Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Indeed, history is nothing more than a tableau of crimes and misfortunes." Voltaire (1694 - 1778)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-02-13 14:24 (#95429 - in reply to #95426)
Subject: RE: Lingvistika :)Expert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Lietuviškai maždaug taip:
„Dievo paliepimu atsiuntė Lietuvos kunigaikščiai pas didžiąją kunigaikštienę Romanovą, Danilą ir Vasilką taikos pasiūlymą. Lietuvos kunigaikščių vardai buvo šie: tai vyriausieji Živinbudas, Daujotas, Dausprungas, jo brolis Mindaugas, Daujoto brolis Vilikaila, o žemaičių kunigaikštis Gedvilas, Vykintas, , o Ruškaičių - Kintibudas, Vambutas, Butautas ir jo sūnus Višlis, Kitenis, Plikeinė; o tai Bulevičiai - Vismantas, kurį nužudė Mindaugas ir paveržė jo žmoną, ir jo brolius išžudė: Edivilą, Sprudeikį, o šie kunigaikščiai iš Deltuvos - Juodikis, Pukeikis, Bikis, Ligeikis. Šie visi sudarė taiką - su kunigaikščiu Danila ir Vasilka, ir žemė buvo rami”.  


Čia ne sutartis. Be abejo, tai tam tikru laipsniu atspindi Lietuvos vaizdą, bet jau vien iš pasakojimų apie Mindaugą matome, kad surašyta daug metų po įvykių. Ir dar klausimas ar raštu iš viso kas buvo surašyta. Taip kad tik dalinės išvados. Gal ir "aukštaičiai" taip prapuolė. To mes nežinome. O dėl Ruškaičių ir Bulevičių ginčai neišspręsti iki dabar . Kas jie žemaičiai, aukštaičiai, sėliai ? Kodėl yra kratinys lietuviai, žemaičiai, dvi giminės, deltuviečiai... Galim konstatuoti, kad tokie buvo, bet apie sistemą nieko aiškaus. O pabaigoje kunigaikštienę Romanovą jūs pamiršote ar metraštininkas?

Žemgala pateko į šaltinius iki galimos lietuvių įtakos 


Tai ir nebūtinai lietuviškas pavadinimas. Jis savo kilme nueina į ikiistorinius laikus. Pavyzdžiui Ariogala, Betygala sutampa su VLPK teritorijos paribiu Dubysos kelyje. O Nemuno kelias per Nevėžį eina lik Dauguvos baseino. Taip ,kad tai to pačio "koridoriaus" dalis ir net pabaiga. Juk žinoma žiemgalių vėlesnė konfrontacija su lietuviais ir ju nepriklausoma laikysena. Etnotimas ne taip ir dažnai susijęs su savivardžio susikūrimu etnose. Labai dažni atvejai yra būtent jo perkėlimas iš kaimynų tradicijos arba pirmtakų kultūrų.

Jūs vėl nuklystate į viduramžius. Žemaičių fenomenas prie Vytauto - tai vieną, prie Mindaugo - visai kas kita. 

Aš ne painioju. Tiesiog tokie sntykiai eina raudona gija per visą istoriją ir puiki iliustracija istoriniams procesams. Tiesiog esmė naujos valdos susiformavime, kurios valdytojai per kelias kartas sustiprėja ir jėgos centrai persistumdo. Dar vėlyvesnis pavyzdys rusėnų kilmės didžiūnų iškilimas LDK. Ir istoriškai tai yra to pačio seno centro plėtimosi išdavos.

Daugiau ar mažiau tai netiesa. Gal ir nebuvo vakarietiško principo tėvas - vyriausias sūnus, tačiau Vaišelgos atvejis daug pasako. Atvyko jis iš rusinų ir pasiemė sostą, be prigimtinių teisių tas nebūtų įmanoma įvykdyti. 


Nei vienu atveju be realios jėgos valdžios paimti vien dėl prigimtinių teisių juk niekam nepavyko. Veišelga pasiėmė valdžią kaip krikščioniškas valdovas stačiatikis ir remiamas tų pačių stačiatikių kariuomenės. Treniota buvo nužudytas sąmokslo metu. Ar gavo Vaišelgą pripažinimą iš kitų didžiųjų nežinome. Žemaičiai jo nepripažino. Juk ir žygių, kad tai būtų Lietuvos valdovas su Lietuvos kariuomene nežinom. Į vienuolius jis išėjo susikomplikavus santykiams jo valdomoje srityje su vietiniais. Lygiai taip pat galėjo pasitraukti ir matydamas nepritapimą Lietuvos padangėje. Taip, kad labai abejotinas tas jo įtakingumas. O be to ir pačio Mindaugo juk jis nebuvo įtrauktas į paveldėtojus. . Jo valdžios perdavimas Švarnui taip pat nebuvo realizuotas. Tai tikrai neiliustruoja tos paveldėjimo tradicijos.

Paskutiniai krito sūduviai, prieš juos dar skalviai ir nadruviai. 


Pataisymas: Sūduvių dalis taip ir liko Lietuvai. O dėl Mindaugo dovanų tai vėl grįžtame prie klausimo: jis neturėjo realios valdžios visose tose žemėse, todėl lengava ranka ir dovanojo. Argi gaila

Na taip, niekur nedingsi, teks tuos katekizmus pakedenti

O su Semba-Žemė čia perdrąsiai:
http://www.prusistika.flf.vu.lt/zodynas/paieska/1?id=2017

Ne šiaip žemė turima galvoje. Ir tiesiogiaqi verčiama negali būti . Ir iš vis datempimas. Tas -ba niekaip nepaaiškinamas. Prie ko čia užliejama ta žemė? O Būga tai vadino "saviškiai'. Su Žiemgala čia niekaip nesisieja.

Edited by Kriwis 2014-02-13 16:14
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software