Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "History is Philosophy teaching by examples." Thucydides
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-02-05 16:33 (#95362 - in reply to #95356)
Subject: RE: Sembai-LietuviaiExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Puiku, tik labai smalsu, kas Jums trukdo visą tai sieti ne su žemaičiais, o su aukštaičiais?  


O tai kokias aukštaičių žemes čia žinote? Kaip šį regioną sieti su aukštaičiais?

Ariogala, Betygala. M.Bertašius jau akcentuoja stiprius įtvirtinimus vikinginiais laikais. O štai Karšuva su Gaižuva Priskiriama Žemaičiams. Bent dalis Karšuvos yra "Vidurio Lietuvos plokštinių kapinynų teritorijoje" vėliau kalbama apie Karšuvos kontrolę net Kuršui. Karšuva siejama su Vykintu ir Gediminu. Labai įdomu su Veliuonos, Seredžiaus pilimis. Konstatuojamos I tūkstantmečio pabaigos II pradžios gyvenvietės, tačiau piliakalniai bandomi datuoti tik XIIIa. Nors yra datavimų ir ankstesnių. Ir jūs regis "užsiminėte" apie valstybinius užsakymus. Bet ar ne keista, kad nėra jokio vietinio kunigaikštuko, kuris būtų valdęs gyvenvietes su uostais, kurios užima po keletą hektarų? O štai Gedimino tiek Senieji Trakai, tiek Naujieji Trakai atsiranda tuščiose vietose. Nei gyvenvietės, nei pilies nebūta. Ar ne keista situacija? Kam LDK dinastinei giminei taip prireikia save įtvirtinti savo pačios žemėse?

Per pora šimtmečių žemaičiai buvo pripratę gyventi nepriklausomi, tuoj visokius sukilimus rengė, vokiečiais gasdino, tai ir suteikė jiems daugiau teisių. Kitaip sakant, jei ir "fenomenas", tai tik dėl istorinių aplinkybių, o ne dėl kunigaikščių sentimentų. 


Nesu tuo tikras Dėl pačio "fenomeno" tai tikrai išskirtinė situacija. Vėlesni įvykiai taip pat liūdija tai. Žemaitijoje ir baudžiavos nebuvo tokios kaip likusioje Lietuvoje. Visuomenės sankloda skyriėsi. Nežiūrint karų su ordinais, gyventojų skaičius taip pat didelis. Kaip nebandysite išsisukti, lietuvybė didžia dalim liko šio regiono pagrindu. Sakote įpratę gyventi nepriklausomai. O kodėl nepasirinko "prūsų vitingų" kelio, o ėjo iki galo, kol susikūrė etninė valstybė? Kodėl reikėjo dar ilgų svarstymų, juk kai Jogaila apkrikštijo Lietuvą, jau viskas lyg ir nulemta buvo. Paprasčiausia buvo susitarti didikams dėl savo padėties ir priimti krikštą iš ordino. Bet ne, ėjo su Vytautu, kuris jau buvo prasikišęs visais frontais. Todėl manau reikia įtarti buvus kažkokį netgi sakyčiau fanatišką ideologinį-religinį pagrindą. Ir jis slinktį gavo link "deginimo". Čia dar vienas fenomenas. Jų atsisako, parduoda, užstato, o jie perima tų išdavikų papročius, kai tie tuo tarpu savųjų išsižada. Čia aiškiai "freestyle" pavariau, bet man labiau šviečiasi įtakos sklaidoje iš to vidurio tiek vakarų, tiek rytų kriptymi. Ir istoriniais laikais mes jau matome to rezultatus: LDK dinastiją, siaubiamuosius žygius į kaimynus.
Beje labai įdomu apie ginkluotę. Malonaitis pateikia monografiją apie kirvius Lietuvoje. Ir štai koks įdomumas: Įmoviniai plieniniai kirviai tyrinėtojų laikomi kaip kopijos bronzinių įmovinių kirvių ir yra datuojami kaip pradininkai geležies amžiaus ginkluotės. Jie yra senesni už pentinius siauraašmenius, kurie datuojami pagrinde IV-Va. Tai štai pateikiamuose žemėlapiuose įmoviniai kirviai gausūs Vakarų ir vidurio Lietuvoje. Ypač išskiriami Sargėnų kapinynas kaip radinių lyderis. O štai Rytų Lietuvoje ir užnemunėje praktiškai nėra. O Štai siauraašmeniai kirviai seniausių tipų randami taip pat vidurio Lietuvoje, bet jų nėra Žemaitijoje ir Vakarų Lietuvoje. Vėlesni tipai, kaip išbaigti gaminiai jau pasirodo ir Rytų Lietuvoje. O štai Brūkšniuotosios keramikos kultūroje jų taip pat nerandama. Epicentru vėl tampa "Vidurys". O Marvelėje rasta kalvė datuojama IIIa. Nežinau ar senesnių rasta kol kas....

Edited by Kriwis 2014-02-05 16:54
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software