Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Если это история, я предпочитаю о ней читать, а не участвовать в ней." Эдит Пиаф
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Aiščiai. Raida
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Liaudas
Posted 2015-01-12 13:21 (#96347 - in reply to #96340)
Subject: RE: Aiščiai. RaidaExtreme Veteran

Posts: 599
50050101010105
Bolia - 2015-01-10 22:54

Va, apie tai galima būtų kiek plačiau 

O ką plačiau? Tai ir vertimas, ir stilius ir dar daug. Imperija jau nuo pat gimimo buvo dvigubos kultūros (graikai ir lotynai), tai ir biblijos skyrėsi. Rytuose nuo seno naudojosi Septuaginta, kurią vis "tobulino" vietiniai bažnytininkai. Vakaruose naudojosi taip vadinamu senuoju lotyniškuoju (Vetus Latina). Nors V amžiuje pasirodė Vulgata, ilgą laiką dalis tekstų buvo Vetus Latina ir Vulgata mišiniai. Sidabrinis Kodeksas turi vakarietišką evangelijų išdėstimo tvarką (Matas, Lukas, Jonas, Morkus), taip pat daug kitų Vetus Latina požymių.
Reikėtų pažvelgti į šią knygą iš kitos pusės, t.y. kas ją parašė ir kokiu tikslu. Padaryti vertimą yra ne vienos dienos darbas, o daugybės metų. Yra žinoma, kad vertimai tuo vykdavo 20 metų ar dar ilgiau, ir tai darė bažnytininkai, remiami turtingų mecenatų bei sėdintys šiltuose rūmuose. Kada ir kaip tai galėjo padaryti Vulfila? Apie 350 metus jis buvo gotų išvytas atgal į Bizantiją, kur apsigyveno kartu su pabėgusia prastuomene (vergais?), po to prasidėjo Gotų karas, badmečiai, hunų pavojus, masinis nuo jų bėgančių gotų antplūdis ir kitokia betvarkė. Šitoj aplinkoj "gotų vyskupas" tikrai turėjo svarbesnių reikalų, nei ilgas sedėjimas prie raštų, juolab kad buvo ne tik dvasinis vadovas, bet ir visų gotų emigrantų politinis vadovas.
Iš kitos pusės Sidabrinis Kodeksas pats savo maniera yra labai prabangus daiktas, daugybė jo puslapių išrašyti sidabriniu rašalu bei meniškais piešiniais, raidės preciziškai lygios ir vienodos, liūdijančios apie ilgą ir kruopštų darbą. Tokia knyga tegalėjo būti dovana paties aukščiausiojo elito asmeniui, greičiausiai pačiam aukščiausiam. O kas gamins dovaną daugybę metų? Ta darbą turėjo daryti didelė grupė žmonių, kad knyga būtų paruošta per santykinai trumpą laiką. Pajėgus tai atlikti buvo tik vienuolių ordinas, kurių VI amžiuje Italijoje tebuvo vienas - benediktinai, susibūrę apie 530 metus. Čia svarbiausias klausimas - kam buvo skirta knyga. Spėjamasis kandidatas Teodorikis jau buvo miręs. Vienas jo įpėdinių Totila lankėsi pas Benediktą, bet jis nebuvo labai galingas, ostrogotų valstybė buvo pradėjusi byrėti. Vėliau valdęs "imperijos restauratorius" Justinianas nebuvo barbaras. Paskutinis kandidatas - langobardų vadas Alboinas. Kol jis buvo gyvas, langobardai benediktinų nelietė, tačiau po jo mirties užpuolė ir sugriovė pagrindinę jų rezidenciją Monte Cassino, o pačius išvarė į Romą. Panašu, kad Brešos kodeksas buvo skirtas Justinianui, o Sidabrinis kodeksas Alboinui - tiesiog geriems santykiams pažymėti. Tik paskutinio nespėjo atiduoti, nes Alboinas tapo sąmokslo auka. Sidabrinis kodeksas taip ir liko paslaptimi, kol XVI amžiuje buvo surastas benediktinų vienuolyne Verdene.
Be abejo, negalima taip lengvai atmesti ir Totilos, nors, mano nuomone, tai mažai tikėtinas kandidatas.
Kas liečia patį vertimą, vargu ar iki Sidabrinio kodekso parašymo egzistavo "gotiškas" variantas, tiesiog toks būtų kur nors paminėtas, o iki mūsų dienų turėjo išlikti nemažai nuorašų likučių. Ypač tame kontekste, kad vėlesni perrašinėtojai pamažu Vulfilos darbą sulotynino, gi turėjo likti kruvos nuorašų, kurių Europoje - krikščionybės bastione - tikrai niekas negalėjo surankioti ir sunaikinti. 


– kokie tie kiti Veta Latina požymiai Sidabriniame kodekse? Kas dėl to evangelijų eiliškumo – tai ar nebuvo tas „Sidabrinis Kodeksas“ surankiotas iš gabaliukų?: išdėstė surankiotojas evengelijas tokia eile, kaip manė kad jos turėjo būti išdėstytos. Ar yra tikrų įrodymų, kad tas „vakarietiškas eiliškumas“ buvo iš pat pradžių?
– tie ankstesnieji Vulfilos (Istorikų paminėto kažkokių gotų mesijo) nuorašai galėjo būti surankioti ir sunaikinti ar paslėpti – juk tai „iškrypęs“ Arijonų mokslas! – su tokiais katalikai kovojo nuožmiai ir negilestingai. Manau, naikinimą ypatingai galėjo palengvinti kitokios arijonų raidės ir kalba – raštas nelotyniškas: ant laužo!

Edited by Liaudas 2015-01-12 13:25
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software