Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Kaip ir Gyvenimo logikos partiją, Reformų partiją galima laikyti "vilnietiškomis" marginalijomis, kurie nuo "kaunietiškų", dažniausiai propaguojančių nacionalizmą, skiriasi potraukiu tiesiog nusišnekėti." Vitalijus Kanapeckas, "OMNI laikas" (2002)
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Toskanos moterų pavardės
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Apie viską... Message format 
 
Liaudas
Posted 2014-11-11 20:38 (#95966 - in reply to #95963)
Subject: RE: KaukuolėExtreme Veteran

Posts: 599
50050101010105
Vienuolis - 2014-11-11 16:09

 
Vadinasi, per anksti pasigyrėte, kad aiški kilmė ir reikšmė. Pirma, dvikamienio dūrinio čia negali būti. Nes „kaukolė“ yra neteisingas, sugadintas žodis — nudilusia priesaga. Kad ir kaip aršiai „taisė“ mokykla, mes tebesakome ne kaip inteligentai rašo ir moko, o kaip tėvai ir seneliai, kaip tikri savarankūs valstiečiai (nemiesčionys) taria: kaukuolė. Dvibalsių nykimas, jų virtimas panašiais balsiais — ryškus kalbos prastėjimo bruožas, nutautimo raidos dėsnis. Be dėsnių paieškos ir nagrinėjimo nėra mokslo — vien statistika, sinonimais ir kaitos panašumais netoli tenueisi. Kaulas ir kiti suminėti žodžiai atkrenta, nes čia yra priesaga -uolė, nėra ir negalėjo būti dvibalsio AU antrajame skiemenyje. Antras čia veikiantis tarties prastėjimo ir nutautėjimo raidos dėsnis — priebalsių duslėjimas. Taigi spėju, kad pradinis žodis čia buvęs kauguo, kauguolė (panašiai kaip kaugė, suprastėjusi į kūgį).
  


Štai jums dvibalsis AU antrame skiemenyje:
DARAUSI, VARAUSI, MATAU, SAKAU, RĖKAUTI...
Vėl svaičiojate, galėjo-negalėjo, dar susigalvojote „dėsnį“ ir toli toli nuėjote... aš tamstos nesuprantu.
Garsų nykimas yra prigimtinis dalykas, jis yra, nesvarbu ar yra nutautėjimas ar nėra. Kitų kalbų įtaka labiau pasireiškia žodžių iškraipymais ir stipriais žodžių trumpėjimais-ištrupėjimais, tai kyla dėl to kad nesutampa kalbų garsynai (ir žodžių daryba), na, aišku, dėl to pačio kartais iškrinta ir kokių garsų pavienių... (galima susipainioti čia). Jeigu imsite, pavyzdžiui, jūsų mėgiamą nosinį tarimą, tai tų nunosinimų galite aptikti ir lietuvių kalboje – tai ne dėl nutautėjimo, o dėl to, kad taip lengviau, patogiau, trumpiau yra ištarti žodį, ypatingai kai tas nosinumas praranda savo skiriamąją reikšmę, svarbumą – jis praleidžiamas, nukandamas.

Edited by Liaudas 2014-11-11 20:41
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2022 PD9 Software