Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Vilnius...narrow cobblestone streets and an orgy of the Baroque: almost like a Jesuit city somewhere in the middle of Latin America." Czeslaw Milosz
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Aiščiai. Raida
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Vienuolis
Posted 2014-12-28 23:50 (#96234 - in reply to #96224)
Subject: RE: Aiščiai. RaidaExtreme Veteran

Posts: 529
50010105
Location: Vilnius
Bolia - 2014-12-28 17:55

Skęsti reiškia tik skęsti, t.y. grimzti gilyn ir nebegrįžti, todėl pavadinimas Skandynė (alia Skandia) reiškia vietą, kur kas nors pastoviai paskęsta (laivai, žmonės, daiktai etc.). Nerti reiškia grįžtamąjį veiksmą, t.y. panirti ir vėl išnirti, arba netgi judėti panirus horizontaliai. 

Grakštu ir logiška, pagarba Boliai!

Vis dėlto tai tik vykusi prielaida, anksti dėti tašką. Dar galima kelti ir kitų prielaidų, reikia tikrinti visas. Esu užaugęs žvejo šeimoje, tad žodžių grimzti, nerti, skęsti vartoseną žinau gyvai ir patikimai. O skiriasi jie ne pagal trukmę, dažnumą ar grįžtamumą, o pagal vietą. Panerti į vandenį, išnerti iš vandens, panardinti vandenyje, nardyti vandenyje. Tuo tarpu skęsti, paskęsti, nuskęsti, nugrimzti — į dugną, ant dugno. Antai užstatyto tinklo plūdės plaukia, plūduriuoja, kol gylis mažesnis už tinklo aukštį; giliau plūdės panyra, laikosi vandenyje ant viršutinės tinklo pavaros. Tuo tapu ant apatinės tinklo pavaros užmauti (arba prie jos pririšti) skendukai, grimzdukai (svareliai) — visada nugrimsta iki dugno, būna paskendę ant dugno. Bet neilgam: tinklai su žuvimi (arba be) ir su tais skendukais, grimzdukais ištraukiami, perstatomi kitur, daugybę kartų.

Tad nuolat apsemiamoms, vis paskandinamoms, nardančioms vietovėms pavadinti tinka abu žodžiai. Tiek Neria (Nerčia, Nerlė, Nerija), tiek ir Skendia (Skandzia, Skančia, Skandija) iš esmės reiškia tą patį: nepastovų pakrantės ruožą — kuris per potvynius būna pasinėręs, nugrimzdęs, paskendęs po vandeniu, bet visada vėl išnyra iš vandens.
 
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2020 PD9 Software