Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Если это история, я предпочитаю о ней читать, а не участвовать в ней." Эдит Пиаф
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Records of book smugglers
View previous thread :: View next thread
       FORUMS -> Beyond History Message format 
 
Marius, A.
Posted 2014-08-17 01:50 (#95722 - in reply to #95721)
Subject: Re: Records of book smugglers


Member

Posts: 30
101010
It did not work for me on IE8 also, but on Mozilla or Chrome it worked perfectly.

Regarding Juozas, yes, he was both an underground teacher (Lith. daraktorius) and a book carrier, but there is not much information about his biography provided in the record book, except for those episodes where he was direct involved in book carrying activity. It is very interesting, that he had to flee to Scotland in order to avoid the prosecution.

2126. KASIULAITIS Juozas, Juozo (slapyv. Kluonius), gyv. Liepalotai ◊ Sintautai ◊ Šakiai. Knygnešys, daraktorius.
Gabeno liet. spaudą iš M.Lietuvos, kartais pasisamdydavo pagalbininkų. Pasižymėjo drąsa ir atkaklumu, gerai žinojo pasienio kelius ir takelius. Bendradarbiavo su Antanu Baltrušaičiu, iš kurio gaudavo liet. spaudos. Policija 1900.VI.3 kratė D namus ir paėmė 1 liet. knygą, 4 sąskaitas [apie] 1174 knygų, įsigytų Tilžėje (elementorių, kalendorių, šventųjų gyvenimų ir kt.). D sakėsi sąskaitas radęs kelyje. Byla buvo nutraukta dėl įkalčių stokos. 1901.IX.11 vakare akcizininkas sulaikė per Šarvininkiškės k. laukus važiuojantį vežimą su dviem valstiečiais. Palikę arklius ir atsišaudydami valstiečiai pabėgo. Vežime buvo 2 ryšuliai knygų. Gabenant įkalčius į Kudirkos Naumiestį, abu bėgliai užpuolė akcizininką, jį sužeidė iš medžioklinio šautuvo ir privertė bėgti palikus vežimą. Vėliau akcizininkas atpažino, kad vienas iš tų knygnešių buvo D, ir jį suėmė, uždarė į Kalvarijos kalėjimą. Po 8 savaičių paleido už 800 rb užstatą. D pabėgo į Škotiją. Manoma, kad antrasis knygnešys buvo Šarvininkiškės k. vlst. Kriščiūnas, bet žandarai kaltino ir suėmė to kaimo seniūną Andrių Kulikauską.
L: Knygnešys, t. 2; Merkys V. DLSK; Merkys V. KL; Stiklius K. (Liepukas). Seniau ir dabar // Grinius K. Varpo metų knygnešiai. – Kaunas, 1924, p. 20–21.


The record data about Motiejus:

2127. KASIULAITIS Motiejus (slapyv. Naida), gyv. Kudirkos Naumiestis, parapija ◊ Šakiai. Knygnešys.
Kartu su knygomis pargabendavo ir kt. prekių. Daug spaudos parnešdavo Antano Baltrušaičio užsakymu. Buvo įkliuvęs: muitinėje iš jo atėmė paveikslėlių už 100 rb. Iš D liet. spaudos gaudavo Antanas Mockaitis, platinęs liet. spaudą buv. Ukmergės aps.
L: Knygnešys, t. 2.


Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software