Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "How much easier it is to be critical than to be correct." Benjamin Disraeli (1804 - 1881), speech, January 24, 1860
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Bolia
Posted 2014-02-18 14:56 (#95456 - in reply to #95451)
Subject: RE: Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba500500500500200100101010
nesuprantu jūsų noro valstybę dalinti į dvi, kai kronikos mini vieną karalystę su vienu karalium 

Yra didelis skirtumas, kas iš tiesų kronikose rašoma, ir ką norite jose matyti. Pvz. Vulfstanas rašė: "Aisčių žemė esanti labai didelė ir ten esą labai daug miestų, ir kiekvienas miestas turįs savo karalių". Tuo liūdijama, kad vieno valdovo dar nesama. Archeologija patvirtina - nėra rasta akivaizdžios sostinės. 1219 m. sutartyje irgi dalyvauja visa gauja, taigi valstybė dar ne vieno valdovo valdoma, o tik smulkių kunigaikštukų konfederacija.
Dėl pavadinimų. Šaltiniuose iki XIV amžiaus Lietuva ir Prūsija praktiškai neminimos kartu, dažnai prūsų terminas taikytinas ir lietuviams, arba lietuvių ir prūsams. Galima pagalvoti, kad tai buvo tapačios gentys. Tačiau šaltinius susikirstę geografiškai matome, kad viskas priklausė nuo kaiminystės. Lenkai žino prūsus, getus ir poleksėnus ("sunt autem Polexiani, Getharum seu Prussorum genus"), rusai žino jotvingius, lietuvius, latvius ir kt., bet nežino aukštaičių ir prūsų, danai ir kiti normanai žino prūsus, kuršius, žemgalius, sūduvius, nors kartais mini ir lietuvius ("Galindo, Syllonis in Zudua, Littonia"), vokiečiai žino jau praktiškai visus, nes per ordinų žygius susidūrė tiesiogiai. Pas Dusburgietį: "Memela eciam est fluens aqua, descendens de regno Russie circa castrum et civitatem Memelburgk intrans mare, ipsam Rusiam, Lethoviam et Curoniam dividens eciam a Prussia". Panašiai skamba ir vėlesnis sūduvių paaiškinimas Vytauto laiške: "Terra Sudorum seu Gettarum, que mediat inter terram Lythwaniam et Prussiam".


Pridėkim dar Lietuvos elito vardų geografinę sritį 

Kaip jau ne kartą buvo kalbėta, neturim nei lietuviškų, nei žemaitiškų vienalaikių vardynų, nėra su kuo lyginti, todėl tas teiginys yra a priori.
Be to žinome, kad nuo XV amžiaus Prūsijos teritorija sumažėja, joje tarp "čiabūvių" ima dominuoti lietuvninkai.
Be to žinome, kad pirmaisiais m.e. amžiais vakarų baltai suvaidino ryškų vaidmenį baltiškų genčių raidoje, taip pat buvo stiprūs ryšiai tarp Sembos ir Vidurio Lietuvos. Tačiau šių giminysčių jokių būdų negalima projektuoti į tūkstantmečiu vėlesnę politinę istoriją.
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software