Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "History is Philosophy teaching by examples." Thucydides
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Stas Likuts Catechiſmus. Ar buvo prūsų kalba
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Tuskawas
Posted 2014-02-23 02:52 (#95485 - in reply to #95448)
Subject: RE: VKK antrotipasExpert

Posts: 2248
500500500500200101010105
Bolia - 2014-02-17 00:39

Praaukštaičių antropologinis tipas tarytum pakartoja tas savybes, kurios būdingos ankstyvosios virvelinės keramikos gamintojams [4], Estijos, senosios Prūsijos laivinių kovos kirvių kultūros žmonėms [23; 26], Volgos ir Okos tarpupio Fatjanovo kultūros gentims [21]. 

Nesigilinant kas slepiasi po žodžiu "tarytum", aš vis dar nesuprantu, kuo tai susiję su primityvumu. Virvelininkai buvo primityvūs? Kažkokia tarpinė grandis tarp žmogbeždžionių ir žmonių?
 

Tamsta turbūt juokaujat? Nuo žmogbeždžionių žmonės jau Afrikoje atsiskyrė. O Europiečių seniausi antrotipai buvo kromanidų, kordidų ir pontidų, jeigu labai grubiai tai šiaurinis, vidurio rytų ir pietų antrotipai. Kordidų antrotipas sietinas su virvelinės keramikos kultūra (Corded ware nuo ko ir pavadinimas), indoeuropiečiais (bent jau baltogermanoslavais) ir R1a1 Y-DNR haplogrupe. tai jeigu antropologai I m.e. tūkstm. rytų baltų antrotipą lygina ir tapatina ("tarytum") su VKK antrotipu, kai tuo tarpu kiti aplinkiniai antrotipai jau sumodernėję ir susimetizavę, matyt tas rytų baltų antrotipas tikrai labai senas (ilgiausiai išlaikęs VKK kordidų bruožus).prof. G. Česnys "Antropologinis lietuvių kalbos tarmių substratas" 2007, 49 pusl., 3 pav. 4 ir 5 eilutė nuo viršaus 

Deja ten reikiamų palyginimų nėra. Tos eilutės - sulyginami VLPKK II-IV a. ir žemaičiai V-VII a.. Bet nei tose, nei kitose eilutėse nėra sulyginimo tarp VLPKK ir žemaičių kituose laikotarpiuose.
 

VLPKK II-IV a. ir žemaičiai II-IV a. žemėlapyje (2 pav.) pagal metrinius požymius užbrūkšniuoti tuo pačiu žymėjimu (masyvūs siauraveidžiai pailgagalviai), Jums to aišku maža?

Tęsiu toliau. Kaip keitėsi žemaičių antropologija, paaiškėja iš kitų Čėsnio straipsnių. Pvz. "G.Čėsnys. III-XI a. žemaičiai kraniologijos aspektu". Cituojant:
Į serijas pažvelgus chronologiškai, aiškėja, kad ankstyvosios kaukolės yra pačios graciliausios, vidurinio laikotarpio - jau masyvesnės, o vėlyvosios - pačios masyviausios. (...) Pagrybio ir Šaukėnų moterys apskritai sąlygiškai daug masyvesnės negu vyrai. Susidaro įspūdis, lyg ankstyvuosius žemaičius I m. e. tūkstantmečio viduryje laipsniškai būtų ėmę keisti kitokio, masyvesnio tipo žmonės.

 


Gracilios kaukolės buvo prūsų-kuršių (jos patapo graciliomis galimai dėl finoidinės įtakos), kuriuos vėliau išstūmė labai masyvūs "žemaičiai".

Man tai panašu ne į fizinį visos populiacijos pasikeitimą, o į laipsnišką fenotipo kitimą, paveldint naujas sąvybes iš atitekėjusių moterų.

 

"Žemaitiškas" antrotipas pasižymėjo labai dideliu kaulų masyvumu nors veidas buvo siauresnis negu rytų baltų. Galbūt "žemaičių" moterys ir tekėjo už tų gracilių "finoidų", bet vėliau gi ir vyrai pasidarė masyvūs pailgagalviai? O viso fenotipo pasikeitimas į masyvumą? Na nežinau, na nebent jau labai labai didelė įtaka būtų na pvz. daugiau nei pusė populiacijos ar dar daugiau. O gal masyvios moterys tik pirmos "žemaičių" žvalgės buvo???


Už nuorodą dėkui, labai padėjo literatūros sąrašas, vis dar studijuoju medžiagą. 


Aha nuoroda tikrai nebloga, pats irgi studijuojuosi
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software