Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kitos tautos, mūruose, uolose užsirakinusios, vos ne vos išgelbėjo savo liuosybę, lietuviai ir žemaičiai, gyvendami giriose ir laukuose, mokėjo ja ilgą laiką džiaugtis ir nuo visų baisiausių savo neprietelių saugoti viena savo narsybe ir kantrybe." Simonas Daukantas, "Istorija žemaitiška" (1837)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Leliwa
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Šalia istorijos Message format 
 
Vienuolis
Posted 2014-10-21 12:19 (#95858 - in reply to #95836)
Subject: RE: LeliwaExtreme Veteran

Posts: 528
50010105
Location: Vilnius
 
Atmetus vėlyvus rokoko puošybos draikalus, pasikartojimus ir kitų giminių ženklus, pradinis ir esminis ženklas čia yra žvaigždė. Aišku, Didžioji žvaigždė. Taigi, Liela — neabejotinai lietuviškas žodis, ačiū Liaudui už pastabą.

O kaip Leliwa'ą aiškina lenkai (vokiečiai, vengrai, žydai)? Enciklopedijoje tik parašyta, kad jis lenkiškas, o etimologijos išvis vengia, nėra nė tokio skyriaus.

Pridursiu, kad ženklas po žvaigžde — ne mėnulis, o žvaigždės atspindys vandenyje. Reiškia, ši giminė buvo laidojama į vandenį — taip gerbe reiškiama pagarba protėviams, ryšys su savo vėlėmis. Vadinasi, šio gerbo nešiotojas — ne valsčiaus valstietis, ne jų pilies pilietis (kuris buvo laidojamas nedegintas žemėje), o gardarykės daugas (kalvis rūdininkas, žvejys laivininkas, gabentojas vykingas ir pan.).

Daugą ryškiausiai rodo ir pati Dovydo žvaigždė. Dovydas -- dvikamienis lietuviškas asmenvardis Dau(g)vydas, sudarytas iš daugo ir viedo. Nutautėjant nyksta dvibalsiai, tad iš AU liko O, kaip ir Domantas iš Dau(g)manto. O iš viedo likęs Vydas — reiškia žinys, aiškiaregys, teisėjas.

Dovydo žvaigždė yra taisyklinga šešiakampė, sudaryta iš dviejų atvirkščiai suklotų lygiakraščių trikampių. Vilnelė (vilinė bangelė, mėnulis) — taip pat iš taisyklingų apskritimo lankų, kaip ir šešių dalių „Saulutė“. Kaip žinia, geometriniai raštai ir gerbai yra lietuviški ženklai.Edited by Vienuolis 2014-10-21 15:41
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software