Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "Политика на семьдесят, а, может, и восемьдесят процентов - это дискуссия на тему истории." Юлиуш Мерошевский
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Geležies metalurgija
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-12-11 03:05 (#96146 - in reply to #96138)
Subject: RE: Geležies metalurgija-kirviaiExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Taip,bet kultūrinis sluoksnis ant tų pačių piliakalnių kai kur iki dviejų metrų  


Tiesa. Bet neadvakatu lyginti, kas vienoje pusėje randama specialiai padėta, o kitoje pusėje pamesta.  


Kuo turtingi tuo ir turtingi. Be abejo, įdomu būtų palyginti radinius tik pilyse, aš tokių duomenų neturiu .

O kodėl ne? Gi ne tuščioje vietoje viskas vyko, metalų apdirbimas nebuvo naujiena, gyvavo gatavi apdirbimo centrai, žaliavų pristatymo ir gaminių platinimo infostruktūra. O bronza juk buvo didelė prabanga, kiekvieną unciją teko importuoti kaip minimum iš Vidurio Europos. Ir vieną dieną atsiranda geležis, kuri nesunkiai apdirbama ir žymiai pigesnė, nes rūdos yra vietoje arba labai arti. Ko delsti? Juolab kad nemažą laiką kartu buvo apdirbama ir bronza, ir geležis.  


Pirmiausiai tikrai ne pigesnė, antra, geležies apdirbime reikalingos kitos kvalifikacijos, kai kurios visiškai priešingos. Pavyzdžiui "atleidimas" metalo prieš tai jį įkaitinus. Bronza taip sustiprinama, plienas silpninamas. Tai nėra savaiminės žinios gautos iš bronzos apdirbimo praktikos. Trečia visai kiti metodai , kas liečia žaliavą. Bronzos atveju gaunate ruošinius ir juos apdirbate šaltuoju būdu-plastinis apdirbimas, arba lydote elementariame tiglyje kad ir iš molio, liejate formelėse iš smiltainio. Geležies atveju net kalvio žaizdre plienas neišlydomas. Taip, ruošinius galima bandyti apdirbti pasidirbus žaizdrą, bet yra daugybė niuansų priklausomai nuo to, kokį gaminį gaminate. Jau ruošinio savybės, jo cheminė sudėtis apsprendžia, kokiomis savybėmis pasižymės gaminys. ir jūs niekaip neatspėsite " iš akies". Būtent todėl mus yra pasiekę pasakojimai, kad pirmieji geležiniai ginklai neprilygo to meto bronziniams, o labai brangūs buvo tikrai. Ir nežiūrint to, geležies rūdos sodrinimas yra niekaip tokiame procese nepažinus. Tai mistinių "velniškų" stebuklų laukas. O svarbiausia, rezultato kokybė tiesiog proporcinga gebėjimui valdyti gan ilgą ir sudėtingą procesą: medžio anglies paruošimas( įskaitant medžio rūšies pasirinkimą), geležies rūdos radimas ir išgavimas iš dirvos pelkės, balos, upės pakrančių ir t.t. Jos atpažinimas. pradinis apdorojimas, plovimas, smulkinimas. Rūdnelės konstrukcija su dumplėmis. Ir pagaliau pačio redukcijos proceso valdymas, atskiriant šlakus, po to kritės valymas ir tankinimas, kad gauti tą ruošinį, kuris anksčiau buvo importuojamas iš tos pačios vidurio Europos. O galima gauti tik niekam tikusį špižių arba menkavertį nekokybiškos geležies gabalą atlikus šitiek darbo. Ir rezultatas čia pat išmetamas į šiukšlyną, bent kiek nukrypus nuo terminio režimo. Manau, kad bent kiek pajutote skirtumą lyginant su bronza. Dar pridursiu, kad kalvis gavęs gerą kritę taip pat gali pagaminti niekalą. Ir jūs sunkiai suprasite , kas negerai, kurioje grandyje klaida.
Šioje vietoje pažymėsiu, kad monografijos autorė kažkaip neprisimena pastabų, jau senai minimų mūsų geležies technologijų specialistų. Ko gero ir jos pačios darbuose. Spėjama, kad senajame geležies amžiuje kalvis pats kontroliavo visą procesą nuo rūdos kasimo iki dirbinių gamybos. Ir tokių dalykų taip paprastai neišmoksi. Ir tik daug vėliau rūdos apdirbimas gaminant krites tapo atskiru verslu. reikia spėti,kad kalvystės centrai vystėsi netoli rūdos gavybos vietų. Todėl logiška, kad metalurgijos apdirbimo gausa gali būti tik tose vietose kur tam tinkamos sąlygos. O tai yra miškas medžio angliai gaminti, vanduo, rūdos žaliava, molis.
Taigi bronza ir geležis-plienas, yra visiškai kitokie procesai. Aišku, jei kalvis mokėsi ir pas bronzos juvelyrą, tai tik pliusas.

Ar taip jau akivaizdu? O kodėl pas brūkšnininkus negalėjo ateiti iš pietų? 

Galėjo, bet neatėjo, juk radinių nėra?! Cronologiškai radiniai rodo kad pajūryje geležis pasirodo anksčiau, jos kiekiai didesni. Ir tai gintaro prekybos dėka.


Edited by Kriwis 2014-12-11 12:09
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software