Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "История учит, используя запрещенные педагогические приемы." Веслав Брудзиньский
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Geležies metalurgija
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-12-06 03:55 (#96077 - in reply to #96076)
Subject: RE: Geležies metalurgija-kirviaiExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Užkliuvo autorės daroma aptaki išvada :
Iš geležies metalurgijos radimviečių išsidėstymo Lietuvos teritorijoje I tūkstm. pirmoje pusėje (žr. 2 il.) matyti, kad tuo laikotarpiu geležies lydymas rytinės ir pietinės Lietuvos regionuose buvo išplitęs kur kas plačiau, negu vakarinėje, ypač vidurio Lietuvoje. Toks geležies lydymo radinių pasiskirstymas yra gana panašus į Brūkšniuotosios keramikos kultūros arealą[19], todėl Brūkšniuotosios keramikos kultūros arealas gali būti laikomas tuo regionu, kur geležies metalurgija išplito pirmiausiai ir buvo intensyviausiai kultivuojama. Kitas, tačiau kur kas mažesnis to paties laikotarpio geležies lydymo regionas išryškėjo Baltijos pajūrio srityje. Tenka pripažinti, kad be išsamesnių tyrimų neįmanoma nustatyti, kuriame iš minėtų regionų geležį lydyti pradėta anksčiau. Tai būtų viena iš tolesnių geležies metalurgijos tyrimų krypčių. 


Na sunku priimti tokį argumentą, kad kiekis automatiškai sąlygoja "senumą-pirmeivystę". Aišku autorė bando užglaistyti tokį savo drąsų posakį, bet jis jau nuskambėjo.

Vėlgi, jeigu lyginsime su dirbiniais , pavyzdžiui geležiniais įmoviniais kirviais, tai vaizdas absoliučiai priešingas.Geležinių įmoviniai kirviai manoma turi tiesioginį technologinį paveldėjimą iš bronzinių įmovinių kirvių. Jų atsiradimas I-V a. Tai vienas svarbiausių to laikotarpio įrankių ir ginklų. Ir štai toje autorės minimoje "brukšniuotosios keramikos" teritorijoje praktiškai nerasta. Remiuosi A.Malonaičio monografija. Dažniausiai jie randami kapuose. Iš kitų ginklįų ar įrankių kartu dar ir su peiliais ir ietigaliais. Ir štai didžiausia jų koncentracija neginčijamai vidurio Lietuva ir būtent prie Nemuno, nuo Dubysos iki Neries. Autorius tiesiog konstatuoja :
Apskritai šių keturių paminklų ( Marvelė, Sargėnai, Eiguliai, Veršvai) įmovinių kirvių serijai šiuo metu Lietuvoje lygių nėra, nei pagal gausumą, nei pagal kompaktiškumą.  
Vien marvelėje 1991-2000 metais rasta 112 egzempliorių. O štai rytų Lietuvoje pavieniai, ant rankos pirštų skaičiuojami atvejai. Taigi didžiulis prieštaravimas su aukščiau darytomis sraipsnio išvadomis. Beje skirtingos ir radimo vietos šlakas ir kiti metalurginiai radiniai gyvenvietėse, kirviai- kapavietėse.
P.S. patikslinsiu įmovinių kirvių arealas: vidurio, vidurio šiaurės , vakarų Lietuva. Rytų Lietuvoje praktiškai nėra. Čia vėl grįžta pamąstymas apie kaukolių "gracilumą". Ar iš balos jis


Štai radau internete prieinamą medžiagą, kuri iliustruoja disproporciją, tarp gaminių ir metalurgijos vietų . Stebina ne apskritai , kad yra disproporcija, bet kad ji tokia neįtikėtinai didžiulė
http://etalpykla.lituanistikadb.lt/fedora/get/LT-LDB-0001:J.04~2003...


Edited by Kriwis 2014-12-06 13:10
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software