much easier it is to be critical than to be correct." Benjamin Disraeli (1804 - 1881), speech, January 24, 1860
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-01-31 16:51 (#95313 - in reply to #95309)
Subject: RE: Sembai-LietuviaiExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
kad jotvingiai ar lietuviai užgožė aukštaičių plotus, o vėliau ir žemgalių, o man tai panašiau, kad buvo slinktis iš pietų į šiaurę. Kadangi jotvingių antropologiniai plotai su laiku akivaizdžiai sumažėjo (užleisdami vietą prūsams), tai jie ir gali būti tos "gentys - migrantai" į retai gyvenamus Centrinės Lietuvos plotus. Tai vėl bylotų apie slinktį iš pietų į šiaurę.  


Jūs vis lyg netyčiom minite suduvius vidurio Lietuvoje. Kokie autoriai tai leidžia teigti? Štai M.Bertašius savo monografijoje pateikia žemėlapį, kuriame pažymėti piliakalniai ir kapinynai, priskirtini Vidurio Lietuvos regionui. Vakarinė riba neabejotina su "Žemaičiais" . Tai dykra, kuriame nežinomos nei gyvenvietės, nei kapinynai. Tai 14-15km tarpas. Nevėžis visas, iki pat aukštupio. Komplikuočiausia yra rytinė riba. Ją M.Bertašius įvardina "kiek neįprasta"... Cituoju: " Valstybės formavimosi priešaušryje čia dažnesni Rytų Lietuvai būdingi pilkapiai su kremuotais mirusiųjų palaikais. Tad Šventosios upe nėjooatskirų genčių skiriamoji riba, abi upės pakrantės (bet tik pakrantės) buvo apgyventos žmonių, pripažįstančių laidojimo pilkapyje paprotį. Pilkapiai su griautiniais kapais ia žinomi nuo tautų kraustymosi laikotarpio ( Riklikai, Zujai), vikingų laikotarpiui būdingi pilkapiai su degintiniais kapais (Dukstyna, Užupiės, Kazlaučizna) bei greta aptinkami kapinynai su kremuotų mirusiųjų palaikais ( Vidurio Lietuvai būdingi kapai- Piktagalys, Kurklintiškiai, Radiškis)...... Apskritai tarp Nevėžio ir Šventosios žinoma vos keletas vos keletas Aukštaičiams būdingų laidojimo paminklų. LAbai retai čia išsimėtę pavieniai piliakalniai....Atrodo vikingų laikotarpiu kraštas buvo negausiai apgyvendintas. Galbūt tai paaiškintų ypatybė, kad Vidurio Lietuvos gventojai kūrėsi laivybai tinkančių upių paktaščiais, tuo tarpu slenkstėta Šventosios upė netiko laivybai...." Suduvių kapinynai nepasiekia Nemuno. Vidurio lietuvai būdingi kapinynai yra abipus Nemuno. Ir akivaizdi ir visiška Nemuno, Neries žemupio, viso Nevėžio, dubysos žemupio kontrolė !!! Taigi išvada kokia. Gyvenimas vyko išimtinai upių vagomis!!!!!
Lygiai tas pats pasakytina ir apie kitus regionus. Taigi kultūrų plitimas kitaip praktiškai ir negalėjo vykti. IKi šiol vandens keliams ir laivybai yra skiriamas per menkas dėmesys bandant suvokti vykusius procesus.

M.Bertašius konstatuoja:
1. Ankstyvoje fazėje egzistuoja bilritualizmas. Tame pačiame kapinyne degintiniai kapai išsimėtę tarp vienalaikių griautinių kapų, kartais ir tarp ankstesnių griautinių, romėniškojo periodo kapų.
2.Ankstyvieji degintiniai kapai su kukliomis įkapėmis, tai nerodo jog pirmiausia paprotys plito tarp elito. Vienalaikiai griautiniai kapai yra turtingesni. "Genties diduomenė tuo metu laidojo pagal senus papročius"
3.Tik ankstyviausiam žinomam kapui būdinga stačiakampė duobė ( panaši į griautinio ). Tokios duobės gana retas atvejis. " Nepastebimas toks reiškinys kaip palaipsnis perėjimas į deginimą..."
4.Seniausi degintiniai kapai yra duobėse ir tuo išimtinai skiriasi nuo rytų Lietuvos ir Sudūvių, kur laidota pilkapiuose.

į retai gyvenamus Centrinės Lietuvos plotus. Tai vėl bylotų apie slinktį iš pietų į šiaurę.  


Retai gyvenamus plotus užimti, reiškia užimti tuos visus piliakalnius ir palikti savo pėdsakus, tai kur jie, tie pėdsakai ?
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software