Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vytauto Didžiojo žirgo išmaudymas Juodojoje Jūroje mums ne ką tepadėjo. Geriau jis būtų pajodinėjęs Baltijos pakrante ir čia išmaudęs savo žirgą." Vytautas Alantas (1902 - 1990)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Leliwa
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Vienuolis
Posted 2014-10-21 12:19 (#95858 - in reply to #95836)
Subject: RE: LeliwaExtreme Veteran

Posts: 531
500101010
Location: Vilnius
 
Atmetus vėlyvus rokoko puošybos draikalus, pasikartojimus ir kitų giminių ženklus, pradinis ir esminis ženklas čia yra žvaigždė. Aišku, Didžioji žvaigždė. Taigi, Liela — neabejotinai lietuviškas žodis, ačiū Liaudui už pastabą.

O kaip Leliwa'ą aiškina lenkai (vokiečiai, vengrai, žydai)? Enciklopedijoje tik parašyta, kad jis lenkiškas, o etimologijos išvis vengia, nėra nė tokio skyriaus.

Pridursiu, kad ženklas po žvaigžde — ne mėnulis, o žvaigždės atspindys vandenyje. Reiškia, ši giminė buvo laidojama į vandenį — taip gerbe reiškiama pagarba protėviams, ryšys su savo vėlėmis. Vadinasi, šio gerbo nešiotojas — ne valsčiaus valstietis, ne jų pilies pilietis (kuris buvo laidojamas nedegintas žemėje), o gardarykės daugas (kalvis rūdininkas, žvejys laivininkas, gabentojas vykingas ir pan.).

Daugą ryškiausiai rodo ir pati Dovydo žvaigždė. Dovydas -- dvikamienis lietuviškas asmenvardis Dau(g)vydas, sudarytas iš daugo ir viedo. Nutautėjant nyksta dvibalsiai, tad iš AU liko O, kaip ir Domantas iš Dau(g)manto. O iš viedo likęs Vydas — reiškia žinys, aiškiaregys, teisėjas.

Dovydo žvaigždė yra taisyklinga šešiakampė, sudaryta iš dviejų atvirkščiai suklotų lygiakraščių trikampių. Vilnelė (vilinė bangelė, mėnulis) — taip pat iš taisyklingų apskritimo lankų, kaip ir šešių dalių „Saulutė“. Kaip žinia, geometriniai raštai ir gerbai yra lietuviški ženklai.Edited by Vienuolis 2014-10-21 15:41
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software