Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "The real hero is always a hero by mistake; he dreams of being an honest coward like everybody else." Umberto Eco (1932 - ), Travels in Hyperreality
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Gotai, gudai ir baltai
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Varaleiva
Posted 2014-09-17 00:55 (#95779 - in reply to #95778)
Subject: RE: Gotai, gudai ir baltai


Veteran

Posts: 119
100105
Tamsta žiūri iš siauro šiuolaikinio žmogaus požiūrio taško. Nereikėtų suplakti į vieną skirtingo laikmečio sąvokų:
lietuviai nėra gudai – gudai yra ikikrikščioniškas bendras baltų genčių pavadinimas, ankstyvais viduramžiais naudotas. Pats žodis „gudai“ keitėsi savo reikšme: nuo pirminės gyvulių gaudytojo ir ganytojo iki įgudusio, patyrusio, garbingo ir pan., po krikšto šis žodis buvo susietas su senąja „pagoniška“ praeitimi ir kultūra, nuo jos buvo atsimesta (nebe naujų mokytojų pagalbos, reik manyti), toliau žodis įgijo neigiamą atspalvį, tapo piktai pašaipiu pravardžiavimu kitai giminingai genčiai (užuomina į kultūrinį „pagonišką atsilikimą“) ir pan. Todėl šiuo žodžiu žemaičiai aukštaičius vadina gudais (nes jie (suvalkiečiai ir dzūkai) ir yra gudai (jotvingiai)), prūsai didžiosios Lietuvos lietuvius taip pravardžiavo, mes taip pašaipiai pravardžiuojame baltarusius, seniau lenkai taip pravardžiavo lietuvius. Žodis „gudas“ su išvykėlio reikšme tiesiogiai nieko bendro neturi, šios šaknies pirminė reikšmė yra gaudymas, gavimas – gi vykimo-ėjimo panaši šaknis kiek kitaip atrodo (gang-, gug-, geng-, ein-, -ga-...).
... Kitas įdomus susijęs klausimas: senasis lotyniškas Žemaitijos pavadinimas, lyg ir rodantis į „Žiemagetiją“ – Šiaurės Getiją (Šiaurinė Gudija).
... Šiuolaikinius „Žemaitija“ ir „Aukštaitija“, neišskiriant ir pradedant D. Vytauto aiškinimais (tyčiniais ar ne), ko gero (yra galimybė) reikėtų priskirti liaudies (nemokšų, sąskambių) etimologijai (kildinimui)? ... ar visgi šie pavadinimai yra tiesog sutraukti „žemai eiti“ ir „aukštai eiti“ pagal Nemuno tėkmę, ir jokios gilesnės prasmės ar senesnės kilmės po savimi neturi?

Edited by Varaleiva 2014-09-17 01:27
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software