 Extreme Veteran
Posts: 530
    Location: Vilnius |
Atmetus vėlyvus rokoko puošybos draikalus, pasikartojimus ir kitų giminių ženklus, pradinis ir esminis ženklas čia yra žvaigždė. Aišku, Didžioji žvaigždė. Taigi, Liela — neabejotinai lietuviškas žodis, ačiū Liaudui už pastabą.
O kaip Leliwa'ą aiškina lenkai (vokiečiai, vengrai, žydai)? Enciklopedijoje tik parašyta, kad jis lenkiškas, o etimologijos išvis vengia, nėra nė tokio skyriaus.
Pridursiu, kad ženklas po žvaigžde — ne mėnulis, o žvaigždės atspindys vandenyje. Reiškia, ši giminė buvo laidojama į vandenį — taip gerbe reiškiama pagarba protėviams, ryšys su savo vėlėmis. Vadinasi, šio gerbo nešiotojas — ne valsčiaus valstietis, ne jų pilies pilietis (kuris buvo laidojamas nedegintas žemėje), o gardarykės daugas (kalvis rūdininkas, žvejys laivininkas, gabentojas vykingas ir pan.).
Daugą ryškiausiai rodo ir pati Dovydo žvaigždė. Dovydas -- dvikamienis lietuviškas asmenvardis Dau(g)vydas, sudarytas iš daugo ir viedo. Nutautėjant nyksta dvibalsiai, tad iš AU liko O, kaip ir Domantas iš Dau(g)manto. O iš viedo likęs Vydas — reiškia žinys, aiškiaregys, teisėjas.
Dovydo žvaigždė yra taisyklinga šešiakampė, sudaryta iš dviejų atvirkščiai suklotų lygiakraščių trikampių. Vilnelė (vilinė bangelė, mėnulis) — taip pat iš taisyklingų apskritimo lankų, kaip ir šešių dalių „Saulutė“. Kaip žinia, geometriniai raštai ir gerbai yra lietuviški ženklai.

Edited by Vienuolis 2014-10-21 15:41
|