Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kitos tautos, mūruose, uolose užsirakinusios, vos ne vos išgelbėjo savo liuosybę, lietuviai ir žemaičiai, gyvendami giriose ir laukuose, mokėjo ja ilgą laiką džiaugtis ir nuo visų baisiausių savo neprietelių saugoti viena savo narsybe ir kantrybe." Simonas Daukantas, "Istorija žemaitiška" (1837)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gotai, gudai ir baltai
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Varaleiva
Posted 2014-09-16 00:15 (#95771 - in reply to #95762)
Subject: RE: Gotai, gudai ir baltai


Veteran

Posts: 119
100105
Vienuolis - 2014-09-15 00:59

 
Priedas nuostabiai tiksliam Varaleivai 

Tiksliam, bet su viena klaidinga „smulkmena“: Varaleiva (kaip atrodo ir jūs pati) kildinate lietuvius iš gudų — t. y. apverčiate kilmę „aukštyn kojomis“ į priešingą.

P. S. Tuo padarėt savo priešu akad. Jovaišą — kaip jis gali sutikti, kad aisčiai vėlesni už gotus arba buvę patys gotai? 


Atleiskite jau už įkyrumą, senovinių šaltinių citatos:

Pretorius (17a.): „guddae nomen“, „Gothus sive Guddus idem“.
Codex Epistolaris Vitoldi (15a.): „Pretera licet terra Sudorum sive Gettarum que mediat inter terram Lythuaniam et Prussiam“.

Boleslaus Crispus (c. 1161 an.) id deppopulandas terrarum Prussorum (Getarum у Kadlubka apie 1220 m., Getarum id est prussorum Dzierdzwa apie 1296 m.) provincias animum suum bellicose convertit Sc I 753 (Boguchwal, miręs 1253 m.); Gethe seu Prussi I. c. 754; Pollexiani Getharum seu Prussorum genus (Kadl. sub anno 1191); Primo, quomodo Cazimirus Gethas vicinos Poloniae superavit, quibus superatis contra pollexianos processit (l.c., ed. Lipsiae, 1702, t. II, 800); Gethas id est Letwanos (Chronicon polonosilesiacum, apie 1278 m., Monum. Germ. Hist XVIII 558).

Adamus Bremenensis: (1073 m.): „Getas id est Litwanos“ .

Kadlubka (13 a.): „Gete dicuntur Lithuani, Prutheni et alias ibidem gentes“, „Sunt autem polleziani Gethorum seu Prussorum genus“.

Cronicon Polono: „Gethos id est Letwanos“.

Boguchwald, Script. Res. Pruss. I. 7553, 7544: „Gethos seu Prussi“.

Kryžiuočių kronikos jotvingių žemes vadina: „Getuesia, Getwezia, Gotwesia“ (G>J)
(Vokiškai gotai, lotyniškai getai, lietuviškai gudai yra tie patys jotvingiai-lietuviai.)

М. Pretorius, Orbis Gothicus, skyrius „Guddae“: „Unde nominis Guddae contemptus bodie in Prussia? – (...) Guddae nomen ab antiquo Guota ortum, manet huc usque in Prussia, sed infame nomen...“.


Dar kart, patikslinu: nebandau kildinti lietuvių iš gudų (dar kas gal po šiuo pavadinimu mato belarusus! – ne iš jų! baisu...), aš tik pritariu šaltinių teigimui, kad senasis ikikrikščioniškasis lietuviškų genčių bendras pavadinimas yra GUDAI. Tai ne mano ar Statkutės, ar Gedgaudo, ar Račkaus išmislas – tai faktas paimtas iš senovės raštų, kurie yra nesunkiai patvirtinami istoriniais įvykiais, archeologija, antropologija, vandenvardžiais, asmenvardžiais, vietovardžiais. Tuo įsitikinti net nereikia būt istoriku ar kalbotyrininku – faktai puikiai dedasi į darnią mozaiką – gudų=baltų tapatybei patvirtinti. Kiek tas pavadinimas siekia senovėn yra kitas neaiškus klausimas, bet jo viršutinė buvimo riba yra aiški – krikštas ir krikščionybės plėtra (gal jotvingių pralaimėjimas lenkams buvo tas pagrindinis lūžio taškas?).

Edited by Varaleiva 2014-09-16 00:22
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2019 PD9 Software