Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Anybody can make history. Only a great man can write it." Oscar Wilde
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gotai, gudai ir baltai
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Varaleiva
Posted 2014-09-16 22:50 (#95777 - in reply to #95776)
Subject: RE: Gotai, gudai ir baltai


Veteran

Posts: 119
100105
gaidma - 2014-09-16 19:13

Pretorius (17a.): „guddae nomen“, „Gothus sive Guddus idem“.
Codex Epistolaris Vitoldi (15a.): „Pretera licet terra Sudorum sive Gettarum que mediat inter terram Lythuaniam et Prussiam“.

Boleslaus Crispus (c. 1161 an.) id deppopulandas terrarum Prussorum (Getarum у Kadlubka apie 1220 m., Getarum id est prussorum Dzierdzwa apie 1296 m.) provincias animum suum bellicose convertit Sc I 753 (Boguchwal, miręs 1253 m.); Gethe seu Prussi I. c. 754; Pollexiani Getharum seu Prussorum genus (Kadl. sub anno 1191); Primo, quomodo Cazimirus Gethas vicinos Poloniae superavit, quibus superatis contra pollexianos processit (l.c., ed. Lipsiae, 1702, t. II, 800); Gethas id est Letwanos (Chronicon polonosilesiacum, apie 1278 m., Monum. Germ. Hist XVIII 558).

Adamus Bremenensis: (1073 m.): „Getas id est Litwanos“ .

Kadlubka (13 a.): „Gete dicuntur Lithuani, Prutheni et alias ibidem gentes“, „Sunt autem polleziani Gethorum seu Prussorum genus“.

Cronicon Polono: „Gethos id est Letwanos“.

Boguchwald, Script. Res. Pruss. I. 7553, 7544: „Gethos seu Prussi“.

Kryžiuočių kronikos jotvingių žemes vadina: „Getuesia, Getwezia, Gotwesia“ (G>J)
(Vokiškai gotai, lotyniškai getai, lietuviškai gudai yra tie patys jotvingiai-lietuviai.)

М. Pretorius, Orbis Gothicus, skyrius „Guddae“: „Unde nominis Guddae contemptus bodie in Prussia? – (...) Guddae nomen ab antiquo Guota ortum, manet huc usque in Prussia, sed infame nomen...“. 


Dėl istorinių šaltinių, greičiausiai pradžia davė Vikingų sagos. Dažnai Baltijos rytų kraštas (ir dar platesnė teritorija) sagose vadinamas Hreð-Gotum, Hreðgotum, Reið-gota-land, taip pat minimi ir Hreð-cyninges.
Zeuss p. 500, fragm. Fornaldar Sogur, "Codex Exoniensis", in Widsid's poem...
http://sv.wikipedia.org/wiki/Widsith

Taip gotai galėjo būti tapatinami su baltais vėlesniuose šaltiniuose. O T.Narbutas teigia, kad baltai tuos savo svečius vadino gotais-gudais. 


Deja, teks su 19 a. Narbutu nesutikti, daug senesnių ir įvairesnių rašytinių šaltinių naudai, juolab kad juos patvirtina 21 amžiaus kalbotyros, tautotyros bei archeologijos duomenys. Aukščiau pateikti šaltiniai nedviprasmiškai įvardija, kas yra kas, kiti susiję mokslai tai patvirtina (visi reikalingi duomenys yra nesunkiai prieinami ir žinomi). Nematau, ką čia dar papildomai reikia įrodinėti.
Tepridursiu tik pabaigai, tokį pastebėjimą, kad tautų pavadinimai nėra tos tautos neatskiriama fizinė dalis, jie atsiranda ir nueina užmarštin. Manau „gudų“ vardą visiems „baltams“ ankstyvaisiais viduramžiais prisegė įsigalėję jotvingiai, ko gero galingiausia mūsų tautų, su jos sutriuškinimu, manau, dingo ir „gudai“ siaurąja prasme. Be to, tai juk ne vienintelis plačiau žinomas mūsų senovinių tautų vardas. Žodžiu, kam įdomu, patyrinėkite Gedgaudo „Mūsų praeities beieškant“ – nesibodėkite, vyras protingas ir apsišvietęs buvo. Vienintelis, šių dienų Lietuvos mokslo akimis, Gedgaudo trūkumas – prolietuviškumas ir nepriklausomumas nuo mūsų nesenų užkariautojų (slavų ir germanų), nuo kurių vis niekaip negalime išsivaduoti,.. vis dar po padu – ne fiziniu tai dvasiniu.

Edited by Varaleiva 2014-09-16 22:54
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software