Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Рано или поздно наступает минута, когда впереди только прошлое, а будущее - позади." Лешек Кумор
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Toskanos moterų pavardės
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Vienuolis
Posted 2014-11-11 13:02 (#95951 - in reply to #95947)
Subject: RE: Toskanos moterų pavardėsExtreme Veteran

Posts: 531
500101010
Location: Vilnius
Liaudas - 2014-11-11 08:35

Senesnis tikrasis neišsigalvotas baltų pavadinimas yra... lietuvių gentys, dar senesnis gudai-getai, pats seniausias žinomas baltų pavadinimas yra gemaliai-gemariai (senuose šaltiniuose: gimriai, kimerai). 

Neišleiskite iš akių, kad žemiečiai, gentainys, giminės ir žmonės yra tas pats žodis. Bendrinis žodis. Nors gali būti, kad iš pradžių taikytas tik kultūriniams žmonėms, ne laukiniams — ne klajokliams benamiams bešeimiams beveisliams, kaip dabar.

Kažkodėl patys lietuviai lengva ranka išsižada savo tautovardžio kaip kokio naujadaro. Nors lietis, lietiai, Lietuva (λίθος, Λιθουανία) iš labai seniai, buvę jau megalitiniais akmens amžiais. Getai, hetai, hetitai — tėra svetimšalių tartimi lietiai, lietietiai, lietytiai. Beje, ir žodis „tauta“ senovėje buvo vartotas ne vien bendrine, bet ir tikrine, vienos Tautos reikšme (antai šitaip vadino savo dvivalstybę Akados imperijos piliečiai).

Kartais minimi aisčiai tebuvo tik viena iš senovės lietuvių genčių, tiksliau, taip vadinosi mūsų senovinė prekybinė gildija 

Tikrai taip. Dar patikslinsiu — tai ne tautovardis, nes tauta buvo žymiai didesnė. Žmonės, ypač keliaujantys vykingai gabentojai upeiviai, jūreiviai, dėl tikslumo buvo vadinami pagal jų kilmės vietą. Kadangi andais keliai buvo vandens keliai, tai, nykstant nosinei tarčiai, Įstios baseino upeiviai, Įstios marių mariai ir iš jos išplaukiantys jūriai įstiai imti vadinti aistiais (o Įstios marios — Aistmarėmis, pati Įstia, Įstulė — dabar Vystula, Vysla). Taip kaip ir Ventos baseino upeiviai ir iš Ventos uosto Ventspilio išplaukiantys jūreiviai — ventiai, vendiai (vendai), venietiai (venetai). Kaip ir iš Nemuno (Kruonio, Kuronio, Kuoruonio) išplaukiantys jūreiviai — kruonys, kuronys. Kuriuos mūsų kalbininkai iš germaniško kilmės būdvardžio kurischen rekonstravo kuršiais, o Kuronio išsiliejimo marias — Kuršių „tautos“ mariomis.
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software