Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kitos tautos, mūruose, uolose užsirakinusios, vos ne vos išgelbėjo savo liuosybę, lietuviai ir žemaičiai, gyvendami giriose ir laukuose, mokėjo ja ilgą laiką džiaugtis ir nuo visų baisiausių savo neprietelių saugoti viena savo narsybe ir kantrybe." Simonas Daukantas, "Istorija žemaitiška" (1837)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Toskanos moterų pavardės
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Vienuolis
Posted 2014-11-11 19:09 (#95963 - in reply to #95959)
Subject: KaukuolėExtreme Veteran

Posts: 516
500105
Location: Vilnius
 
Vadinasi, per anksti pasigyrėte, kad aiški kilmė ir reikšmė. Pirma, dvikamienio dūrinio čia negali būti. Nes „kaukolė“ yra neteisingas, sugadintas žodis — nudilusia priesaga. Kad ir kaip aršiai „taisė“ mokykla, mes tebesakome ne kaip inteligentai rašo ir moko, o kaip tėvai ir seneliai, kaip tikri savarankūs valstiečiai (nemiesčionys) taria: kaukuolė. Dvibalsių nykimas, jų virtimas panašiais balsiais — ryškus kalbos prastėjimo bruožas, nutautimo raidos dėsnis. Be dėsnių paieškos ir nagrinėjimo nėra mokslo — vien statistika, sinonimais ir kaitos panašumais netoli tenueisi. Kaulas ir kiti suminėti žodžiai atkrenta, nes čia yra priesaga -uolė, nėra ir negalėjo būti dvibalsio AU antrajame skiemenyje. Antras čia veikiantis tarties prastėjimo ir nutautėjimo raidos dėsnis — priebalsių duslėjimas. Taigi spėju, kad pradinis žodis čia buvęs kauguo, kauguolė (panašiai kaip kaugė, suprastėjusi į kūgį).
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2017 PD9 Software