Forum of Lithuanian History

Forum of Lithuanian history is a place for discussion on the urgent problems of the Lithuanian history. Share your opinions!

Moderator of the forum - Tomas Baranauskas

Our website - Medieval Lithuania
viduramziu.istorija.net/en/


[ Taisyklės ] [ Правила ] [ Rules ]
 

Medieval Lithuania
Search | User Listing Forums | Calendars | Albums | Quotes | Skins | Language
You are logged in as a guest. ( logon | register )

Random quote: "История вынуждена повторяться, потому что никто ее не слушает." Лоренс Питер
- (Added by: Tomas Baranauskas)


Geležies metalurgija
Moderators: Inga, Linas, Remigijus, Ibicus

View previous thread :: View next thread
       FORUMAI -> Lietuvos istorijos forumas Message format 
 
Kriwis
Posted 2014-12-11 13:59 (#96150 - in reply to #96138)
Subject: RE: Geležies metalurgija-kirviaiExpert

Posts: 1941
50050050020020010101010
Tos pačios autorės mintys:
- Taip, ketvirtas amžius po Kristaus. Lieporiai. Čia atrasta dvidešimt geležies lydimo krosnelių – rudnelių.
Tačiau iš Lietuvos piliakalnių yra duomenų, kad geležis jau buvo lydoma keletą šimtų metų prieš Kristų. Ieva Masiulienė į pietus nuo Klaipėdos esančiame archeologinių paminklų Žardės komplekse kaip tik ir rado keletą rūdnelių, iš kurių vieną radiokarbono tyrimais datavo IV amžiumi prieš Kristų. Tai, aišku, nereiškia, kad ketvirtajame amžiuje prieš Kristų jau visoje Lietuvoje geležis lydyta. Bet faktas – dar prieš Kristaus gimimą mūsų žmonės jau pradėjo mokytis lydyti geležį.
Maždaug Kristaus gimimo metais įvyko visuotinis sprogimas - jau visuose kapuose randama geležinių įrankių.
Antra, tų geležinių įrankių pakankamai ir jų panaudojimo efektyvumas toks didelis, kad mūsų krašte ariamoji žemdirbystė užėmė miškinės dirvoninės vietą - dideli apdirbamos žemės plotai jau galėjo išmaitinti didelį žmonių kiekį. Iki tol piliakalnių gyvenvietės, kur jie gyveno, buvo mažos, retos, o jau įsigalėjus ariamajai žemdirbystei jos skaidosi, žmonės leidžiasi nuo piliakalnių ir apsigyvendina įvairiose vietose. Taip tankėja gyvenviečių tinklas ir įvyksta demografinis sprogimas. Ir čia labai daug kuo dėta geležis: geri žemdirbystės įrankiai, vadinasi, ir didesni derliai, bado šmėkla atsitraukia, išauga daugiau vaikų, didėja žmonių skaičius. 

Tai geležies fenomeno efektas.
Tuo metu netoli Gilvyčių esančio Sauginių piliakalnio, kuris buvo gyvenamas jau paskutiniaisiais amžiais prieš Kristų, bendruomenė suskilo, dalis žmonių apsigyveno Lieporiuose ir kitose vietose, neįtvirtintuose naujakurių kaimeliuose.
Ko žmonės čia į Lieporius atėjo gyventi? Įtariu, kad atėjo būtent dėl geležies rūdos, nes tose vietose geležies nuosėdinė rūda randama labai geltoname priesmėlyje, kurio yra lomelėse. Žmonės, matyt, pagal augalus ar pagal kitokius požymius, žinodavo, kur tos rūdos reikia ieškoti.
Ten pirmiausia tą geležį lydė, kol viską iškasinėjo ir susirinko visą rūdą. Tada tiesiog virš tos savo lydyklos pasistatė namus ir toliau gyveno. Tuo rūdynėliu lieporiškiai labai gerai pasinaudojo.
Dabar ta Lieporių lydykla laikoma Lietuvoje ne tik geriausiai ištyrinėta, bet ir geriausiai išlikusia. Čia yra dvidešimt rūdnelių liekanų ir keturi šuliniai, kurie buvo iškasti iki keturių metrų gylio ir sutvirtinti medinėmis konstrukcijomis.  

http://www.snaujienos.lt/naujienos/97-siauliu-praeitis-europejancia...
Top of the page Bottom of the pageJump to forum :
Search this forum
E-mail a link to this thread

 

(Delete all cookies set by this site)
Running MegaBBS ASP Forum Software
© 2002-2021 PD9 Software